Ana Sayfa  /  Kim Kimdir  /  Kemal Güran kimdir.?
 • Facebook da Paylaş
Kemal Güran kimdir.?
 • 21-04-2009
 • 7 yorum
 • 7349 okunma
Hâfız, ilim ve hizmet adamı, yönetici ve vakıf insanı Kemal GÜRAN 1935 yılında Kızılcahamam ilçesinin Alpagut köyünde doğdu. Köyünde, köyün hatibi babası Osman
Hâfız, ilim ve hizmet adamı, yönetici ve vakıf insanı Kemal GÜRAN 1935 yılında Kızılcahamam ilçesinin Alpagut köyünde doğdu. Köyünde, köyün hatibi babası Osman GÜRAN da hâfız oldu. Üç sınıflı ilkokulu köyünde tamamladı. Amcası hâfız Ali Güran'dan tecvit ve talim dersleri aldı. İstanbul Nuru Osmaniye Kur'ân Kursunda Kur'ân-ı Kerim’i usulüne uygun okuma dersleri tahsil etti. 1951- 1952 öğretim yılında imam-hatip liselerinin açılması üzerine Ankara İmam Hatip Lisesine girdi. 1957-1958 öğretim yılında Ankara İmam-Hatip Lisesini bitirdi. 1965 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara'da çeşitli camilerde ve uzun süre Maltepe Camiinde İmam-Hatiplik yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatında Müfettişlik, Başmüfettişlik, Personel Dairesi Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Ankara Tevfik İleri İmam-Hatip Lisesinde bir yıl Meslek Dersleri Öğretmenliği ve Müdür Yardımcılığı görevi yaptı. 1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU Üyesi seçildi ve bu göreve atandı. 1981 yılında kendi isteği ile emekli oldu. Aynı yıl Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğüne atandı. 11 yıl bu görevi aralıksız sürdürdü. 4 yıl süre ile bu vakfın ikinci başkanlığını yaptı. Bu dönemde de aktif mesleki çalışmalarını sürdürdü. Kocatepe Camiinde cuma hutbeleri okudu.
           Çeşitli dini dergilerde yayınlanmış yazıları mevcuttur. "KOCATEPE CAMİİ MİNBERİNDEN HUTBELERİM" isimli kitabı Kılıç kitapevi tarafından yayınlandı. "HATİPLERE HUTBELER" isimli üç ciltlik hutbeleri Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlandı. "MÜSLÜMANIN EL KİTABI" isimli kitabı önce Türkiye Diyanet Vakfı, sonra da Timaş yayınları tarafından yayınlandı. Hazırladığı "DİNİ BİLGİLER VE KUR'ÂN OKUMA ALFABESİ" Akit gazetesi tarafından okuyucularına dağıtıldı. Din eğitiminin geliştirilmesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluşunun 1960 darbesi sonrasında yeniden yapılandırılmasında, din görevlilerinin ve İmam-Hatip Liseleri mezunlarının kurdukları dernek ve federasyonların kuruluşlarında, Türkiye Diyanet Valfının kuruluşunda ve geliştirilmesinde yıllar süren yoğun çalışmaları oldu. 1992 yılından itibaren Kızılcahamam - Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Valfı'nın faaliyetlerine gönüllü ve yoğun katkılarda bulundu.
             1992 yılından günümüze kadar Kızılcahamam - Çamlıdere Vakfınca binlerce Kızılcahamam ve Çamlıdereli üniversite öğrencisinin, öğrenim burslarını temin etmek için yoğun çaba harcadı, çeşitli kültürel çalışmalara öncülük etti.
             1995 yılında onun öncülüğünde düzenlenen "Tarihte ve Günümüzde Kızılcahamam-Çamlıdere Yöresi" adlı sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirildi.
"Hz. Muhammed ve İlk Müslümanların Hayatından Düşündürücü Tablolar" isimli kitap ESYAV tarafından bastırılarak hemşehrilerimize ücretsiz olarak dağıtıldı.
              Kızılcahamam-Çamlıdere'de Yetişen Ünlü Şahsiyetlerle ilgili geniş kapsamlı bir çalışma başlattı. İlk önce "Kızılcahamam-Çamlıdere'de Yetişen Ünlü Hâfızlar" kitabını tamamladı ve ESYAV vakfınca bastırıldı. Aynı zamanda Ünlü Hâfızların okuyuşları TRT ve özel arşivlerden bulunarak ses CD'si olarak çoğaltılıp dağıtıldı. "Kızılcahamam-Çamlıdere'de Yetişen Ünlü İlim Adamları" isimli kitabı hazırlıyordu. Kitabı bitirmeye ömrü yetmedi.
             Merhum Kemal GÜRAN, evli ve 4 çocuk babasıydı.
Etiketler : Kemal - Güran - kimdir.? -
YORUMLAR
 • nurullah taşdüzer   26-09-2009 13:33

  memleketimize faydalı insan olduğun için nur içinde yat hocam canabı allah senin gibi memlekete insanlara faydalı insanları başımızdan eksik etmesin

 • Ali Rıza Atasoy   20-06-2009 13:14

  Muhteram Kemal GÜRAN hocamın vefatını üzüntüyle öğrendim, bir dönem öğrencisi olarak bulunduğum merhum hocama Cenab-ı Allah'tan gani gani rahmet diliyorum.Sevenlerine ve Kızılcahamam-Çamlıdereli hemşerilerime başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Ali Rıza ATASOY - Taşova İlçe Milli Eğitim Müdürü

 • Hasan ÖZTEKİN   20-05-2009 18:22

  Değer hemşehrim ve kıymetli hocamız, bilim adamı merhum Kemal GÜRAN' ı kaybetmenin hüznü içerisindeyim. Kendisi ile Diyanet Vakfında Genel Müdürlüğünde görevli iken tanışmış idim. Diyanetten burs alma hususunda bana yardımcı olmuş idi. Esyav vakfındada görev yapması hasebi ile yine buradan da burs alımış olmam kendisinin ne derece öğrenci dostu olduğu, bir vakıf adamı, bir ilim aşığı olduğu pek aşikar görülmektedir.Dünya misafirhanesinden ayrıldıktan sonra hoş bir sada ile anılabilmek ne hoş, Bunu insanlar arasında oluşturabilmek ne kadar önemli ve ne kadar zor. "İnsanlar arasında iyi olarak bilinen bir insan gök ehli tarafından iyi bilinir ve Allah'ın rizasına nail olur" hadis-i şerifi ışığında pek kıymetli hocamız İnşaallah Allah'ın rızasına kavuşanlardan olur. Allah Rahmet eylesin yakınlarının başı sağolsun.

 • h.mehmet akdoğan   19-05-2009 23:46

  muhterem hocamıza allahtan rahmet diliyor kederli ailesine de başsağlığı diliyorum.hocamız hemşerilerimiz için kurulan esyav vakfı dolayısıyla yüzlerece öğrencinin duasını almıştır.dua edenlerden birisi de didim vaizi olarak çalışan benim.çok zor durumlarım da esyav vakfının hocamız sayesinde verdiği burstan istifade ettim.hocamızı unutmuyor ona dua ve niyazlarımızı sunuyoruz.hocamızın mekanı cennet olsun.

 • Hacı Ünal   30-04-2009 13:44

  sayın sırrı bey Hocamı anma proğramında da çok başarılıydınız.Hocamızı anlatığınız ve tanıttıığınız için Allah razı olsun.Hocamıza dua ediyor ve inşallah hizemtleri yarım kalmaz diyoruz. Sizede başarılar dilerim

 • Hacı Ünal   22-04-2009 09:16

  Sen Kızılcahamada,Yabanabatta güzel izler bıraktın meclisin hep kalabalık olur sözüne hep itibar edilirdi.Bu durumda Kızılcahamam için önemliydin hayır işlerinde hep öncülük yapardın. İnşallah sizin gibi birileri daha çıkar Allah mekanını cenet ettsin sevgili hocam. Bulunduğun yerde güzel bir söz söyler dokunduğun yerde de bir iz bırakırdın. Gönlümüzdeki yerin gibi... nur içinde yat....

 • Durmuş KARATAŞ   21-04-2009 14:12

  Bölgemizin yetiştirdiği sayılı ilim ve toplum adamlarından birisi olan Merhum Kemal GÜRAN hocamıza bu vesile ile bir kez daha Allah'tan Rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileriz. Onun rehberlik ettiği, elinden tuttuğu ve Esyav gibi vakıf ve derneklerden burs sağlayarak yükseköğrenimlerine destek olduğu genç ilim adamlarımızın da hocamızın yarım kalan eserinin tamamlanmasına katkı sağlayacaklarından ve hizmetlerini kaldığı yerden sürdüreceklerinden hiç şüphemiz yoktur. İnsanlığın yararına çalışıp hizmet üretenlerden Allah Razı olsun.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın