Ana Sayfa  /    /  SP:müslüman'ın ırkçısı olmaz
  • Facebook da Paylaş
SP:müslüman'ın ırkçısı olmaz
  • 07-03-2007
  • 0 yorum
  • 5621 okunma
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu, Kuzey Irak'ta tırmanan gerginliğin çözüm yolunu gösterdi. Hatipoğlu'na göre sorun Kürtler değil, PKK

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu, ''dostluk ve düşmanlık ölçüsünün etnik köken değil, adalet ve hakkaniyet olması gerektiğini'' kaydederek, ''Kuzey Irak'ta çözüm, İslam kardeşliğidir'' dedi.

Hatipoğlu, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ESAM) düzenlediği ''Çarşamba Konferansları''nda, ''Büyük Orta Doğu Projesi Çerçevesinde Kuzey Irak'a Biçilen Rol ve Alternatif Çözüm'' konulu bir konuşma yaptı. Hatipoğlu, konuşmasına İslam tarihinin genel bir özetini yaparak başladı. Türkler ve Kürtler'in tarihteki ilişkilerini anlatan Hatipoğlu, Osmanlı Devleti'nden bugüne yaşanan ''Kürt isyanları'' ve terör örgütü ''PKK'nın oluşumu'' hakkında bilgi verdi.

Bir kişinin ''hem Müslüman, hem ırkçı olamayacağını'' ifade eden Hatipoğlu, ''dostluk ve düşmanlık ölçüsünün etnik köken değil, adalet ve hakkaniyet olması gerektiğini'' anlatarak, ''Kuzey Irak'ta çözüm, İslam kardeşliğidir'' dedi. Kuzey Irak'taki oluşumu anlatan Hatipoğlu, oradaki Kürtler'le Türkiye'de yaşayan Kürt vatandaşlar arasındaki farkları sıraladı. Hatipoğlu, farkları, demografik, ekonomik ve sosyal entegrasyon açısından değerlendirdi. Kuzey Irak'ın, günümüzde, çetelerin ölüm listeleri hazırladığı, silahların temin edildiği, kara paraların aklandığı bir alan haline geldiğini belirten Ömer Vehbi Hatipoğlu, bölgeyi ''dünyada birçok örgütün palazlandığı bir arena'' olarak nitelendirdi.

Hükümet'in, Kuzey Irak'a ilişkin politika oluştururken, son derece özenli olması gerektiğini kaydeden Hatipoğlu, Türkiye'nin, ''Kuzey Irak'la ekonomik entegrasyonunu güçlendirmesinin, Türkmenler ve Kürtlerin çıkarlarını uzlaştırmasının yerinde olacağı'' görüşünü dile getirdi. Hatipoğlu, ''Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak Kürtlerle düşman değiliz'' ve ''PKK terörünü bertaraf etmekte kararlıyız'' fikirlerini, Hükümetin, Kuzey Irak'ta yaşayan insanlara kabul ettirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. ESAM Genel Merkezindeki konferansa, SP Genel Başkanı Recai Kutan, çok sayıda partili ve davetli katıldıAA
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın