Ana Sayfa  /    /  İsrai'e göre İranlının kimliği
  • Facebook da Paylaş
İsrai'e göre İranlının kimliği
  • 07-03-2007
  • 0 yorum
  • 5507 okunma
Türkiye'de geçen ay sonunda kaybolan ve kaçırıldığı iddia edilen eski İran savunma bakanlığı yetkilisi Ali Rıza Asgeri'nin kimliğiyle ilgili ilk açıklama İsrail'den geldi
İsrailli eski bir istihbaratçı, Türkiye'de geçen ay sonunda kaybolan ve kaçırıldığı iddia edilen eski İran savunma bakanlığı yetkilisi Ali Rıza Asgeri'yi, Lübnan'daki Hizbullah'ın kurucusu olarak tanıdıklarını söyledi.

Mossad'ın eski yetkililerinden Ram İgra, Asgeri'nin savunma bakanlığında çalışmaya başlamadan önce, Hizbullah'ın ana sponsoru olduğu iddia edilen İran Devrim Muhafızları'nın komutanlarından olduğunu hatırlattı. İgra, "1980'ler ve 1990'ların başlarında, Asgeri Lübnan'daki Devrim Muhafızlarının sorumlusuydu. O'nun gerçek önemi, İran Savunma Bakanlığı ile bağlantısı değil, asıl budur" dedi.

Eski istihbaratçı, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Kendisi Lübnan'da yaşamıştı ve aslında o yıllarda Hizbullah'ı kuran, inşa eden ve geliştiren kişiydi. Kendisinin Batıya verecek bir şeyi varsa, o da terörizm ve Lübnan'daki Hizbullah bağlamında olabilir" diye konuştu. İran, kaybolduğunu bildirdiği Asgeri'nin kariyeriyle ilgili ayrıntılı bilgi vermiyor. Konuyla ilgili olarak, Asgeri'nin "Savunma Bakanlığı ile bağlantısı" yüzünden Batılı ajanlarca kaçırılmış olabileceği ifade edilmişti.

Londra'daki Eşşark El Avsat gazetesinin bugünkü haberinde, Asgeri'nin bir kuzey Avrupa ülkesine kaçtığı iddia edildi. İsrail basını, Lübnan'da uçağı düştükten sonra Şii Emel örgütü tarafından kaçırılan İsrailli pilot Ron Arad'ı bulmaya çalışan Mossad'ın da bu sebeple Asgeri'ye ilgi duyabileceğini yazmıştı.

AA
Etiketler : İsrai'e - göre - İranlının - kimliği -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın