Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  MAK anketinde Erdoğan'a büyük destek
  • Facebook da Paylaş
MAK anketinde Erdoğan'a büyük destek
  • 05-09-2016
  • 1 yorum
  • 5647 okunma
Yarın Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyunuzu Erdoğan’a verir misiniz?” sorusuna, yüzde 71.15’lik kesim “Evet” yanıtını verdi.

MAK Danışmanlık, “65'inci Hükümetin İlk Yüz Gün Performansı"na ilişkin bir anket yaptı. 27 Ağustos - 2 Eylül arasında yapılan araştırmada Türkiye genelindeki 2 bin 700 kişiye FETÖ'yle mücadele, Fırat Kalkanı Operasyonu ve ABD'yle ilgili sorular soruldu.

ERDOĞAN'A DESTEK YÜZDE 71

Araştırmada, "Yarın Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyunuzu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verir misiniz?" sorusuna yüzde 71.15'lik kesim 'Evet' cevabını verdi.

Hayır diyenler yüzde 22'de kalırken, yüzde 6.85'li kesim kararsız olduğunu belirtti. Kararsızlar da dağıtıldığında, neredeyse her dört kişiden üçü, Erdoğan'ı desteklediğini ifade etti.

 

MAK anketinde Erdoğan'a büyük destek

 

CHP, MHP VE HDP'LİLERİN ORANLARI

Araştırmaya katılan ve seçimlerde AK Parti'ye oy verdiğini söyleyenlerin tamamına yakını Erdoğan'a yeniden oy vereceğini belirtirken, MHP'li seçmende oranın yüzde 82'yi bulması dikkat çekti.

CHP'li seçmenin yüzde 34'ü, HDP'li seçmenin de yüzde 36'sı, "Oyum Erdoğan'a" cevabını verdi. Araştırmanın analizinde, "Bu sonuç, vatandaş nazarında 15 Temmuz öncesi ve sonrasında yaşananlarla yakalanan milli birlik ruhunun yansıması olarak Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkenin sigortası olarak görüldüğüne işaret etmektedir" denildi.

HDP BARAJ ALTI

Katılımcılara “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusu da yönetildi.

Kararsızlar dağıtıldığında katılımcılardan yüzde 53.55'i “AK Parti" cevabını verdi.

CHP'nin oyları yüzde 22.25'e gerilerken, MHP'nin oylarının yüzde 14.7'ye kadar yükseldiği görüldü.

HDP'nin oyları ise yüzde 7.5'e kadar geriledi.

MAK anketinde Erdoğan'a büyük destek

ABD SINIFTA KALDI

Araştırmada "Türkiye'nin stratejik ortağı olduğu düşünülen ABD'ye güveniyor musunuz?" sorusuna gelen cevaplar da, bu ülkeye güvenin neredeyse sıfırlandığını gözler önüne serdi.

Katılımcıların yüzde 90'ı "Hayır, güvenmiyorum" derken, sadece yüzde 4'lük kesim "Evet" cevabını verdi.

HÜKÜMET BAŞARILI

Binali Yıldırım Başbakanlığındaki 65'inci Hükümet'i başarılı buluyor musunuz?"sorusuna verilen cevaplar da hükümete desteği gözler önüne serdi. Henüz 100 günü yeni geride bırakan hükümeti yüzde 62'lik kesim başarılı

bulduğunu belirtirken, yüzde 33'lük kesim “Hayır" dedi. Yüzde 5'lik grup ise “kararsız" kaldı. Başbakan Yıldırım için en çok “Halktan biri ve konuştuğunu yapan lider" denildi.

MAK anketinde Erdoğan'a büyük destek

FETÖ İLE MÜCADELE YETERLİ

Araştırmaya katılanlar, FETÖ ile mücadelede yüzde 72'i hükümeti başarılı buldu. “Mücadele yetersiz" diyenler yüzde 10 çıkarken, yüzde 18'lik kesim kararsız olduğunu belirtti. “FETÖ ile mücadelede bundan sonra atılması gereken adım"ın sorulduğu katılımcılardan yüzde 32'si “FETÖ'nün siyasi ayağı temizlenmeli" dedi.

Yüzde 22'lik kesim “Yeni FETÖ'ler, benzer paraleller oluşturmak isteyenlere fırsat verilmemeli" derken, yüzde 18'lik grup, “Halkın dini ve milli duygularının istismar edilmemesi için gereken tedbirler alınmalı" ifadesini kullandı. Yüzde 11'lik katılımcı ise “Mağdurlar kitlesi oluşturulmamalı" hassasiyetini dile getirdi.

 MAK anketinde Erdoğan'a büyük destek 

FIRAT KALKANI GEREKLİ

Araştırmada, “Türk Ordusunun sınır ötesi operasyonunu destekliyor musunuz?" sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 78'i “Evet" dedi. Yüzde 14 “Hayır" yanıtını verirken yüzde 8'lik kesim ise kararsız kaldı.

Etiketler : MAK - anketinde - Erdoğan'a - büyük - destek -
YORUMLAR
  • Veysel BAYRAM   06-09-2016 00:33

    "Can çıkmayınca huy çıkmaz. benim deği ATAMIZIN SÖZÜ" Cerablustan atılan havan mermileri T.C.yerleşim bölgelerine veya açık araziye düşünce ne diyordu huyu değişmez CHP ve çarkçı lideri . "Nerde hükumet/iktidar" İKTİDAR FÖTÖ/PKK vb. ile mücadele ile birlikte terörü kökünden kazımak için Ceraplus'a operasyon düzenliyor ne diyor huyu değişmez CHP ve çarkçı lideri " Cerablus'a giren Türk askeri zarar görmeden geri çekilmelidir." ("bu açıklamada T.C küçültme, üst akıllara yaranma algı operasyonu ve FÖTÖ/PKK/HDP vb destek "). Adli yıl açılışı 24 SAAT HALKA AÇIK CUMHUR BAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE yapılıyor ne diyor huyu değişmez CHP ve çarkçı lideri devletin gelenekleri vardır ("Anayasa-yasa-bakanlar kurulu- Yargıtayın görüşü önemli değil bu toplantı içkili 5* otelde yapılmalı") Bu çelişkiyi çok iyi gören AZİZ ve ASİL TÜRK HALKI ne diyor. küçül küçül kayıp ol CHP***** Cumhuriyet tarihinden buyana ve özellikle 2002 den bu güne siyaset yapan partiler ve liderler içerisinde "İslama, Mulümanlara, Vatanımıza, Milletimize, Devletimize, Demokrasimize, DÜNYA MÜSLÜMANLARINA/TÜRKLERİNE, dünya da ve ülkemizde mevcut İSLAMİ DEĞERLERE MAKAMLARA BELDELERE en çok hizmet eden sahip çıkan, 2002'den önce İslamı yaşamımızın önüne konulan bürokratik engellerin bir kısmını kaldıran, bundan sonrada hizmetlerine ve islamı yaşamımızı engelleyen bürokratik engellerin kalan kısmını kaldırmaya NİYETLİ KARARLI tek lidere gösterilen teveccüh gösteriyor ki artık TÜRK MİLLETİ körü körüne "bu benim partim" demiyor gözünün gördüğü kulağının duydugunu değerlendirerek liderliğe layık olanı, iktidara layık olanı layık olduğu yere taşıyor. Ankette tespit edilen oranların dahada artarak hayata geçirilmesi, ("Yeni kapı birlikteliğini sürdüren MHP büyüyor. aksine hareket eden chp küçülüyor.") MHP,nin MHP ideolojisini hayata geçiren AK PARTİ ve kurucu lideri ile birlikte harekete devam ederek ANA MUHALEFET MAKAMINA ("yükselecektir") YÜKSELMESİ dilek ve temennisi ile.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın