Ana Sayfa  /    /  İran,dan dev doğalgaz anlaşması
  • Facebook da Paylaş
İran,dan dev doğalgaz anlaşması
  • 28-01-2007
  • 0 yorum
  • 5507 okunma
İran, İngiltere'nin Shell ve İspanya'nın Repsol şirketleriyle toplam değeri 10 milyar doları bulan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) anlaşması imzaladı.

İran Milli Petrol Şirketi Genel Müdürü Gulamhüseyin Nozeri, Güney Pars doğal gaz havzasının 13. ve 14. bölüm geliştirme çalışmaları çerçevesinde İngiltere'nin Shell ve İspanya'nın Repsol şirketiyle 10 milyar dolarlık anlaşmanın bugün imzalandığını söyledi. İmzalanan anlaşmanın en büyük LNG yatırımlarından biri olduğunu belirten Nozeri, projenin hayata geçirilmesiyle bu iki bölümden yıllık 16 milyon ton LNG üretileceğini ve bunun tankerler aracılığıyla ihraç edileceğini kaydetti.

Projenin yüzde 50'sini İran şirketinin, geri kalan kısmını da iki şirketin ortak paylaşacağını ifade eden Nozeri, Kuzey Pars bölgesinde de bir Çin firmasıyla anlaştıklarını, buradan da yıllık 20 milyon ton LNG üretmeyi planladıklarını belirtti.

Nozeri, nükleer programı nedeniyle İran'a, ABD ve bazı Batılı ülkelerin baskı yaptıklarına işaret ederek, iki büyük Avrupa şirketinin İran'da yatırım yapmasının ABD baskılarının hiç bir etkisi olmadığını gösteriğini kaydetti. Dünyanın en büyük ikinci doğal gaz rezervlerine sahip olan İran, doğal gaz ihracatını geliştirmek için son yıllarda yoğun çaba harcıyor. Uzmanlar, İran'ın en erken 10 yıl sonra önemli bir gaz ihracatçısı durumuna gelebileceğini ifade ediyorlar.

Şu anda sadece Türkiye'ye gaz ihraç eden İran, yakın zamanda Ermenistan'a gaz vermeyi planlıyor ve Pakistan-Hindistan gaz boru hattı görüşmelerini de sürdürüyor.

Etiketler : İran - dan - dev - doğalgaz - anlaşması -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın