Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Kitap Kumbarasına Kızılcahamam'lılardan büyük ilgi
  • Facebook da Paylaş
Kitap Kumbarasına Kızılcahamam'lılardan büyük ilgi
  • 27-06-2015
  • 0 yorum
  • 5740 okunma
Güvem ortaokulu tarafından “KUMBARADA BİRİKTİR, OKUMAK KEYİFTİR” adlı projeye Kızılcahamamlılar büyük ilgi gösterdi.Bir ayda üç bin kitap birikti

Kızılcahamam Güvem Ortaokulu tarafından düzenlenen KUMBARADA BİRİKTİR, OKUMAK KEYİFTİRadlı kitap kumbarası projesine ilgi giderek artıyor

Kızılcahamam’da evlerde okunmayan yüzlerce kitabı ve kitapseveri bir araya getirmek, kitap bağışlamak isteyen insanları, ihtiyaç sahipleriyle buluşturmak,kitaba zor ulaşan öğrencilerin daha çok kitap okuyabilmelerini sağlamak için hayata geçirilen proje ilgi görmüştür.

21.05.2015 tarihinde açılan kumbaraya şu ana kadar içinde hikâye, roman, dini, dergi, ders, test vb. kitaplarının yer aldığı üç bine yakın kitap atılmıştır. Bu kitaplar tasnif edilerek uygun olanlar öğrencilerle buluşturulmuş, uygun olmayanlar veya kullanılmış olanlar geri dönüşüme kazandırılmıştır.

Kumbarada biriken kitaplarla ilgili sayısal veriler şöyledir:

Tablo 1: Kumbaraya Bağışlanan Kitapların Tasnif Edilmiş Sayısal Verileri

KİTAPLAR

ADET

Hikâye/roman

640

İlkokul okuma

333

Hazırlık (ortaokul)

201

Dini kitaplar (İmam Hatip Lisesi-çoğu)

352

Hazırlık (lise) (Sağlık ve Anadolu Liseleri)

120

Ders kitabı (geri dönüşüm)

673

Test kitabı (geri dönüşüm-çözülmüş)

143

Dergi (geri dönüşüm)

60

Ansiklopedi (geri dönüşüm)

23

Diğer kitaplar (geri dönüşüm)

13

TOPLAM

2558

 

Tabloya bakıldığında geri dönüşüme 912 adet kitabın gittiği görülmektedir. Bu kitaplar en azından yok edilmek yerine geri dönüşüme kazandırılmış olup birkaç ağacın kesilmesi önlenmiştir. Dini kitapların (352 ad.) ortaokul için uygun olanları haricinde çoğunluğu İmam Hatip Lisesine gönderilmiştir. Liseler için hazırlık kitapları (120 ad.) da İbni Sina (Sağlık) ve Anadolu Liselerine gönderilmiştir.

Kumbaradan kütüphanemize, ortaokul için hazırlık kitapları ve okulumuzun seviyelerine uygun olan hikâye/romanlar ve ilkokul okuma kitapları kazandırılmıştır. Bu sayı 1174’tir.

Okulumuzda geçen sene ansiklopedi dolu iken şu an bu proje ile öğrencilerin seviyelerine uygun hikâye/roman gibi okuma kitaplarının sayısı artmıştır. Halkımıza ilgisinden dolayı teşekkür ederiz. Proje 26 Haziran günü son bulacaktır. Projenin her sene mayıs-haziran aylarında uygulanması düşünülmektedir.

GÜVEM ORTAOKULU

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın