Ana Sayfa  /    /  İşte demokrasinin 6 şaşkın vekili
  • Facebook da Paylaş
İşte demokrasinin 6 şaşkın vekili
  • 27-04-2007
  • 1 yorum
  • 5978 okunma
Seçimin ilk turunda 367 milletvekilinin bulunması şarttı, değildi tartışması yaşanırken, CHP'li 6 şaşkın vekil krizi bitirerek tarihe geçti

TBMM'nin Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı seçmek için yaptığı ilk oturumda Toplantı Yeter Sayısının 367 olup olmadığı konusunda uzun süren tartışmalar arasında bugün tarihi bir gün yaşandı.

AK Parti dahi aslında gerekmediği halde 367 rakamını aşıp gereksiz bir dava sürecini ortadan kaldırmak için bu rakamı bulmak için yoğun çaba sarf etmişti. Ve oylama gelip çattı...

Herkes 367 Milletvekilinin bulunacağı konusunda umutları kesmişti ki CHP'li 7 ismin salonda bulunduğu tutanaklara geçti.

ESAT CANAN
KEMAL ANADOL
ŞEVKET ARZ
YAŞAR TÜZÜN
AHMET KÜÇÜK
HAŞİM ORAL
RASİM ÇAKIR
ERDOĞAN YETİNÇ

Kayıtlara geçen CHP'lilerden Esat Canan, 'parlamentonun onuru için' orada olduğunu belirtmiş ve partisine isyan ederek oy bile kullanmıştı.

Peki nasıl olmuştu da CHP'nin diğer 6 şaşkın vekili TBMM salonuna dahil olmuştu.CHP'li Milletvekillerinden Ali Koç toplantıya CHP'nin temsilcisi olarak itiraz için gelmişti.

Koç'tan sonra, oylamanın başlamasının ardından CHP Çanakkale Milletvekili ve Katip Üye Ahmet Küçük, milletvekillerinin oy kullanmak için zarf aldığı bölüme gelerek oturdu.TBMM Başkanı Arınç, Küçük'ü oturduğu yerden kalkması için uyararak, o bölümde sadece görevlilerin bulunabileceğini söyledi. Bu arada Küçük ile bazı AK Partili milletvekilleri arasında da tartışmalar yaşandı. Tartışma sürerken CHP milletvekilleri Şevket Arz, Haşim Oral, YaşarTüzün ve Rasim Çakır'ın da Genel Kurul salonuna girdikleri gözlendi.

TBMM Başkanı Arınç, CHP'li milletvekillerinin isimlerini kürsüden okuyarak, "Bu arkadaşların da Genel Kurul salonunda olduklarını görüyorum" dedi.

Bu arada, oylama işlemini TBMM'deki makamında partili kurmayları ile birlikte izleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Kurul salonunda bulunan CHP milletvekillerini televizyondan görünce sinirlenerek, parti yetkililerinden bu milletvekillerinin salondan çıkarılmasını istedi.

Hatta oturum sonunda tutanak hazırlanırken CHP'li İzzet Çetin de "ne b.. yemeye geldiniz" diyerek arkadaşlarına çatmadan edemedi.(Haber7)

Etiketler : İşte - demokrasinin - 6 - şaşkın - vekili -
YORUMLAR
  • sea_star_117   25-05-2007 05:04

    yaa siyasat siyaset nerye kadar salla gitsin

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın