Ana Sayfa  /  Kim Kimdir  /  Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?
 • Facebook da Paylaş
Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?
 • 01-04-2008
 • 8 yorum
 • 5945 okunma

Muhsin Yazıcıoğlu (1954 - .... )

1954 yılında, Sivas'ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü'nde doğdu. Yazıcıoğlu, ilk ve orta öğrenimini Şarkışla'da, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde yaptı.

1968'de cemiyetçilik çalışmalarına başlayan Yazıcıoğlu, Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. Muhsin Yazıcıoğlu, üniversite eğitimi için 1972'de Ankara'ya geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı; sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nda bulundu (1977-78). Yazıcıoğlu, 1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu.

1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Yazıcıoğlu, bu davadan herhangi bir ceza almadı.

Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.

Yazıcıoğlu, 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.

20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.

Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP'den ayrıldı.

Muhsin Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993'de, MÇP'den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.

24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlamentoya giren Yazıcıoğlu, 28 Şubat 1996'da ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.

Muhsin Yazıcıoğlu, 26 Nisan 1998'de yapılan 3. Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000 tarihindeki 4. Büyük Kurultay'da tekrar BBP Genel Başkanlığına seçildi.

Halen bu görevi sürdürmekte olan Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.


Etiketler : Muhsin - Yazıcıoğlu - kimdir? -
YORUMLAR
 • sefa   18-04-2008 20:53

  selam ahkum ben ASKALE ALPEREN OCAKLAIR DE SEFA ASKALE MESKEK LİSESİ BUTUN alpren selam baskanı askale gel senı ozlem dı baskan ne zaman asklale gelce her selam yıgıt alperenler

 • ercan   11-04-2008 14:04

  aslından hiç bir şey kaybetmeden siyaset sahnesinde temiz olarak kalmayı becerebilmiş bir lider. eminimki halkımız sayın Yazıcıoğlunu da takdir etmesini bilecektir. unutmayalım ki her şeyin bir vakti ve zamanı vardır. sübhesiz onu da rabbimiz nasip edecektir inşallah.

 • ibrahim   10-04-2008 15:27

  değerli kızılcahamamlı kardeşlerim, lider olmak,gerçekten zor iştir.lider hedefleri olan,bilgili,ahlaklı,cesur olandır.ülkücü lider ise ülküsü olan liderdir.şimdi sormak lazım sn muhsin yazıcıoğlunun ülküsü nedir? bizi ülkücü yapan en önemli ideolojik kavram,türk milliyetçili ve islam ülküsüdür.bunun yanında,iki sömürü düzeni olan komünizm ve liberal kapitalizme karşı alternatif sistem olarak ortaya çıkan ve ülkücülüğün omurgasını oluşturan 9 ışık milli doktrinidir.gerek sn. muhsin yazıcıoğlu,gerekse sn.devlet bahçeli 9 ışık milli doktrinin bir kenara itmişlerdir. onlar artık ülkücü değillerdir.peki onlar şimdi ne oldular?işte bunun cevabını ülkücü kamuoyuna açıklamalıdırlar.onlar ülkücülüğü sadece kullanmaktadırlar.nasıl AKP ve buna benzer unsurlar islamı kullanıyorlarsa,onlarda ülkücülüğü kullanmaktadırlar.nedenmi? açıklayalım. bildiğiniz gibi,günümüzde anayasa değişiklikleri gündemdedir.anayasanın 12 eylül ihtilalini yapan ve bugün türkiyenin eyaletlere bölünmesini savunan genarellerin yargılanmasını önleyen maddelerinin değiştirilmesi ile ilgili bir girişimleri yoktur.AB dayatması yasaların ortadan kaldırılması için bir girişimleri yoktur.bunların ekonomik ve siyasi alanda ülkücü dünya görüşünü gündeme taşıyan hiçbir faaliyetleri yoktur.nutuk atmakla bu işler olmuyor

 • faruk   06-04-2008 15:38

  Yiğit dava adamı.

 • Ferhat AYDIN   04-04-2008 15:24

  1978 yılında tanıdığım ve bu güne kadar çizgisinden taviz vermeyen bir insan olarak bildiğim sayın Muhsin Yazıcıoğlunu inşallah birgün devletin başında görmek isterim.

 • alperen   03-04-2008 17:11

  BBP GENEL BAŞKANI VE SİVAS MİLLETVEKİLİ SAYIN MUHSİN YAZICIOĞLU LİDERLER ARASINDA TEK LİĞDER OLARAK ĞÖRÜYORM ANADOLUNUN SAĞDUYUSU ADAMĞİBİ ADAM

 • katip   02-04-2008 13:38

  ŞU KİRLİ POLİTİKANIN İÇİNDE TEMİZ KALMIŞ BİRKAÇ İYİ ADAMDAN BİRİSİ.ANADOLUNUN BAĞRINDAN ÇIKMIŞ,BU MİLLETİN TEK BAŞINA HAYKIRAN SESİ,GÖZÜ,KULAĞI OLMUŞTUR. HAK BİLDİĞİ YOLDA YALNIZDA KALSA YÜRÜYEN DÜRÜST SİYASETÇİ OLARAK MİLLETİN GÖNLÜNDE HER ZAMAN YER ETMİŞ BİR ŞAHSİYET. YOLUN AÇIK OLSUN SAYIN GENEL BAŞKANIM.

 • ALİ   02-04-2008 01:34

  Yiğit Türk yolun açık olsun.Teşekkürler Kızılcahamamhaber...

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın