eta saat
eşya depolama
Ana Sayfa  /    /  İran'dan Türkiye'ye stratejik teklif
  • Facebook da Paylaş
İran'dan Türkiye'ye stratejik teklif
  • 21-02-2007
  • 0 yorum
  • 5379 okunma
İran Dışişleri Bakanı Mottaki, Türkiye’yi ülkesinde petrol ve doğalgaz aramaya davet etti. Anlaşma sağlanırsa Türkiye, İran’da çıkaracağı doğalgaz ve petrolü üretip, satabilecek.
İran, Türkmen gazının kendi topraklarından taşınması konusunda da destek verdi.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki, Enerji Bakanı Hilmi Güler’le yaptığı görüşmede Türkiye’ye önemli bir teklifte bulundu. Türkiye’ye iran’da, petrol ve doğalgaz aramayı önerdi.

Halen iran doğalgazını kullanan Türkiye böylece bu ülkede kendi doğalgaz kuyularını açıp, tüketiminin bir bölümünü karşılayabilecek. Hatta rezerv miktarına göre yurtdışına satış bile gündeme gelebilecek. Aynı şekilde Türkiye petrol araması da yapabilecek.

Ayrıntılarsa 15 gün içinde Ankara’ya gelecek İran Petrol Bakanı Hamaney ile netleştirilecek.

Bu gelişmenin bölgedeki enerji dengelerini değiştireceğini belirten Enerji Bakanlığı yetkilileri, İran’ın Türkiye’ye yakınlaşmasında son dönemde yaşanan uluslararası gelişmelerin etkili olduğunu belirtiyor.

İran’ın desteği bununla da sınırlı değil. Mottaki, bir türlü Türkiye’ye getirilemeyen Türkmenistan doğalgazının da İran boru hattından ulaştırılmasını önerdi.

Böylece Türkmen gazı İran gazıyla birlikte Türkiye’ye gelecek, buradan da Avrupa’ya sevkedilebicek. Ancak bu önerinin, Türkmen doğalgazı için Hazar geçişli boru hattı projesini destekleyen ABD tarafından olumlu karşılanmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı Türkmenistan ziyareti öncesi ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Sullivan başkanlığındaki heyet de bu yöndeki telkinlerini Enerji Bakanlığı’na iletmişti.

Etiketler : İran'dan - Türkiye'ye - stratejik - teklif -
eta saat
eşya depolama
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA