Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Yangın söndürme tatbikatında birinci olduk
 • Facebook da Paylaş
Yangın söndürme tatbikatında birinci olduk
 • 19-10-2008
 • 9 yorum
 • 5760 okunma
Ankara Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 9 orman işletmesi arasında yangın söndürme yarışması düzenlendi.Yarışmayı Kızılcahamam Orman işletmesi kazanarak hünerlerini sergiledi.
Ankara Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 9 orman işletmesi arasında yangın söndürme yarışması düzenlendi.

Çamlıdere'de gerçekleştirilen yarışmada yangın söndürme ekipleri hem alevlere, hem de birbirlerine karşı mücadele etti.

Orman Genel Müdürlüğü Ankara Orman Bölge Müdürlüğü, orman işçilerini yangınla mücadeleye hazır tutmak ve orman yangınlarına daha hızlı müdahale imkanlarını geliştirmek amacıyla 9 orman işletme müdürlüğü arasında bir yarışma düzenledi. Çamlıdere'deki Çamkoru göletinde düzenlenen yarışmaya Ankara Bölge Müdürlüğü'ne bağlı işletmelerin arazözlü yangın söndürme ekipleri katıldı.

Yangın söndürme ekipleri, göletten su çekme, köpükle perde oluşturma ve yangına müdahale gibi etaplardan oluşan parkurda kıyasıya yarıştı. Zamana karşı yapılan yarışmada zaman zaman heyecanlı sahneler yaşandı. Ekiplerin hem alevlerle hem de birbirleriyle girdikleri mücadeleyi Kızılcahamam Orman İşletme Müdürlüğü ekibi kazandı. Yarışmanın sonunda Ankara Orman Bölge Müdürü Hüseyin Avni Çatal, yarışmayı birinci tamamlayan ekibe plaket ve çeşitli ödüller verdi.

.Kızılcahamam da çıkan yangınlara anında müdahale derek ormanlarımızın yanarak yok olmaması için büyük mücadele veren ekip büyük Antalya başta olmak üzere Türkiye çapında çıkan büyük yangınlarada müdahale ederek yangıın söndürmede uzman olduklarını birçok ilde sergilemiş oldular.Oraman yangın işçileri ve bu yarışmada birinci olan ekibi kızılcahamam haber olarak kutluyoruz.Ankaranın 9 ilçesi arasında Kızılcahamam orman işletme müdürlüğünü temsilen katılan ekipte yer alan ve birinci olan isimler ise şöyle.

Aytunç NANE (Orman Mühendisi)

Arif GEZ   (Orman Muhafaza Memuru)

Ali Osman ATİLLA ( Arazöz Şoförü)

Özgür GÜMÜŞAY ( Yangın İşçisi)

Ali AYDOĞAN   (Yangın İşçisi)

Nazım ŞAHİN (Yangın İşçisi)

Mevlüt AKBAŞ (Yangın İşçisi)

Orman Genel Müdürlüğü Ankara Bölge Müdürü Çatal, orman yangınlarıyla mücadele için Türkiye genelinde ve Ankara Orman Bölge Müdürlüğü'nde ekipler bulunduğuna işaret ederek, arazözlerimiz ve yangın işçileriyle gerektiğinde yangınlara müdahale edildiğini anlattı.

Bunların eğitimlerini tamamlamak ve yangına sürekli hazır hale getirebilmek için yarışma şeklinde bir tatbikat düzenlediklerini kaydeden Çatal, "Ekiplerimiz her an orman yangınlarına müdahale edilebilsin istiyoruz. Orman yangınlarına ne kadar çabuk müdahale edilebilirse bu yangınları o kadar kısa sürede önlemek mümkün olacak. Ekiplerimiz ne kadar donanımlı, yıl içinde yaptığımız eğitimler ne kadar etkili olmuş bunu görmek, eksiklerimizi görmek için bu yarışmayı yaptık. Türkiye'de bu yarışma ilk kez yapılıyor. Yangın personelimizin performansını da artırmayı hedefliyoruz. Performanslarını çok iyi buldum. Yaz boyu karşılaştıkları yangınlara göre çok daha organize olduklarını gördük" diye konuştu.

Ankara bölgesi olarak diğer bölgelere göre daha rahat bir sezon geçirdiklerine işaret eden Çatal, Ankara bölgede yıllık 80 ile 100 civarında yangın çıktığını ifade etti. Çatal, "Önemli olan bunları kısa sürede söndürmek. Ekiplerin her an yangına hazır tutulması gerekir. Çok yangın olan bölgelerde ekipler daha hazır vaziyetteler. Bu nedenle yangına hazır hale getirilmeleri ve melekelerinin artırılması için bu tatbikatı yaptık" şeklinde konuştu.

YORUMLAR
 • ogm   03-06-2009 16:31

  duyduklarıma göre gecen sene bırıncı olan bu yıl topragın altından cıkamamış neyse saglık olsun ...güzel bir yarış cıkartmışsınız

 • CITAKLI   02-02-2009 19:42

  EDİTÖR: BÜYÜK HARFLE yazılan ,iyorumlar yayınlanmamaktadır. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür

 • ORMAN GÖNÜLLÜSÜ   28-10-2008 11:56

  COK GÜZLL BİR İŞ BASARDINIZ AFRİN:D

 • ibrahim aydın   27-10-2008 17:11

  orman işletmesine yakışır.....Özellikle bu işe yürekten bağlı dostum nazıma selamlarımı iletiyorum....

 • kyle   24-10-2008 00:51

  Yarışmaya katılan tüm arkadasları tebrik edıyorum. Açıkcası bir Kızılcahamamlı olarak gurur duydum. Zannedersem bu arkadaslar Antalya dakı yangındada basarıyla gorev yaptılar. Tekrar tebrıkler. Kızılcahamam Ormanları emin ellerde.....

 • VEYSEL ÖZTÜRK   21-10-2008 20:52

  İŞLETME MÜDÜRÜ SAYIN M.SAİD YORULMAZ BEYİ VE EKİBİNİ TEBRİK EDİYORUM

 • ilyas   20-10-2008 22:25

  şefim olurda birincilik gelmez mi? birde ekipde pır pır varsa yangın bu ekipten tırssssssssssar helal olsun size ne varsa çıtaklarda var :)

 • öğrenci   20-10-2008 13:23

  vay helal size.tebrikler.başarılarınız devamını dilerim:)

 • AJL   20-10-2008 10:51

  TEK RAKİBİMİZ TÜRK HAVA YOLLARI

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın