Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kömüre bulanmış hayatlar
 • Facebook da Paylaş
Kömüre bulanmış hayatlar
 • 11-07-2010
 • 9 yorum
 • 5713 okunma
Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa'dan gelen 7 aile, 3 yıldır Kızılcahamam yakınındaki Kargasekmez mevkiinde konaklayarak meşe odunundan kömür üretiyor.

Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa'dan gelen 7 aile, 3 yıldır Kızılcahamam yakınındaki Kargasekmez mevkiinde konaklayarak meşe odunundan kömür üretiyor.

Dokuz ay boyunca ortalama 50 ton kömür yapan ailelerin çocuklarının çoğu astım hastası. Çünkü oyun bahçeleri bu kömür vadisi...

"Bir kömür gözlünün kahrın çekerim / Güzel ömrüm telef ettim az kaldı / Başım alam ne diyare gideyim / Güvendiğim üç beş günlük güz kaldı" der Sivaslı ozan Kemter Baba. Ankara'nın orta yerinde de bir kömür kahrı çekiliyor. Ancak şairin bahsettiği bir kahır değil. Kızılcahamam'da Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'dan gelen 60 kişilik yedi aile, üç yıldan bu yana kara kömürle haşır neşir. Serüven, meşe odunlarının ormandan kesilmesi ve taşınması ile başlıyor. Resmi dilde 'torak' denilen kömür ocaklarında meşe odunlarının dizelenmesi ile üretim safhası sürüyor.
İçten içe yanan tepecikler yaklaşık 5 tonluk odun dizeleri ile yapılıyor. Bir dizeden 4 ton kömür çıkıyor. Torlukların yanı başındaki çadırlarda yaşayan aileler sabahın erken saatlerinden gece geç vakitlere kadar çalışıyor. Geceleri de ocakların usulüne uygun yanması için sırayla nöbet tutuyorlar.
Meşe odunlarının kömür tepelerine dönüştüğü alan çocukların zorunlu oyun mekânı. Zamanlarının büyük bölümünü is, zehirli duman ve kömür karası içinde geçiren çocukların çoğu astım hastası. Durumları ciddileşirse Kızılcahamam'da iğne yaptırılarak geçici de olsa rahatlaması sağlanıyor. Kömür karası elleri, yüzleri ve yanık bakışları çocukların oldukça zor durumda olduklarını gösteriyor.
Büyüklerin sağlık durumları da farklı değil. Nefes darlığı başta olmak üzere muhtelif rahatsızlıklardan şikâyetçiler. Kömür vadisinin en yaşlısı Ali Kolünük'ün iki oğlu, iki gelini ve 8 torunu var. Bir ailenin ürettiği kömür miktarı ortalama 50 ton. Kolünük, sektörde sendikalaşmanın gerekli olduğundan bahsediyor. Mısır, Yunanistan ve Bulgaristan'dan ülkeye giren odun kömürünün gelirlerini etkilediğini söylüyor.
Meşe ormanının oluşturduğu küçük vadinin geçici misafirleri 3 yıldır, 9 ay buradalar. Diğer üç ayda ise memleketlerinde... İki hafta sonra yine baba ocağına dönecekler. Seneye Kızılcahamam'a gelip gelmeyeceklerini bilmiyorlar. Belki Kastamonu, belki Çorum belki de Kırıkkale...

 

Etiketler : Kömüre - bulanmış - hayatlar -
YORUMLAR
 • angaralı   22-11-2010 17:14

  kız çocukları babaya düşkündür

 • yolcu   12-11-2010 12:23

  hatta yetmez daha çok yapın..yapın ki daha çok hasta daha çok bakımsız çocuğumuz olsun

 • Has Ankaralı   12-11-2010 11:16

  Mangalda piknik yapmak ne kadar kolay değil mi? Bu insanların çektiği sıkıntıları bir belgeselde izlemiştim. Çok kötü şartlar altında yaşadıklarını gördüm. Hele o minik çocuklar yok mu? Onların ki de başka bir çile. Allah yardımcıları olsun.

 • zeynep   08-11-2010 23:38

  allah yardımcıları olsun haline şükretmeyenler şükretsinler

 • metin   08-11-2010 16:26

  Geçinmek çok zor.Allah kolaylık versin.

 • nadir   08-11-2010 00:45

  hayatından sürekli şikayet edip şükür nedir bilmeyenler biraz daha düşünmeli...

 • gökhan   07-11-2010 22:20

  haber ve fotolar çok güzel tebrik ederim.

 • aydın   07-11-2010 15:53

  Güzel olmuş.

 •    07-11-2010 09:44

  yazık o cocuklara hepsi 3 4 yaslarında cocuk.. ama hicbiseyin farkında deqiller cok masumlar umarım hastalıkları ilerlemez bu ortamda büyümeleri onlarında ileriki yasantılarında baslarına dert acar

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın