Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Soğuksu Milli Parkında Ağaç Kesimi
 • Facebook da Paylaş
Soğuksu Milli Parkında Ağaç Kesimi
 • 10-06-2019
 • 5 yorum
 • 3714 okunma
Milli Park diye yanan yere dahi ağaç diktirmeyenler iş kesime gelince çok bonkör davranmışlar

Soğuksu Milli Parkında bayram öncesi başlayan kesimde yüzlerce ağaç kesildi. Yol kenarlarına istif yapılan ağaçlar buradan depolara kaldırmaya başlandı.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkında kesimi firsat bilenler, işletmelerin önünde iki araç fazla park etsin diye yüz yıllık ağaçları keserken Milli Park yetkilileri bunu görmelerine rağmen göz yumdu.Soğuksu Milli Parkında açık olan hiç ağaç olmayan yüzlerce dönümlük arazi var bunlara şimdiye kadar bir fidan dikmeyen, yanan ve ormanın içerisinde yıllarca açık bir şekilde beklerken, milli parkın yapısını bozar diye ağaç dikmeyenler, iş kesmeye gelince yüzlerce ağacı kesmekten kaçınmamış.

Tehlike arz eden ağaçlar kesilse tamam anlıyacağız bunların sayısı iki elin parmaklarını geçmez, gel görki milli parkın girişten başlayıp çevre yolu boyunca gözlerine kestirdikleri ağaçları kesmişler, biz bu ilçeyi doğasını seviyoruz, bu ağaçları neden kestiklerini doğrusu merak ediyoruz.

Yüzlerce ağacı kestiniz bari size soruyoruz mili parka şimdiye kadar kaç ağaç diktiniz? bu kesilen ağaçları ne amaçla kestiniz?  kestiğiniz ağaçların yerine milli park içerisinde bulunan açık alanlara ağaçlandırma yapacakmısınız?  konu ile ilglili Kızılcahamam'lılar sizden açıklama bekliyor.

Etiketler : Soğuksu - Milli - Parkında - Ağaç - Kesimi - -
YORUMLAR
 • Mustafa yaman    12-06-2019 21:36

  Değerli kardeşlerim abilerim arkadaşlarım ben bir orman köylüsüyüm, çocukluğum ve gençliğim ormanla iç içe geçmiştir , hani insan zaman zaman traş ihtiyacı duyar ormanda öyledir yoksa saçı sakalı karışır, şaka bi yana, gerçekten nasıl bir bağcı yüksek verim almak için bağına bakım yapmak zorunda ise ormanda öyledirÖyle oluyorki kışın kardan yıkılan rüzgardan tepesi kırılan ağaçlar kesilip temizlenmezse, çürüyen kurtlanan o ağaçlar hastalıklara sebebiyet vererek ormana büyük zararlar açar, birde zamanla büyüyüp gelişen ağaçlar, güneş ışığına, ve daha çok beslenecek toprak alanına ihtiyaç duyuyor eğer siz gerekli bakimi yapmaz sık alanlari seyreltmez iseniz güneş ışığı alamayan, topraktan yeterli besini alamayan o ağaçların hepsi cılız zayıf kalacak hiçbiri gelisemedigi için bir işe yaramayacaktır, benim çocukluğumda içinden bile geçemediğim öyle sık gençlikler vardı eğer kesmeseler seyreltmeselerdi, inanın bugün hiç biriside bir işe yaramaz birer değnek şeklinde kalırlardi, bugün o alanların içinde traktör geziyor ama o filizlenir nerede ise birer tomruk olmuş durumdalar hepinize saygılar. .

 • MELEK   11-06-2019 11:27

  Ağaçların kesilmesi yerinde bir karar olmuş. Ağaçlar çok eski. içleri çürümüş. Geçen sene Kızılcahamam soğuksu milli parkta piknik yaparken yanımızdaki masanın üzerine koca ağaç devrildi. Eğer insanlar düştüğünü fark etmese ve kadını oturduğu yerden itmese kadının kafası paramparça olurdu. Zaten soğuksuda yürüyüş yaparken de devrilen ağaçları, eğilen ağaçları görüyoruz. Soğuksuya bakım yapılması eski ağaçların kesilmesi yenilerin dikilmesi şart. İnsanlar dinlenmeye keyif yapmaya geliyor oraya. zarar görmek için değil.

  0

  0

  • Meşeler govermis   12-06-2019 02:15

   Ankaranin milli parkı oldu güya girişler ücretsiz wcler piknik masaları vs durum vahim sen tabiatın doğasina tuh vah diyosun hemşerim şimdiye kadar kimsenin kafasına ağaç düşmedi merak etme

   0

   0

 • hidayet akar   10-06-2019 21:02

  tebrik ederim çok haklısın kızılcahamamın değerleri son 40 yıldır yavaş yavaş yok ediliyor.suyumuzu elimizden aldılar. pirincimiz. fasülye kabak marul derken hayvancılık ve köy hayatını elimizden alındı. madensuyumuz bitirildi. menba suyumuz bitirildi tek değerimiz vazgeçilmezimiz doğamıza el atıldı. asla müsade etmemeliyiz. sonuna kadar mücadele edelim. o göbeğini kaşıyanlara zamanı gelince hesap soracağız inşallah

  0

  0

  • halil dayı   11-06-2019 14:41

   kardeşim kızılcahamam'ın toprağından çömlek olmaz, olsada yemek bişmez. yani kısaca birlik ve beraberlik ruhumuz yok. işimiz gücümüz dedigodu. ağaçlar kesilirken nerdeydiniz. niye üçbeş kişi kafa göz gırmadınız

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın