Ana Sayfa  /    /  Mumcu kadın kollarını kaldırıyor
  • Facebook da Paylaş
Mumcu kadın kollarını kaldırıyor
  • 14-01-2007
  • 1 yorum
  • 5656 okunma
Erkan Mumcu, ''Kadınlar, adeta 'siz kumda oynayın' tarzı bir kadın kolları örgütlenmeciliğinde kenarda bırakılıyorlar'' diyerek aldığı radikal kararı açıkladı

Anavatan Partisi Kadın Kolları Başkanlığı'nca, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasının sağlanması amacıyla düzenlenen imza kampanyası Sürmeli Otel'de başlatıldı. Mumcu, kampanyada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin modernleşmesi ve medeni bir ülke durumuna gelmesindeki en önemli konu başlıklarından birinin ''kadın'' meselesi olduğunu söyledi.

Genellikle siyaset ve kadın ilişkisinin, ''kadınların erkekleşebildikleri kadar siyasette yer bulma'' anlayışıyla şekillenmiş olduğunu ifade eden Mumcu, siyasette kadın meselesinin, kadınların siyasete katılamamasından ibaret olmadığını vurguladı. Türk siyasetinde kadınların siyasete katılamamasına dair çok büyük problemler bulunduğunu dile getiren Mumcu, şöyle devam etti: ''Kadınlar siyasete katılamıyor ya da adeta 'siz kumda oynayın' tarzı bir kadın kolları örgütlenmeciliğinde kenarda bırakılıyorlar veya erkekler gibi davrandıkları ölçüde siyasette varolma fırsat ve imkanı kendilerine veriliyor.

Bu esas itibariyle siyasetin üzerine oturduğu sosyal ve kültürel alandan besleniyor. Hayatta böyle olduğu için, siyasette de böyle oluyor. Öyleyse siyasetten başlayarak hayatı, hayattan başlayarak siyaseti dönüştürmemiz gerekiyor. Çünkü hayatı birlikte yaşıyor, oluşturuyoruz ve bu hayatın kaynağı kadındır.''

-''HAYATI DEĞİŞTİRMEK İÇİN SİYASET YAPIYORUZ''-

Hayatı değiştirmek için siyaset yaptıklarını belirten Mumcu, ancak burada, erkeğe odaklı siyasete tepkisellik olarak kadına odaklı siyaset kurmanın da yanlış olduğuna dikkati çekti. Kadının siyaset, sosyal ve iktisadi hayattan yasaklanmasının bedelinin ağır ödendiğini ifade eden Mumcu, ''Siyasetimize kadın eli değmemiş. Onun için siyasetimizde kadın merhameti yok. Habire kavga, gürültü, çatışma durumu var'' şeklinde konuştu.

Siyasette kadın kolları örgütlenmelerini kaldıracaklarını belirten Mumcu, şunları söyledi: ''Bizim hedefimiz budur. Mevcut siyasi partiler kanunu mecbur etmiştir. Yoksa biz, kadınlar bir tarafta, erkekler bir tarafta siyasetin karşısındayız. Yanyana, elele siyaset yapmak istiyoruz. Meclise geldiğimizde 10 günde 10 reform yapacağız. Bu, bizi 10 yılda ilk 10'a götürecek.

Bu reformlardan biri siyaset reformudur. Biz siyasette kadının hakları kurumsallaşmadan bu ülkede hiçbir yere varılamayacağının idraki içindeyiz. Bu nedenle yapacağımız siyaset reformunun öncelikli hedefi, kadının siyasette temsilinin kolaylaştırılmasının mümkün kılınmasıdır.'' Diğer 9 reform hakkında şu anda konuşmak istemediğini belirten Mumcu, toplantıya katılan kadınlara, ''ancak hepsinin içinde siz varsınız'' dedi.

-''ERKEKLERİN YAPTIĞI GİBİ SİYASET YAPMAYIN''-

Kadınları, erkeklerin yaptığı gibi siyaset yapmamaları konusunda uyaran Mumcu, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun da pek çok kadın siyasetçinin düştüğü yanlışa düşerek, siyaseti erkeklerin yaptığı gibi yapmaya başladığını savundu. Mumcu, ''Polemikler, ağız dalaşı. Dolasıyısıyla siyasette ne yazık ki artık kadını temsil etmiyor. Erkeklere özenen kadını temsil ediyor'' diye konuştu. Anavatan Partisi Kadın Kolları Başkanı Ebru Kurban Yaldız ise Bakan Çubukçu'nun ''çok eşliliği'' olağan bir durum olarak gördüğünü savunarak, ''Yaptığı çalışmalarla kadınların önünü açacağına, yurtlarda kalan çocuklarımıza kol kanat gereceğine bu işlerle uğraşan bakanı istifaya davet ediyoruz'' dedi.

AA

Etiketler : Mumcu - kadın - kollarını - kaldırıyor -
YORUMLAR
  • faruk öncü   26-01-2008 17:58

    benerkanmumcuya katılmıyorum çünkü işlere hep tersden bakıyor lütfen konuşma larınuı daha olumlu vedüşünerek konuşsun

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın