Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  TŞOF Kızılcahamam Asya Termalde toplandı
  • Facebook da Paylaş
TŞOF Kızılcahamam Asya Termalde toplandı
  • 28-02-2008
  • 1 yorum
  • 5520 okunma
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, trafik güvenliği için sürücü, yaya ve yolcuları bilgilendirmeye önem verdiklerini belirterek, denetim görevi yapan emniyet personelini de eğitmek istediklerini vurguladı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, trafik güvenliği için sürücü, yaya ve yolcuları bilgilendirmeye önem verdiklerini belirterek, denetim görevi yapan emniyet personelini de eğitmek istediklerini vurguladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) arasındaki 'Trafik Eğitim Dizi Filmleri'ne ilişkin protokole imzalar atıldı.

Kızılcahamam Asya Termal Otel'deki imza törenine Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanı sıra protokole taraf kurumların temsilcileri iştirak etti.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in de hazır bulunduğu protokol töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

ATALAY: "SÜRÜCÜ, YAYA ve YOLCU EĞİTİMİNİN YANI SIRA DENETÇİ EĞİTİMİNE DE ÖNEM VERİYORUZ"

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın'dan sonra tören çerçevesinde söz alan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, trafik kazalarına ilişkin çalışmalardan ve protokolün öneminden söz etti. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün trafik sorununa karşı hızlı çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Bakan Atalay, faaliyetlerle trafik güvenliğinin özel bir ivme kazandığından bahsetti.

Atalay, trafiğin günlük hayatın bir parçası olduğuna dikkat çekerken, kimsenin konunun dışında yer almadığını belirtti. Beşir Atalay, "Trafik hususunda sivil toplum kuruluşları, kurumlar olarak paylaşıma gidiyor ve önemli mesafeler kat ediyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı, trafikteki ölü sayısının vahim bir tabloyu ortaya koyduğunu vurgulayarak, denetimle görevli taraf olarak vakalara yönelik müsamaha göstermeyeceklerini ifade etti. Ayrım ve istisnaya yer vermeden trafik cezasını uygulayacaklarını savunan Atalay, yollara ilişkin altyapı ve mühendislik çalışmalarını öne aldıklarını belirtti.

Sürücü, yaya ve yolcu eğitimine de önem verdiklerini aktaran Bakan Atalay, ayrıca denetim görevi sürdüren emniyet mensuplarının eğitiminin esas olduğunun altını çizdi. Atalay, TRT'yle imzalanacak protokolün vatandaşları trafik konusunda bilinçlenmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

İleride trafik emniyeti için yapacakları çalışmalara da değinen İçişleri Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Teknik altyapıyı güçlendireceğiz. Dijital radarları harekete geçireceğiz. Sadece sabit noktalardaki radarlarla yetinilmeyecek, kayıtlı denetime gidilecek. Ayrıca radar olduğuna ilişkin işaret levhaları da kaldırılacak.

Sürücülerin cep telefonlarıyla konuşmasına karşı teftişler genişletilecek. Yeni bir uygulamayla maddi hasarlı kazalarda anlaşmaya gidilmesi halinde polisin konuya müdahelesine gerek kalmayacak. Yeni bir trafik kanunuyla ehliyet sahibi olanlara 2 senelik bir stajyerlik süresi getirilmesini amaçlıyoruz ve üst üste 5-6 defa ışık ihlali yapan kimselerin ehliyetinin alıkonulmasını hedefliyoruz. Bunların yanında trafikle ilgili tüm bilgi alışverişinin elektronik ortamda yapılmasını öngörüyoruz."

Atalay, sivil toplum kuruluşlarıyla daha yakın bir ilişki içerisinde hareket etmek istediklerine işaret ederken, birlikte çalışmalara ve işbirliğine gireceklerinin müjdesini verdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Tüm arzumuz insanların gideceği yere sağ salim gitmesi gelmesidir. Kara haber gelmesin daha az can kaybı meydana gelsin, hiç ölüm olmasın" diye konuştu.

BAKAN ATALAY: "TRAFİK EĞİTİMİ KÜLTÜREL BAĞLAM İÇERİSİNDE VERİLMELİ; İÇSELLEŞTİRİLMELİ"

Törende konuşan Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise trafiği süreklilik arz eden bir problem olarak nitelendirdi. Mehmet Aydın, trafiğe ilişkin eğitimin önemli olduğunu belirterek, başarıya ulaşmak için somuttan yola çıkılması gerektiğini aktardı.

Eğitim faaliyetlerinde çok farklı formasyonlardan kişilere yer verilmesi gerektiğini savunan Aydın, eğitimin kültürel bağlam içerisinde verilmesini, içselleştirilmesini istedi. Sorunun insanla ilişkili olduğuna dikkat çeken Bakan Aydın, "Trafik kazalarını, ölümleri sıfırlayamayız. Ancak konuya yönelik bilgiler kamuoyuyla paylaşılmalı." şeklinde konuştu.

Devlet Bakanı Mehmet Atalay, toplumun trafik kurallarına ilişkin bilinç düzeyinin yeterince gelişmediğini vurgularken, kazalarda mevkilere ve eğitime bakılmaması gerektiğini belirtti.

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ KÖKSAL: "BİR YANDAN DENETİM DİĞER YANDAN EĞİTİMİ AMAÇLIYORUZ"

Kazalara ilişkin yoğun ve hızlı çalışmalar içerisine girdiklerini belirten Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal da bir yandan denetimlere hız vermek, diğer yandan da eğitmek istediklerini kaydetti.

Trafik güvenliği için gönül, fikir ve güç birliği yapılması gerektiğine işaret eden Köksal, beraberliğin kazalara karşı etkili olacağını dile getirdi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de trafik güvenliğinde bilinç seviyesinin önemli olduğundan bahsederek, protokol dahilindeki 13 bölümlük diziyi 130 bölüme çıkarmaya hazır olduklarını bildirdi.

Protokole taraf katılımcılardan Bakan Aydın ve Bakan Atalay ve TESK Başkanı Palandöken'le birlikte Emniyet Genel Müdürü Köksal, TRT Genel Müdürü Şahin ve TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın arasında '13 Bölümlük Trafik Eğitim Dizi Filmleri'ne yönelik protokol imzalandı. Protokolün ardından verilen öğle yemeğinin ardından 'Trafik Güvenliğinde Şoförlük Mesleği ve Eğitimi Sempozyumu'na geçildi

Etiketler : TŞOF - Kızılcahamam - Asya - Termalde - toplandı -
YORUMLAR
  • BEDENSEL ENGELLİLER DERNEĞİ   29-02-2008 12:20

    Memlekette her geçen gün yeni çalışmalar olmakta bunun en güzel yanı ise bu toplantıların illçemizin gözde tesislerinde yapılması ve imza altına alınması ,Yapılan işlerin kötüsü olmaz,Sayın Bakanlarımızı ve tüm katılımcıları kutlar,sevgi ve saygılarımızı belirtir,tüm ülkemizin ve ilçemizin insanlarına engelsiz,sağlıklı yarınlar temenni ediyoruz.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın