Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Orman Bakanlığı Arıcılığa El Attı
  • Facebook da Paylaş
Orman Bakanlığı Arıcılığa El Attı
  • 09-11-2017
  • 0 yorum
  • 2020 okunma
Kızılcahamam Halk Eğitim Merkezinde yapılan Arıcılık Eğitimine köylüler yoğun ilgi gösterdi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kızılcahamam da ‘’Arıcılık Eğitimi’’ konulu 2 günlük seminer düzenledi. “Arıcılık eğitimi “  konulu seminere Ziraat Yüksek Mühendisi – Arı Danışmanı Ahmet İNCİ,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basım-Yayın Şube Müdürü İlknur GÖKTAŞ, Kızılcahamam Orman İşletme Müdürü Mehmet ÜSTÜNYER ile birlikte Akçaören,  Aşağıhöyük, Kavaközü, Kırkırca Mahallelerinden arıcılık ile ilgilenenler katıldı.

Basım-Yayın Şube Müdürü İlknur GÖKTAŞ “Bakanlığımız uygulamaya koyduğu Bal Ormanları Eylem Planı kapsamında bugüne kadar 356 adet Bal Ormanı kurdu. Arıcılığı geliştirmek ve bal üretimini arttırmak için her türlü desteği vermekteyiz. Türkiye genelinde gelen Bal Ormanı taleplerinin tamamına cevap verdik. Muğla’dan Elâzığ’a kadar illerimizi bal ormanları ile donattık. Hedefimiz balda marka oluşturmak. İstiyoruz ki ballarımız organik olsun. Bunun içinde arıcılık gibi bir alana kadınlarımızın, analarımızın ellerinin değmesi gerektiğine inandık. Hedefimiz balda marka oluşturmak. Kırsal kesimde yaşayan kadınlarımızın Arıcılık sektörüne yönelik bilinçlendirilerek, kendi farkındalığını yaratmalarının sağlanması,  istihdama katkılarını sağlamaları için bu programı tertipledik. Bilhassa diğer hayvancılık sektörleri ile karşılaştırıldığın da daha az işgücü, zaman açısından da daha az emek sarf edeceği, daha fazla ekonomik katkı sağlayacağı da düşünüldüğünde kadınların bu sektöre girmesi gerekliliği bizim bu inancımızı daha da güçlendirdi.’’ dedi.

Seminerin ilk gününde konuşan Ziraat Yüksek Mühendisi-Arıcılık Danışmanı Ahmet İNCİ uzmanlık alanı olan arıcılık ve bal üretimi konularında bilgilendirmelerde bulundu. ‘’ Dünyada arıların yok olmasıyla canlıların yok olacağını, ayrı ayrı önem arz ettiğini ifade eden İNCİ, arıların genetik yapılarının coğrafi bölgelere göre değiştiğini, adapte olamayacağı bölgelere arı göçlerinin arı kayıplarına neden olacağını açıkladı. Ayrıca dünyada ki Koloni başına Bal üretimi ortalama 22 Kg iken ülkemizde 14 Kg olmaktadır. Bunun en temel sebebi Arılar gezginci arıcılık neticesinde melezleşiyor ve bu melezleşme arı ırklarında genetik dejenerasyona neden oluyor. Bunun neticesinde bölgelere uyum yeteneği azalan koloniler yeterince yaşam ve verim gücünü gösteremiyor. Bunlara bağlı olarak aşırı melezleşme, aşırı oğul verimi, hasatlıklara karşı direncin azalması gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. “ dedi

Seminerin ikinci gününde Kırkırca Bal Ormanında uygulamaya yönelik arı kovanlarının başında eğitim verildi. Arı ailesi, ve arıların üretilmesi gibi temel arıcılık bilgileri, arıcının kendi ana arısını üretme teknikleri,  doğru Ana Arı nasıl üretilir,  mevsimsel arı bakımı, beslemesi nasıl yapılır, koloni sürü yönetimi, arı hastalıkları ve arı ürünleri gibi konular anlatıldı. İki kıta arasında yer alan ülkemizde arı göçleri nedeniyle oluşan genetik kirliliğin Kırkırca Bal Ormanında temizlenmeye çalışıldığı, Arı ırklarının orijinlerinin korunmaya çalışıldığı bir bölge oluşturulduğu anlatıldı.

Seminerin ardından katılımcılara fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

            

Etiketler : Orman - Bakanlığı - Arıcılığa - El - Attı - -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın