Ana Sayfa  /  Köylerimiz  /  Köyleri Tanıyalım da Bu Hafta Pazar Köyünü Tanıtıyoruz
 • Facebook da Paylaş
Köyleri Tanıyalım da Bu Hafta Pazar Köyünü Tanıtıyoruz
 • 11-11-2014
 • 17 yorum
 • 70528 okunma
Kızılcahamam Haber olarak köy tanıtımlarına devam ediyoruz.

Kızılcahamam Haber köy tanıtımlarına devam ediyor, bu hafta tanıtacağımız köyümüz ilçemizin en eski ve en büyük köylerinden Pazar köyü.

Pazar Kızılcahamam’a bağlı bir köydür. Sosyal ve kültürel açıdan. Kurtboğazı Barajına 3 km, Kızılcahamam’a 24 km, Ankara’ya ise 65 km uzaklıktadır. Pazar Orta Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya bölümünde, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı bir bucak merkezi idi. İdari açıdan 13 köyün bağlı bulunduğu Pazar Bucağında Jandarma Karakolu, Sağlık Ocağı ve Ortaokul bulunmaktaydı. 2011 yılında köyde bulunan Ortaokul kapatılarak Akdoğan köyüne taşındı. 2012 yılında ise Jandarma Karakolu ve Sağlık Ocağı kapatılarak ilçe merkezine taşındı.

Köyün Muhtarlığı 1994 yılından günümüze kadar Alaattin TÜT tarafından 25 yıldır yürütülmektedir. Köyün en önemli yemeği Kapama ve Höşmerim tatlısıdır. Bunları köyde Fethiye Tüt teyzemiz yaptığında tadına doyum olmaz.

Tarihçesi

Hititler başta olmak üzere birçok Anadolu medeniyetinin önemli yerleşim birimlerinden biri olmuştur. Selçuklu döneminde çıkan iç çatışmalar esnasında köyün demografik yapısı tamamen değişmiştir. Bu tarihten itibaren bölgeye yoğun olarak Çiğil Türkleri yerleşmişlerdir. "Çıtak" ya da "çiti ak" yani beyaz çitli sözü Çiğil Türklerinden kaynaklanmaktadır. Çiğil Türkleri, Ankara Savaşı esnasında Timur'un otağında dikili duran Çiğil tuğlarını görünce, birçok oğuz boyu ile birlikte savaş esnasında Timur'un ordusuna katılmıştır. Daha sonra yaşanan fetret döneminde Timur'un desteğini alan bu Türkmenler bölgeyi büyük bir ticaret merkezi haline getirmişlerdir. Bölgede kurulan pazara uzak yerleşim bölgelerinden tüccarlar gelmişlerdir. Bu dönemde bölgeye Kıpçak yerleşimlerinin başladığı görülmektedir. Sarışın yeşil gözlü bu Türkmenler, kuzeydeki boy ve aşiret çatışmalarından uzaklaşmak ve kendilerine yeni meralar bulmak amacıyla bölgeye yerleşmişlerdir. 

İlçe Merkezinin Kızılcahamam’a taşınma hikâyesi

  İlçe merkezinin 1915 yılında bugünkü Kızılcahamam’a nakli ile ilgili olarak bazı rivayet ve belgeler var. Kamuoyunda yaygın bir görüşe göre Çataklı Hacı Hasan Ağa bölgede hatırı sayılır ve sevilen biridir. Her hafta Çorba pazarına geldiğinde çocuklar karşılamak için önüne çıkar. O’da önüne ilk gelen çocuğa bağlaması için atını verir ve hepsine de bahşiş dağıtır.

       Pazarda da bütün esnaf ve çevre köylerin halkı kendisine büyük saygı gösterir. Bunu çekemeyen eşraftan Hamdi Ağa çocukları toplayarak onlara para dağıtır, Hacı Hasan Ağa’yı artık karşılamamalarını, her hafta kendilerine para vereceğini ve pazara gelip giderken O’nu yuhalayıp arkasından teneke çalmalarını söyler. Çocuklar da Hamdi Ağa’nın dediklerini yaparak, Hacı Hasan Ağa’yı rencide ederler. Haysiyeti zedelenen Hacı Hasan Ağa, bir pazar dönüşü, gene yuhalanınca, köyün hemen dışında atının üstünde geri dönerek:

      -Hamdi Ağa ! oturduğunuz bu yerleri viran ettirmezsem bana da Hacı Hasan Ağa demesinler ! diye seslenir.

      Köyüne dönünce de hazırladığı hediyelerle İstanbul’a gider. Orada tanıştığı saray marangozunun yardımı ile Dâhiliye Nazırı’ (İçişleri Bakanı) nın huzuruna çıkıp durumu anlatır ve ilçe merkezinin Çorba’dan naklini talep eder.

      Fakat bu günlerde ilçe merkezinin Kızılcahamam’a taşınmasına sebep olan asıl olay yaşanır. Hamdi Ağa iki evlidir ve zengin ve köklü ailelerinden birinin kızı ile yaptığı ikinci evliliği ile daha da güçlenir. I.Dünya savaşının başladığı günlerde beklenen olay vukû bulur. Eşrâf hanımlarının yaptığı mutâd günlerden birine biraz geç gelen Hamdi Ağa’nın eşlerinden Çakır Pehlivan’ın kızı Şerife Hanım, Kaymakamın eşinin ayağa kalkmaması ve kendisi ile ilgilenmemesine üstelik diğer hanımların bu duruma gizlice gülmelerine oldukça içerler ve durumu kocasına bildirir. O günlerde nüfuz husûmeti sebebiyle zaten arası açık olan Hamdi Ağa, sokak ortasında kaymakama çatar ve tokatlar. Ağa’nın hışmından korkan köy halkı ve resmî görevliler  müdâhele edemezler. Çünkü, İttihat ve Terakki Partisi iktidardadır ve Hamdi Ağa’nın küçük kardeşi Dr.Mehmet Fahri Bey etkili bir İttihatçıdır. Üstelik bu yıllarda Osmanlı’da otoritenin iyice azaldığı yıllardır.

       Bu durum karşısında küçük düşen kaymakam ise atına binip ilçeyi terkeder ve Kızılcahamam’a gelir. Burada bir hana yerleşir. Ardından görevliler de gelirler ve ilçe fiîlen Kızılcahamam’a taşınmış olur. (1914) İlçemiz o zaman, yaz aylarında kaplıca tedâvisi için gelenlerin kaldığı 60 odalı bir han ve bir hamamdan ibarettir.

      Olaydan haberdar olan Ankara Valiliği ve İstanbul hükümeti ise duruma yasal yönden müdâhele ederek, adetâ Şorba’yı cezalandırır.Ankara Valiliği’nden İçişleri Bakanlığı’na yazılan 18.Ocak.1914 tarihli bir yazı ile “Yabanâbad’ın ilçe merkezi olan Çorba Kazası’nın, köylere uzak olması, Kızılcahamam’ın ise merkezi bir konumda olması ve şifâlı suları ile ileride daha da gelişebilecek bir yerleşim yeri olduğu” ndan bahisle buranın ilçe merkezi olması teklif edilir.

        Ancak bu talep İçişleri Bakanlığınca, İl Daimi Encümeni kararı eksik olduğu için kabul edilmeyip geri gönderilir. Bunun üzerine aynı işlemler yenilenip uygun bir şekilde düzenlenerek İç İşleri Bakanlığına   yeni bir teklif yapılır. Bu yeni teklifte önceki yazılanlara ilaveten; ” Kızılcahamam ve civarında bulunan Sey Hamamı ile Vişi (Maden) suyunun kasabaya çok büyük bir ticaret kaynağı olacağı,  yakında pek büyük bir kasaba haline geleceği, civardaki çeltik tarımının sağlık bakımından sakınca teşkil etmesine rağmen bunun kısa bir çalışma ile ortadan kalkabileceği ve ayrıca ilçe merkezinde gerekli resmi binaların halk tarafından ücretsiz yaptırılabileceğine dair halktan alınan taahhütnamelerin de ekli olduğu “ belirtilerek, yeni ilçe merkezinin Kızılcahamam’ a taşınmasının uygun olduğu bir kere daha teklif edilir.  Bu teklif üzerine Kızılcahamam kanunen  ilçe merkezi olur. Yazışmalar 1914 içinde olur. Ancak Kızılcahamam’ın resmen merkez olması, o günkü şartlarda yazıların geç ulaşması sonunda 1915 Kasım ayına kadar uzar.

YORUMLAR
 • kemal   23-11-2014 17:31

  Güvemi tanıtalım

 • hasan   17-11-2014 15:09

  semer mi semeler mi onu anlayamadım güvem köyüne varmadan yolun kenarında 5 -6 haneli küçük bi yer var ora mı semeler köy olsa ne olmasa ne en fazla 10 hane ya vardır ya yoktur.

 • aktar_   15-11-2014 19:20

  memleketin beklediği yerde duruyo sende oldugun yerde bekle dur durmasını ögren hemde

 • Ahmet   15-11-2014 12:55

  Köyünüze yakışıyor semeler adı biz kimi kızdıracağız asınız değişirse :)

 • meşeler govermis   15-11-2014 07:21

  Gunaydinlar olsun memleketimde olmak vardi bekle beni soğuksu

  0

  0

  • aktar_   18-11-2014 18:05

   insan bi cevap verir yasıyonmu oldunmu yoksa meseler_gövermiş bunlar zaten herzaman goverir varsın göversin bunun tamamını dinlemek istersen sana özel söylerim

   0

   0

 • meşeler govermis   15-11-2014 06:18

  Gümele köyünden olan parmak kaldirsin bir ben

 • ahmet   14-11-2014 17:36

  özbekler köyünü de tanıtalım mümkünse yaşlılar ölmeden sıra gelirse köydeki son yaşlılarda ölmeden tarihi onlar biliyor.

 • meşeler govermis   14-11-2014 17:19

  Gümele koyunu de tanitalim

 • semelerli    14-11-2014 13:50

  İsim değişecekti değişime karşı çıkan köydeki 4-5 tane aklı çalışmayan adamlar yüzünden alay konusu oldukya ne deyim.

  0

  0

  • ali a   22-11-2014 21:07

   Bu isiler Evliyalar diyarı ilim merkezi Semerkant, Buhara dan gelmektedir.İsimlerinizin kıymetini bilin.

   0

   0

 • Hacı ÜNAL   13-11-2014 11:49

  Bu habere sevindim. Doğduğun büyüdüğün topraklara en güzel hizmetlerden birisini daha gerçekleştirmeye niyetlenmişsin. İlçemizin değerlerini öne çıkarmak, köylerini tanıtmak, kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak hayırlı bir hizmet. Yabanabatın ilçe oluşunun 100. yılı münasebetiyle çeşitli programlar çalıştaylar ve bilimsel toplantılar yapılmasını temenni ediyorum.

 • yusuf yan köylü   13-11-2014 09:25

  Semeler Semeler diyorsunuz ne var bu semelerde tarihi kavak yağlamali bir köy değil mi

 • yusuf yan köylü   13-11-2014 09:24

  Semeler Semeler diyorsunuz ne var bu semelerde mazisinde kavak yağlama var yanlismiyim,

 • hamdi   13-11-2014 01:04

  Her köyün olumsuz tarafı var elbet eskiyi silip değiştirirseniz gelecek nesile aktarılmamış olur.

 • Uğur PEKSARI    12-11-2014 15:31

  Pazar Köyünün tanıtımını yaptığınız için çok teşekkür ederim. Fakat kazanın kızılcahamam gelmesi ile ilgili yazmış olduklarınızın kaynaklarını belirtmemişsiniz onlar hep kulaktan duyma yorumlar insanları yani bizlerin dedelerini veya şimdi ki yaşlıları bir misafiri taşlamış ,yuhalamış olarak tanıtmayın lütfen ozamanki şartlar öyle imiş buraya gelmiş demeniz daha doğru olur kızılcahamamın yol üzerinde olması ve hamamın bulunması bir faktördür ben herzaman kızılcahamam ve pazar köyünden gurur duyuyorum sizlerde tanıtım yaparkın kötülemeden yapsanız çok seviniriz. saygılarımızla

 • Ali    12-11-2014 09:37

  Semeleride tanıtalım

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın