Ana Sayfa  /    /  Vista,ABD İstihbaratının ürünü'mü?
  • Facebook da Paylaş
Vista,ABD İstihbaratının ürünü'mü?
  • 12-01-2007
  • 0 yorum
  • 5621 okunma
Microsoft'un, yeni işletim sistemi Vista'yı geliştirirken, ABD'nin istihbarat örgütü Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ile birlikte çalıştığı iddia edildi
Almanya'da yayımlanan Berliner Morgenpost gazetesinde yer alan haberde, Microsoft'un Almanya basın sözcüsü Thomas Baumgaertner'in, Vista'nın geliştirilmesinde NSA ile birlikte çalıştıklarını doğruladığı belirtildi.

Baumgaernter, işbirliğinin, yeni işletim sistemi Vista'nın ''hacker'' saldırılarına karşı korunması amacı taşıdığını, güvenlik kurumlarıyla uzun süreden beri ortak çalışmaları olduğunu kaydetti.

Gizli servislerin bilgisayar kullanıcılarını takip için işletim sistemlerine ekledikleri iddia edilen ''arka kapılar'' ile ilgili olarak Baumgaernter, Vista'da ''arka kapılar'' eklemediklerini, amaçlarının programların güvenliğini sağlamak olduğunu söyledi.

Gazetenin haberinde, Microsoft'un ilk kez gizli servislerle çalıştığını itiraf ettiğine dikkat çekildi.

''Amerikan gizli servislerinin gizli servisi'' olarak adlandırılan ve resmi makamlar tarafından varlığı 1970'li yıllara kadar inkar edilen NSA, dünya genelinde ''Echelon'' adı altında teknik istihbarat sistemleri kurarak ''global telekomünikasyonu'' izliyor. Uzmanlar, NSA'nın dünyada yazılan tüm elektronik postaları kontrol edebilecek teknolojiye sahip olduğunu iddia ediyor.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın