Ana Sayfa  /    /  İran istedi Türkiye araştırıyor
  • Facebook da Paylaş
İran istedi Türkiye araştırıyor
  • 07-03-2007
  • 0 yorum
  • 5501 okunma
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İstanbul’da kaybolan Eski İran Savunma Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Askari’nin akıbeti konusunda ilgili birimlerin araştırmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Gül, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Jassim Bin Jabr Al Thani’nin ziyareti ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ziyareti sırasında kaybolan İranlı Eski yetkili hakkındaki soruları yanıtladı.

Gül, Askari’nin Türkiye’ye bir turist olarak girdiğini ve bir otele yerleştiğini ve 10 gün sonra kendisinden haber alınamadığı bilgilisinin, ailesinin şikayeti üzerine geldiğini belitti. Türkiye’ye her yıl milyonlarca turistin geldiğini kaydeden Gül, ülkeye giren kişilerin, haklarında önceden kendilerine herhangi bir bilgi ulaşmamışsa serbest bir şekilde hareket ettiğini belirtti.

Bu olayla ilgili istihbarat ve güvenlik birimlerinin detaylı bir çalışma içinde olduğunu da vurgulayan Gül, “Ümit ediyorum ki kayıp şahsın akıbetiyle ilgili gerekli bilgileri toplayacağız” dedi. Konuyu önemsediklerini vurgulayan Gül, gerçeklerin ortaya çıkması için çalışacaklarını ifade etti.

“TÜRKİYE-KATAR İLİŞKİLERİ OLAĞANÜSTÜ”

Gül, Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin de olağanüstü bir yakınlık içinde olduğunu belirterek, gerek siyasi, gerek güvenlik gerekse ekonomik alanlarda ilişkilerin daha da kuvvetlendiğini çünkü hükümetlerin bu konuda oldukça karalı olduğunu söyledi.

Katar’ın Körfez’in en önemli ülkelerinden biri olduğunu kaydeden Abdullah Gül, Türkiye’nin de bu ülkede 4 milyar dolarlık bir yatırımı olduğunu dile getirdi. Gül ayrıca, konuk Bakan’a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doha’da ticari ofis açmasına izin verdikleri için teşekkür etti. Katar Dışişleri Bakanı Thani de dost Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Türkiye’deki temasları sırasında siyasi alanda pek çok konu görüştüklerini kaydeden Thani, Türkiye’nin bölge için oldukça önemli bir ülke olduğunu da sözlerine ekledi.

Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşen Thani, yarın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bir araya gelecek.


Etiketler : İran - istedi - Türkiye - araştırıyor -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın