Ana Sayfa  /  Gezelim Görelim  /  Yıldırım Ören Köyü Ambarkaya doğa yürüyüşü
 • Facebook da Paylaş
Yıldırım Ören Köyü Ambarkaya doğa yürüyüşü
 • 11-02-2012
 • 6 yorum
 • 10430 okunma
Bu günümüz de her zaman olduğu gibi, Kızılcahamamhaber ve Kızılcahamam Doğa Dostları olarak yaptığımız gezi ve yürüyüşlerimiz sabah pastanede kahvaltı ile başladı. Bugün güzergah Ankara’nın en yüksek tepesine gitmek.

 

Bu günümüz de her zaman olduğu gibi, Kızılcahamamhaber ve Kızılcahamam Doğa Dostları olarak yaptığımız gezi ve yürüyüşlerimiz sabah pastanede kahvaltı ile başladı. Bugün güzergah Ankara’nın en yüksek tepesine gitmek. İki araç ile belirli bir yere kadar gitmek sonra da yürümek. Ekipte bu gün Musfata ÖZDEMİR, Hüseyin Gazi YILDIRIM, Mehmet GÜRSOY, Osman GÖKALP, Eyüp ODABAŞ, Selçuk AYDOĞAN ve Bayram ARSLANOĞLU bulunuyor.
 
Asya Termal’in üstündeki köy yolundan araçlarla yola çıktık, Yıldırım bölgesine doğru gidiyoruz. Yolda bölge sakini bir amcayla görüştük, bize tarif etti, bölgenin en yüksek tepesini. Yola devam ettik. Çubuk sınırına geldik, tepe karşımızdaydı. Ancak Çubuk ilçe sınırları olduğu için, daha sonra bir gün gideriz diye düşünerek, biraz daha geri gelerek Yıldırımören köyüne geldik. Köy meydanına araçları park ettik. Gürül gürül akan çeşmesinden su içtik. Hazırlıklarımızı yaparak, araziden Ambarkaya dedikleri bölgeye doğru yola çıktık. Uzaktan öylesine gözüken kaya yığını yanına varınca heybetli bir kaya sırası olarak karşımızda duruyordu.
 
Bazı kısımlarında mağaralar bulunuyordu. Araziden hafif zor, kayaya doğru zor olan yürüyüşten sonra Ambarkaya önünde kuru çeşme yanında biraz mola verdik. Daha sonra Kayanın önünden doğuya doğru gidip, kayanın kuzeyine, üst tarafına çıkmayı planladık. Önden arkadaşlar belirlenen bu güzergahtan devam ettiler, Mustafa Özdemir ve Bayram Arslanoğlu Ambarkayanın orta kısımlarında tırmanışa elverişli bir bölgeden tırmanarak kayanın üstüne çıktılar. Bu çıkışın üst bölgesinde yabangülü içerisinde bir kuş yuvası ve içerisinde de yumurtaları vardı. Bu zorlu çıkıştan sonra bir süre de kayanın üst düzlüğünde dinlendik. Dinlenmeden hemen sonra yine zor bir tırmanışlı kayalık bölgeden ve akabinde de sık kavaklıklardan oluşan orman içerisinde ilerledik.
 
Daha sonra bölge sakinlerinden bu tepenin Harami Tepe olduğunu öğrendik. Tepeye Kuzey yönünde tırmandık, ağaçlık içerisinde de kuzey batıya doğru ilerledik, daha sonra önümüze, ağaçlardan arınmış sırtın yazı bölgesine geldik, uygun bir alan bulup öğle molası ve yemek arası verdik yürüyüşümüzde. Menü yine Kızılcahamam sucuğu ve Kızılcahamam bazlaması idi. Havanın sıcak ve kuru olması sebebi ile yemek ateşi yakarken ve sonrasında söndürme işinde oldukça titiz davrandık. Yemek ve dinlenmeden sonra tekrar yola koyulduk. Yine sık kavaklık alandan güneye doğru yürüdük. Bir süre sonra açık alana geldik. Karşımızda aşağıda Yıldırımhacılar ve Yıldırımören köyleri gözüküyordu. İniş aşağı Yıldırımhacılar köyüne doğru indik.
 
Dik yokuşları çıkmak ne kadar zor ise, dik inişlerden de inmek bir o kadar zor kolay gibi gözükse de. Hava sıcak, bir an önce bir çeşmeye ya da su kaynağına ihtiyacımız var. Köy girişinde çeşme imdadımıza yetişiyor. Biraz rahatlıyoruz. Yola köy içinden devam ediyoruz, köyde bayağı köy sakini vardı, yaz olduğu için dinlenmeye ve köyde olan işleri için gelmiş oldukları anlaşılıyordu. Yıldırımhacılardan Yıldırımören’e doğru düz yolda ilerledik. Çeşmenin ve araçlarımızın yanına geldik yeniden. Gür akan köy çeşmesinden soğuk su ile kendimize geldik.
 
Daha sonra köy sakinleri geldi, birer ikişer. Sağolsun köy muhtarımız köy ayranı ikram etti bize bir kova. Hepsini bitirdik, kaçırmak istemedik leziz ayranı. Vedalaşarak araçlarımıza binip ayrıldık. Oradan Aksak köyü istikametine, ASKOP ve Çamlık Maden suyu fabrikalarının önünden İstanbul Yoluna, oradan da akşam çayı içmeye Aydınlar Petrol’e gittik. Günün yorgunluğuna iyi geldi çaylar. Yaklaşık 20 Km’lik zor bir güzergah yürüyüşü sıcak havayla daha da zorlaşarak böylece son buldu. Bir başka yürüyüş ve gezide buluşmak üzere…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR
 • ibrahim sorgun   22-12-2015 22:29

  yıldırımören yaylasına çıkmıştık ben, dayım ve iki kardeşim ile ambar kayalara doğru yürüyüş yapmıştık yürüyüş esnasında boynuzlu engerek yılanına rastlamıştık kafasının ucunda boynuzu ve siyah desenleri vardı çok büyülenmiştik :)

 • lütfü burhan   05-11-2012 08:55

  gezi çok güzel olmuş,insan resimleri görünce gitmiş gibi oluyo.Hele bayram hocam bu gezilerin kralı hocam geçen gün rehber hocamız fatma hanımla seni porsuk kafede gördüm işim aceleydi uğrayamadım.hocama ve size selamlar.

 • yolcu   04-11-2012 09:24

  ne yapacan Berrin, taaa Almanyadan kalkıp gelecen mi?

 • Veysel BAYRAM   03-11-2012 00:03

  Başlattığınız Kızılcahamam Sevdalısı Doğa Dostlarının Doğa Yürüyüşü etkinliklerinin, Türk İslam Kültürüne uygun olarak kurmasallaşarak gelenekleşmesi - ve sevgili editörümüzün bir an önce bizleri ilçemizi şereflendiren Aziz ve Muhterem Başbakanımız ve Çalışma arkadaşlarının, çalışmaları ile ilgili haberlere kavuşturması ve Vatan Millet selametini amaçlayan istişarelerimizi de (yorumlarımızı da) kendilerine iletmemize vesile olması dilek ve temennisi ile, tüm katılımcı kardeşlerime saygılar sunar, Allah'a (c.c) emanet ederim.

 • hakan   02-11-2012 15:46

  bende gelirim ama sucuk ve bazlamalar sizden ayrıca yükde taşımam çay olursada muhteşem olur :))))

 • berrın baloglu   02-11-2012 13:03

  bu yuruyusler tabıkı cok guzel ve gereklı. program ıcın emegı gecenlere tessekurlerımı ıletırım Bu Tür Doga Yuruyuslerının Halka Acık Ilan ve Cagrı usuluyla genıs kapsamıl olmasını da Rıca Edıyorum... selamlar

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın