Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Orantısız güç kullanımına müsaade edilmemeli
  • Facebook da Paylaş
Orantısız güç kullanımına müsaade edilmemeli
  • 01-01-1970
  • 1 yorum
  • 5799 okunma
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, emniyet müdürlerinden toplumsal olaylara müdahalelerde orantısız güç kullanımına kesinlikle müsaade edilmemesi ve konu ile ilgili Bakanlığın genelgelerinin titizlikle uygulanmasına özen göstermelerini istedi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, emniyet müdürlerinden toplumsal olaylara müdahalelerde orantısız güç kullanımına kesinlikle müsaade edilmemesi ve konu ile ilgili Bakanlığın genelgelerinin titizlikle uygulanmasına özen göstermelerini istedi. 

Şahin, Kızılcahamam Asya TermalOtel'de düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Bilgi Paylaşımı Toplantısı'nın açılışında, adli makamlar ile polis arasındaki ilişkilerin geliştirilerek güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Eğer varsa olan sorunların da diyalogla ve öncelikle yerel düzeyde çözümü için gereken tedbirlerin alınması, suç soruşturma hizmetlerinin daha etkin yürütülebilmesi için de birlikte alınacak önlemlerin, izlenecek yöntem ve adli makamlardan beklentiler gibi konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının temin edilmesi gerektiğini kaydeden Bakan Şahin, şöyle dedi: 

"Çocuklar ve Gençler Koruma ve Destek Programı'nın (ÇOGEP) illerimizde etkili bir şekilde uygulanması için idari düzeyde gerekli destek sağlanmalıdır. Bu konuda, ilgili birimlerin, işbirliği ve koordinasyon içerisinde, güvenliğin sağlanmasında sosyal zemini güçlendirecek ve toplumun dezavantajlı kesimlerine destek sağlayacak projeleri yaşama geçirmeleri sağlanmalıdır." 

"Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözümler" isimli projeyle önemli başarılar elde edildiğini de ifade eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bu projenin amacı, insanlarımızın huzurlu ve güvenli bir trafik ortamında seyahat etmeleri, sosyal ve ekonomik bir problem haline gelen trafik kazalarının önlenmesi, trafik kurallarına uyma alışkanlığının geliştirilmesi, her yaştan vatandaşlarımızda trafik bilincinin oluşturulması, ve trafikle ilgili iş ve işlemlerin kolaylaştırılmasıdır. 

Trafik alanında hükümet olarak yaptığımız yeniliklerin başında, maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların trafik polisi beklemeden uzlaşarak tutanak tutmalarına imkan sağlayan düzenleme gelmektedir. Bu düzenlemeyle vatandaşlarımızın artık gereksiz iş gücü ve zaman kaybı önlenmiştir. Diğer taraftan, personelimiz, kazalarla ilgili iş yükü azaldığından asli görevleri olan denetim hizmetlerine daha fazla ağırlık verebilmektedirler. Trafik hizmetleri alanında e-Devlet hizmetleri kapsamında araç tescil ve sürücü belgesi işlemlerinin elektronik ortamda online olarak yapılması projesi başlatılmıştır. 

Daha önce araç satış, devir ve tescil işlemleri ortalama üç iş günü içerisinde tamamlanabilirken, yeni uygulamayla en fazla beş dakikada sonuçlanır hale gelmiştir." 

Bakan Şahin, şunları söyledi: 

"Vatandaşlarımızın önceliği, kendi güvenliği ve huzurudur. Devletin asli görevi, vatandaşların huzur ve güvenliğini en iyi şekilde sağlamaktır. 

Uluslararası istatistik verilerine bakıldığında da, Türkiye-nin, güvenlik alanında gelişmiş birçok ülkeden veAvrupa Birliği ülkelerinin çoğundan daha iyi seviyede olduğu rahatlıkla görülmektedir. 

Emniyet Teşkilatımız, hizmet sunduğu vatandaşımız nezdinde en güvenilir kurumlar arasında yer almaktadır. 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre halkımızın asayiş hizmetlerinden memnuniyeti yüzde 57'lerden yüzde 77-lere yükselmiş ve bu oran her geçen gün artmaktadır." 

Terörle mücadele konusuna da değinen Bakan Şahin, terörle mücadele alanında geçmişte gösterilen çaba ve gayretlerin 2012 yılında ve daha sonraki yıllarda da aynı kararlılıkla devam edeceğini bildirdi. 

Şahin, şöyle konuştu: 

"Bir taraftan terörle mücadelenin arka planını oluşturan ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlarla ilgili çözümler üretilirken, diğer taraftan etkin güvenlik stratejimizin gereği terör örgütlerine, militanlarına ve mensuplarına yönelik operasyonlarımız da aralıksız sürdürülecektir. Terör olaylarının yoğun olduğu yerlerde ve özellikle büyük şehirlerimizde asayiş hizmetlerinde görevli personelimiz başta olmak üzere bütün personelimizin bireysel güvenlik önlemleri, terör olayları, şüpheli olaylara yaklaşım, şüpheli paket ve eşyalara müdahale gibi konularda bilgiledirilmesine ve bilinçlendirilmesine özel önem verilmelidir. Bu konuda personelimizin duyarlılığı artırılmalıdır." - KIZILCAHAMAM

YORUMLAR
  • Mükellef   23-02-2012 01:19

    Sayın Bakanım, İktidarınızın polisimize/güvenlik güçlerimize verdiği güç ve değer sayesinde, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş oranda, Cunta – Ergenekon - darbe – faili meçhul – kaçaklı – vurguncu – soyguncu - Terör – Mafya - Çete suçları ve suçluları üzere gidilmedi. Yakalanıp adalete teslim edilmedi Eğer siz şimdi ortamın kaynadığı şu günlerde orantısız güç kullanmayın der seniz, bende derim ki, o zaman polisimizi/güvenlik güçlerimizi olay yerinden çekin. Niye biliyormusunuz sayın bakanım, polisimizin/güvenlik güçlerimizin güç oranı suç işleyenlerin gücünden aşağı olursa veya polisimizin/güvenlik güçlerimizin mevcut gücü medyaya hoş görünmek için kullandırttırılmazsa, her türlü güç suçlunun eline verilmiş, dolayısı ile fiili kayıp eden, sarsılan, küçülen, devlet otoritesi polisimiz/güvenlik güçlerimiz, ezilen/molotoffla yakılan/ölen, malı canı gasp edilen/yakılan/yağma edilen de, yasalara saygılı, Devletine güvenen, mazlum Devletine güvenen mazlum cucuklarımız/Kızlarımız/Kardeşlerimiz/Annelerimiz/Babalarımız/Ninelerimiz/Dedelerimiz olur

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın