Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Köyde bayram bir başka güzel
  • Facebook da Paylaş
Köyde bayram bir başka güzel
  • 11-07-2011
  • 0 yorum
  • 5579 okunma
Her Bayram'da olduğu gibi bu bayramda insanlar sevdikleri ile bir araya gelmenin mutluluğunu ve güzelliğini yaşadı.Kimi Kızılcahamam'da kimileride köylerinde kurban bayramını idrak ettiler.

Köyde Bayram Bir Başka Güzel

Her Bayram'da olduğu gibi bu bayramda insanlar sevdikleri ile bir araya gelmenin mutluluğunu ve güzelliğini yaşadı.Kimi Kızılcahamam'da kimileride köylerinde kurban bayramını idrak ettiler.

Bayram sabahı köyde hoporlorden verilen vaaz ile uyanan köylüler abdestlerini alıp camide bayram namazını kılmak için yerlerini aldı.Kızılcahamamhaber olarak bizde köyümüz olan Eğerli Kuzören köyünde kurban bayramını geçirdik ve köyde geçen bayramın bir gününü sizler için haber yaptık.

Ramazan bayramına göre bu bayram havaların biraz soğuması ve kurbanlarının Ankarada olması dolayısı ile biraz daha az tercih etti, geçtiğimiz bayrama göre daha az insan köylerine gelip bayram yaptılar ama buna rağmen yine köyler gelip gidenler ile dolup, dolup boşaldı.Bayram sabahı bayram namazı için köy camisini dolduran köylüler kurban bayramı namazını kıldıktan sonra, van depremi için yardımda bulundu,camii avlusuna çıkıp köyün en yaşlılarından başlayarak bayramlaştılar, Kurban bayramında, Ramazan Bayramında bayramlaşma sırasının en başında olan Halit Soysal (100), Durali Fidan (98), Ali Fidan(alibey 87) amcamız bu bayramda rahatsız olmaları dolayısı ile yerlerini alamadılar, köyde bir neslin son temsilcileri olan bu amcalarımızı  bu bayramda görememek bizleri üzdü, kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor acil şifalar diliyoruz.

Bayramlaşmanın ardından kahvaltılar yapılıp herkes kurbanının başına gitti, küçükbaş kurbanı olanlar büyükbaş kurbana göre daha zahmetsiz ve kolay bir şekilde kurbanını kesip bir iki saat içerisinde işini tamamlarken büyükbaş hayvalar kurban sahiplerini biraz daha uğraştırdı.Kimi 10-12 kişi ile zorla yatırılıp kurban edilirken bir kısmı gitmemek için direndi, 50 metrelik yolu bir saatte gitti, ama herkes kurbanını kazasız belasız keserken, kurban parçalanıp paylaşılırken bir yandan etler kavurma olmak için bahçedeki tavalarda yerini aldı.

Köyde bayramın birinci günü kurban keismi ile geçerken ikinci gün herkes birbirleri ile bayramlaştı.Küçükler büyüklerini ziyaret ettiler.

Kızılcahamam'da Kurbanlar et pazarı ve Kemalpaşa Mahallesinde kesildi

Kızılcahamam'da ise Bayramın birinci günü Et Pazarı ve Kemalpaşa mahallesinde bulunan alanlarda vatandaşlar kurbanlarını kestiler, 15-20 ye yakın acemi kasap ve köylüler kurban keserken ve kurbanın yaralaması sonucu hastanede tedavi edildi.

Kurban Bayramının Resmi bayramlaşma töreni ise bayramın ikinci günü saat :11:00’de  Kızılcahamam Belediyesi Yabanabad Kültür Merkezi Sultan Süleyman Salonunda yapıldı.Katılımın düşük olduğu ve bu bayramda bayramlaşma törenine Kızılcahamam Kaymakamı Mustafa Çit, Belediye Başkanı Coşkun Ünal,Jandarma komutanı Mustafa Hazırbulan, Emniyet Müdürü Bülent Biliş, Belediye Meclis Üyeleri İl Genel Meclis Üyeleri Siyasi Parti Teşkilatları, Sivil Toplum kuruluşları, Dernekler, Kamu Kurum ve Kuruluşların Mülki ve İdari Amirleri, Esnaflar ve az sayıda Kızılcahamamlı katıldı.

Bayramlaşma töreni burada yapılan bayramlaşmanın ardından Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Huzur evi ile ceza evi ziyaretleri ile devam etti. 

 

 

Etiketler : Köyde - bayram - bir - başka - güzel - -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın