Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Mahkemeağcin köyünde tarihi temizlik
 • Facebook da Paylaş
Mahkemeağcin köyünde tarihi temizlik
 • 01-01-1970
 • 10 yorum
 • 5783 okunma
Kızılcahamam Kaymakamlığı ve Kızılcahamam Belediyesi işbirliğiyle ilçenin önemli tarihi ve turistik mekanlarından olan Mahkemeağacin mağaraları ve kilisesinin de aralarında yer aldığı tarihi eserler, turizme kazandırılacak.

 Kızılcahamam Kaymakamlığı ve Kızılcahamam Belediyesi işbirliğiyle ilçenin önemli tarihi ve turistik mekanlarından olan Mahkemeağacin mağaraları ve kilisesinin de aralarında yer aldığı tarihi eserler, turizme kazandırılacak.

Kızılcahamam Kaymakamlığı ve Kızılcahamam Belediyesi işbirliğiyle ilçenin önemli tarihi ve turistik mekanlarından olan Mahkemeağacin mağaraları ve kilisesinin de aralarında yer aldığı tarihi eserler, turizme kazandırılacak.

İlçe merkezinin yaklaşık 17 kilometre güneybatısında bulunan Mahkemeağacin köyü, çevresindeki mağaralarla, ilçe turizmi açısından önem taşıyor. Köyün hemen kuzeyindeki yamaçta, 7-8. yüzyıla ait yerleşim yerleri ve dini yapılar bulunuyor.

Kızılcahamam Kaymakamı Mustafa Çit, kızılcahamamhabere yaptığı açıklamada, Mahkemeağacin köyünde ilk çalışmaların, 19 yıl önce bölgedeki kültür varlıklarının tescil edilip sit alanı olarak ilan edilmesiyle başlatıldığını belirtti.

Aradan geçen 19 yılda bölgede hiç bir çalışma yapılmadığını bildiren Çit, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde yeraltı şehirleri ve mağaraların turizme kazandırılması amacıyla çalışma başlatıldığını söyledi.

Mağaraların yıllardır köylüler tarafından saman deposu olarak kullanıldığını kaydeden Çit, "Bölgede tarihi eserleri turizme açmak istiyoruz. Bunun için önce mağaraların içerisindeki saman ve otları temizledik. Böylece tarihi kalıntılar gün yüzüne çıkacak" dedi.

Etiketler : Mahkemeağcin - köyünde - tarihi - temizlik -
YORUMLAR
 • hahah   27-12-2011 13:31

  ya hizmet geliyor adamın bahsettiği seçim mevzusu .küçük mevzu şahıslara çatıyor .

 • Şerefli Yönetici   27-12-2011 11:41

  M.Akif Ruhu nu kendisine yakıştıran kişi, bu sıfat sana yakışmamış. Kendine layık gördüğün ruhda ve bu kadar bilge bir kişi isen, yeni dönemde Yaşar Yıldırım Adnan Gürcan ortaklığı adına ve MHP'yi temsilen ilçe başkanlığına ve belediye başkanlığına hazırlananlar hakkındada bilgi vermen gerekmezmi

 • Kasım Lafcı   26-12-2011 14:39

  Abbası Millet sandığa gömecek.Ak Partiye geçip ordan aday da olabilse de Abbas yine yolcu Emrahhhhhhhhhhhhhhh

 • vatndaş   26-12-2011 10:00

  hellal sana bşkn birde bir gömü bulaydın kim tutar seni ara bulacan az kaldı

 • Emrah DURSUN   26-12-2011 04:19

  Öncelikler trafik konusuna gelelim zamanında adem özbeklerde trafiği bu şekil yapacaktı o zaman yapamadı o zamandan buyana ilçe esnafı vb kişiler uyarılıyor araçlarınızı geitrmeyin diye adamın dükkanında üç tane aracı var üçüde kapısının önünde gelen misafir nereye çekecek hiç biyere. Bunuda sayın Çoşkun Başkan önderliğinde sadece Çoşkun Başkan değil bu faaliyete geçerken kaç kişinin onayından geçmiştir yalanmı? Gelelim tarihi dokulara hangi iktitar kızılcahamam geldide bu şekil bir organizasyon yaptı hiçbiri. Hanginiz syleyin ben 25 yaşındayım kendimi bildim bileli yoları olsun ne biliyim çeşitli aktivasyon faaliyeler olsun kızılcahammı bu şekil gördünüz hiç biriniz. O zaman bırakın herkez işini yapsın nasıl camiye gidip Hocanın arkasından Allah-ı tealya ittat ediyorsak. Bu şekil kızılcahamma adına hayırlı bişeyler yapan Sayın Çoşkun Başkanın arkasında duralım. Bu parti siyaset işi değil ben iş yapana bakarım zamanında diğer parti liderleri yapsaydı onlarıda desteklerdik... Sayın Çoşkun ÜNAL'a sonsuz teşekkürler...

 • M.Akif Ruhu   23-12-2011 12:10

  19 yıl önce kültür bakanlığınca tescillenen böylesine değerli bir tarihi eserin iktidar partisinin belediye başkanlığı döneminde müzeye çevrilmesi gerekirken Adem başkanın vurdum duymaz tavrı ile bugünlere gelindi. Coşkun Başkanımıza tarihimiz ve ilimiz adına binlerce kez teşekkürler. İktidarın ilçe başkanı, coşkun başkan sizleri siyaseten devre dışı bırakmış olabilir ve bu siyasetten normaldir. Ama siz iktidarın temsilcisi olarak böyle bir organizasyonun istihbaratını yaptıramayacak kadar acizsiniz ki. Bu istihbaratı yaparak İktidar gücü ile butür organizasyonlarda bürokrasi ayağını canlandırıp Coşkun başkanı geri plana atacak kadar siyasi bilgiden tüçrübeden yoksunsunuz ki, Ak Partili Kızılcahamam Belediyesini Mhp.li Coşkun başkana teslim ektiniz. Şubat 2012 de ilçe yönetiminin yakasından düşün ki Kızılcahamam Ak Partili Belediye Başkanına kavuşsun..

 • Ömer   23-12-2011 10:24

  Allah başkandan ve hükümetimizden razı olsun.

 • Serdar   23-12-2011 10:20

  hangi trafik oturdu. nereye oturdu. milletin yüreğine, midesinemi oturdu, yoksa düzenemi girdi. EĞer sen düzen diyorsan senin düzen anlayışında bir sıkıntı var.

 • srht   23-12-2011 04:42

  çaskun başkan helal olsun kıskananlar çatlasın senı llooo allahına gurbannn

 • ahmet   23-12-2011 02:58

  Başkanımız 1 tane ya 1. bakın trafik de oturdu yerine , ne güzel oldu. İnşallah hayırlı bir şekilde yıllarca bizimle olursun başkanım.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın