Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  YSK uyardı! Seçmen kaydı açıklaması
 • Facebook da Paylaş
YSK uyardı! Seçmen kaydı açıklaması
 • 12-01-2019
 • 5 yorum
 • 3412 okunma
YSK'dan 31 Mart yerel seçimleri öncesi muhtarlık seçimlerinin sonucunu değiştirilmesi için şehirlerden kırsala seçmen kaydırıldığına dair iddialarına ilişkin önemli bir açıklama geldi. YSK, beyan ettiği yerde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kaydı dondurulacağını açıkladı.

31 Mart yerel seçimleri öncesi bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı yönünde çıkan haberler üzerine YSK'den bir açıklama geldi. 

 

YSK'dan yapılan açıklama göre, beyan ettiği yerde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kaydı dondurulacak. 

Açıklamada, "4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır. Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur" denildi. 

Diğer yandan Muhtara oy kullanmak için, Samanlık, Ahır, Yıkıkenkazlara adres taşıyan seçmenlerede yanlış beyandan 1.500 TL ceza geliyor.Bunlardan kurtulmak için 17 Ocak Perşembe gününe kadar süreniz var.

Etiketler : YSK - uyardı! - Seçmen - kaydı - açıklaması -
YORUMLAR
 • gövem bölgeli   15-01-2019 11:40

  bizim köyde de var muhtarın evi angarada, adamı gışın neyi köyde arasan bulamazsın, bu işler yaş işler köyünde oturmayan muhtara kaymakam izin vermesin.

 • k.Hamamlı    14-01-2019 08:15

  Sayın Yetkililer insanları buşekilde kutuplaşıyor mahalle muhtarlarının akrabalarıve destek verdiği insanları köylerdeki boş olan yerlere ve herhangi bir numaraya birden fazla ailenin yerleşim adresim bura diye nüfus müdürlüklerinden yazılmaları doğrudeğildir çünkü bu yüz yılda üç beş aile yolu kapalı kalan bir köyün iki odalı biryerinde oturup çankayada keçiörende mamakta kahramankazanda çalıştığını beyan eden insanın seçmesiyle muhtar seçilmesi doğrudeğildir ve onların aldıkları maaşları helal değildir lütfen millet olarak bunu dile getirelim köyde yaşayan daina orada olan insanların muhtar adayı olmasını veya muhtarlıkların kaldırılmasını ve her 10 15 köy için ilçelerde kaymakamın kontrolünde bir memur atanması bence daha kolay bir iş olacaktır. o memur her ay veya belirtilen günlerde gider köyün sorunlarını yetkililere bildirir çok daha verimli olunur köylerde ikilik yaşanmaz saygılarımla k.Hamamlı

 • Ayyıldız   13-01-2019 17:54

  Burda devlet hatalı şimdimi aklınısa geldi şimdiye kadar yapıldı ne oldu şimdide böyle bir karar alındı sonra chp çamur atarsınız böyle bir durumda arkadaşlar en az bir sene önce yaptırmanız gerekir

 • fatih   13-01-2019 13:27

  Bu iş seçime ramak kala yapılmaz bir işin düzeni olur muhtarlar neye göre aday oluyor bu bile belli değil muhtar adayında ne liyakat nede bir eğitim aranıyor kafasına esen aday oluyor hiçbir kriter yok ortada adam seçim günü aday oluyor böyle saçmalık olurmu? Anlayacağınız sebep sonuç ilişkisi millete kapı açarsan olacağı bu nufus müdürlikleri niye musaade etti.

 • niyazi   13-01-2019 13:23

  Büyükşehirler eyvallah ama küçük şehirlerde bile transfer başkan adayı yaparsanız seçmenide transfer olur.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın