Ünlü Yazarların pek bilinmeyen halleri
Sırrı ER Kızılcahamamhaber
[email protected]
.

Ünlü Yazarların Pek Bilinmeyen Hâlleri 

Tanzimat Dönemi yazarlarından Şinasi, Paris’e gidince sakalını kestirmiş ve orada bir fotoğraf çektirip annesine göndermiştir. Bu sakal tıraşı Ali Paşa tarafından bir mesele haline getirilmiştir. Şinasi’yi koruyan Mustafa Reşit Paşa’nın sadrazamlıktan uzaklaştırılmasından sonra Ali Paşa, Padişahtan aldığı izinle Şinasi’yi “Meclis-i Maarif” üyeliğinden azletmiştir.Şinasi’nin görevden alındığını bildiren emrin altına şu kelimeler  azılmıştır: “Rütbesinin ref’i, memuriyetinden def’i, maaşının kat’i (Rütbesinin kaldırılması, memuriyetten atılması,maaşının kesilmesi) Mehmet Rauf, kendisinden 28 yaş küçük Muazzez Hanım ile evliliğinin 13. gününde felç olmuştur. (Kınalıada’daki evinde “Son Yıldız” romanını yazarken felç geçiren Mehmet Rauf’un sağ tarafı tutmaz olmuş.) Hayatını yazılarının parası ile kazandığı için daha sonraki romanlarını o söylemiş, eşi kaleme almıştır. İki sene bu halde yaşadıktan sonra daha ağır bir hastalık neticesinde hareket edemez ve konuşamaz olmuştur. Yaklaşık olarak 1,5 yıl hanımının gözetiminde yatalak olarak yaşayan yazar, 58 yaşındayken Cerrahpaşa Hastanesinde vefat etmiştir.

Aka Gündüz, “İki Süngü Arasında” adlı romanını hiç uyumadan, sürekli yazarak iki günde bitirmiş. Herhalde bu da bir rekor olmalıdır. Refik Halit Karay, 39 yaşında iken arkadaşı Mahir Sait’in 15 yaşındaki kızıyla evlenmiş. Bu evlilik biraz maceralı olmuş. Eşi Nihal Hanım şöyle anlatmış o günleri: “Aşk izdivacı yaptık. Ailem beni vermek istemeyince ben de kendisine kaçtım. O zaman, yani 1927 yılında 15 yaşında idim, Refik de 39’unda. Nikâhımız Beyrut’ta kıyıldı. Fakat kocam İstanbul’da çocukluğumu tanır. Kendisi Jön Türklerden olan babam Mahir Sait’in arkadaşıolduğundan arasıra bize gelirdi.” (S.Sami Uysal, Cumhuriyet gazetesi, 9.6.1954) Reşat Nuri Güntekin, Erenköy Kız Lisesi’nden öğrencisi olan Hâdiye Hanım ile evlenmiştir. Yani eşinin önce hocası daha sonra da kocası olmuştur.

Nazım Hikmet’in eşi Vera anlatıyor: “Nazım geceleri kuvvetli uyku ilaçları aldığı halde 4-5 saatten fazla uyuyamazdı. Geceleri kendini kötü issederdi ve gece uyurken ölmekten çok korkardı. Arif Nihat Asya kalp krizi geçirince önce kelime-i şahadet getirmeye çalışmış, daha sonra Allah diyerek can vermiş. (Y.Bülent Bakiler, Hisar dergisi, Ocak 1976, s.20-22) Sabahattin Ali kolay âşık olan bir yazarmış; evlenmeden önce birçok kadına âşık olmuş. İlk aşkını şöyle anlatıyor: “Ben Balıkesir’de okurken Kız Öğretmen Okulu hocalarından birine âşık oldum. 16 yaşındaydım. Sevdiğim kadın benden on yaş büyüktü. Onun yolunu bekler laf atardım. O da dehşetli kızmış görünürdü. Gel zaman git zaman benim sınavıma denetçi olarak geldi ve bana olağanüstü yardım etti. O sınavda ahbap olduk. O kadar ki daha sonraları ben İstanbul’da okurken o da Validebağ Okuluna atandı. Her Cuma günü onu görmeye giderdim, birlikte Validebağ korularında dolaşırdık. (Başın Öne Eğilmesin, Sabahattin Ali’nin Romanı, Hıfzı Topuz, Remzi Kitabevi, 9. Basım, İstanbul 2010, s.39) Sabahattin Ali daha sonraki yıllarda sırasıyla Nahit Hanım’a, (Onu İstanbul’da öğretmen adayları için açılan bir kursta tanımış ve sırılsıklam âşık olmuştur.) Almanya’da Fraulein Poder’e, Aydın’da bir albayın kızı olan Fethiye Hanım’a, Konya’da Melahat Muhtar Hanım’a âşık olmuştur.

Bazı şair ve yazarlar genç denilebilecek yaşta vefat etmişler. Daha elli yaşına bile gelmeden, hayatlarının en verimli çağında bu dünyaya elveda demişler. Ne diyelim; demek ki kendilerine takdir edilen ömür bu kadarmış. Kimler mi bunlar? İşte isim listesi ve kaç yaşında vefat ettikleri: Ömer Seyfettin (36), Orhan Veli Kanık (36), Sabahattin Ali (41), Şeyh Galip (42), Oğuz Atay (43), Muallim Naci (43), Şinasi (45), Cahit Sıtkı Tarancı (46), Ziya Osman Saba  (47), Cahit Zarifoğlu (47), Ziya Gökalp (48), Tevfik Fikret (48), Sait Faik Abasıyanık (48), Namık Kemal (48), Ahmet Haşim (49)

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın