Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kızılcahamam Bazlaması Ders Olarak Okutulacak
 • Facebook da Paylaş
Kızılcahamam Bazlaması Ders Olarak Okutulacak
 • 02-01-2016
 • 2 yorum
 • 5921 okunma
Kızılcahamam'da bazlama artık ders olarak okutulacak

Kızılcahamam’da istihdamı ve ekonomisinde önemli bir yer tutan bazlama yapımıyla ilgili, Kızılcahamam Halk Eğitim Merkezi tarafından başlatılan ders olarak okutulma çalışmaları sonuç verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenim Genel Müdürlüğüyle başlatılan görüşmelerin akabinde Halk Eğitim Merkezi yiyecek içecek hizmetleri alanı öğretmeni Kemal Alıcı tarafından hazırlanan Bazlama Yapımı Modülü Milli Eğitim Bakanlı tarafından yayınlanarak ayrı bir ders olarak okutulmasına karar verildi.

Gıda teknolojileri alanı içerisinde yayınlanan 200 ila 360 ders saati arasında okutulacak olan bazlama yapımı kursu;

Kullanılacak araç ve gereçler, Hamurun hazırlanması, Bazlamanın pişirilmesi olarak üç ana başlıkta toplandı.

Hazırlanan modül sayesinde Kızılcahamam’ın bir markası haline gelen bazlamacılığın eğitimi, üretimi ve sertifika verilmesi noktasında çok ciddi bir ihtiyaç giderilerek tüm Türkiye’nin kullanımına sunulmuş oldu.

Modül hazırlama esnasında, bizlere işletmesini açarak bazlama yapımında pratik yapma imkanı Köy-aş işletmelerinde yapılıyor.

 

YORUMLAR
 • Dikkat Dikkat Dikkat   09-01-2016 23:38

  Belediye başkanı Soğuksu FM'de bazlamanın Kızılcahamam markası olduğunu, üretilen bazlamanın halk ekmek büfelerinde satıldığını, diğer ilçelerin de halk ekmek büfelerinde bazlama satmak istediklerini ancak Büyük belediyenin kabul etmediğini haklı gururla anlatı. Beyler bazı imalathaneden aldığın bazlama bazlama gibi ama bazı imalathaneden aldığın bazlama malakhamuru gibi. Siz Sayın başkan rehavetin verdiği rahatlık ile denetimi yapmaz da malak hamuru gibi bazlama göndermeye devam ederseniz. Ankara bazlama pazarını kayıp ettirirsiniz. Coşkunun bazlamasına tereyağı sürersiniz. Benden söylemesi.

  0

  0

  • Bazlama Okulu Bazlama Öğretmeni   10-01-2016 13:31

   Bazlama okulunun ilk dersini açıyorum. ders 1- Her bazlama aynı gramajda olmalı, yani rekabete giren firma bedavaya da satsa gramaj aynı olmalı. 2- Her bazlama hamur olmayacak şekilde pişirilmeli. Yani ayda 100 lira doğalgaz tasarrufu için hamur üretim yapılmamalı. 3- Yapıcı ama yanlışa imkan tanımayan Belediye denetimi zaman zaman ama ansızın devam etmeli. 4- Yanlış yapanlar için Ankara pazarı kayıp edilmemeli.

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın