Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Köyüme dönüyorum' diyene 300 koyun verilecek
 • Facebook da Paylaş
Köyüme dönüyorum' diyene 300 koyun verilecek
 • 05-02-2018
 • 6 yorum
 • 6148 okunma
Köyden kente göçü önlemek için hazırlanan proje kapsamında çifçi ailelere 300 adet damızlık koyun verilmesi öngörülüyor.

Hükümetten harika bir proje 104 köyü olan Kızılcahamam'ın bu projeyle köyleri dolacak, herkes kendi işinin patronu olacak eğer aklımız herzaman olduğu gibi üç kağıda değil üretime çalışırsa, bir iki sende borcunu ödeyip, hayvancılığı geliştirebilir.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir açıklama yaptı. Köyüne dönen çiftçilere 300 koyun ve maaş vereceğini duyurdu. Tarım ve hayvancılığı artırmaya yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bakanlık köyüne dönen çiftçilere 300 koyun ve ve maaş desteği vereceğini açıkladı. Peki başvurular ne zaman nasıl yapılacak? Kimler bu haklardan yararlanacak? Detaylar haberimizde.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütün çiftçileri köyüne döndürecek bir açıklama yaptı. Köyüne dönen çiftçilere 300 koyun ve maaş desteği vereceğini açıkladı. Kendi işinin patronu ol projesi kapsamında kentten köye göçe teşvik edici bir işe imza atıldı. Çiftçiler köyüne dönüp çiftçiliğe ve hayvancılığa devam edecekler. Bu kapsamda köyüne dönen çiftçilere 300 koyun ve maaş desteği devlet tarafından sağlanacak. 

Kendi işinin patronu ol projesi kapsamında yapılacak olan 300 koyun ve maaş desteğinden kimler faydalanabilecek? Bu projeye başvurular ne zaman ve nasıl yapılacak?

Tüm detaylar haberimizde yer alıyor...

'KENDİ İŞİNİN PATRONU OL' PROJESİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, “Köyden şehire gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Fakıbaba, projeyle köyden şehre gidişi önlemeyi ve köye geri dönüş sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

300 KOYUN VE ASGARİ ÜCRET

“Müthiş bir sosyal ve sürü artırma projesi” diyen Fakıbaba, şöyle konuştu:

“Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.

'YAVRULARI BİZE SATABİLİRLER'

Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak.”

Kendi işinin patronu l projesinden kimler faydalanabilecek, başvurular ne zaman nasıl yapılacak bütün detaylar Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanılığı'nın sitesinde güncel bilgi olarak yer alacak.

  

Etiketler : Köyüme - dönüyorum' - diyene - 300 - koyun - verilecek -
YORUMLAR
 • köylü   08-02-2018 22:49

  Bu projeye başvurular ne zaman ve nasıl yapılacak? açıklamanız gereken bu haberde bir tek bu konu yok boş haber yapıp vaktimizi almayın

 • memur   07-02-2018 13:02

  veysel bey çok haklı konuşmuş katılıyorum.

 • Mazlum   07-02-2018 12:26

  Sayın editör haber güzel ama manşetin pek güzel değil. Yeminle (Allah'ın adıyla) manşet atmak biz Müslüman toplumlara pek yakışagelmez. Bence din yetkililerine danış ve o yeminin kefareti neyse onu öğren...Gerisi sana kalmış... Saygılar.

 • MEHMET BEKTAŞ   06-02-2018 07:41

  Arazi tapusunu ipotek olarak alacağız diye bir madde var.Köylerde kimin üzerine tek tapu var.Bütün araziler vereseli.İki dönüm arazi üzerinde amcalar,dayılar onlarca kişinin hakkı var.Bir araya gelmeleri imkansız.Hisseli tapular yüzünden köye ev bile yapılamıyor.Bu madde esnetilirse çok olumlu bir proje.

 • Veysel BAYRAM   05-02-2018 23:49

  Dede baba mirası tarlalar bahçeler arsalar şehre göç olmuş 100 - 500 m2 arsa, 3-5 dönüm tarla bahçe olmuş 30 -50 hisse, emekli oldum köye dönüp üretim yapayım desen hissene ev yaptırmazlar tarlana besihane yaptırmazlar. O zaman hisseni sat desen satmazlar. Mesela Köyde 42,000 m2 hisseli tarlanın en küçüğü hissi 7,100 en büyüğü 14,200 m2 devlet der bu tarlayı bölemezsin, Devlet böldürmeyince ortaklar hissine bırak ahır samanlık yapmayı bir dal diktirmezler. Haydi teşvikten 300 koyun alalım ama ahırı samanlığı nereye yapacağız. Köylerdeki hisseli arsa/tarla/bahçe meselesi çözülse köye dönüş ve ekin vb. kuzu, dana vb. üretimleri kendiliğinden % 500, Bu vb teşviklerle % 1500 artar dilek ve temennisiyle.

  0

  0

  • Veysel BAYRAM   07-02-2018 23:47

   "TAMAMLAMA" Mah./Köy arazilerindeki hisseleri ve menfi etkilerini arz ederken unuttuğum en önemli çok önemli bir husus da şu; Hisseli arsaları/tarlaların tek tapuya dönüşmesinin tek şartı hissedarlar arasında anlaşma, ikinci ve etkili şartı izale i suyuu satışı. Öncelikle bu davayı açma ve avukat masrafının alınacak arsa/tarla bedelinden kat ve kat fazla olması, ve mahkemelerin bazen maalesef 3 -5 yıl sürmesi Mah/köye bir ev/ahır vb yapmayı bir dal dikmeyi ve bu tur yatırımları hayata geçirmeyi engelleyen en önemli faktörlerden biridir dilek ve temennisi ile.

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın