Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  İlyas Salman kızılcahamam'ı tercih ediyor
  • Facebook da Paylaş
İlyas Salman kızılcahamam'ı tercih ediyor
  • 05-05-2009
  • 0 yorum
  • 5668 okunma
Sinemanın usta oyuncularından İlyas Salman tatil yapmak ve dinlenmek için Kızılcahamam'ı tercih ediyor.Akasya termal tatil köyünde konaklayan ünlü sanatçıyı ilçemizi gezerken yakaladık ve kızılcahamamhaber olarak sohbet ettik

Sinemanın usta oyuncularından İlyas Salman tatil yapmak ve dinlenmek için Kızılcahamam'ı tercih ediyor.Akasya termal tatil köyünde konaklayan ünlü sanatçıyı ilçemizi gezerken yakaladık ve kızılcahamamhaber olarak sohbet ettik.

Kızılcahamam artık benim ikinci memleketim oldu diyen İlyas Salman Akasya Termal tatil köyüne iki ayda,üçayda bir aile olarak geldiklerini belirterek kızılcahamam'ın temiz havasını teneffüs ediyoruz dedi.Çağ Grup ortaklarından Prof.Dr.Kadirhan hocanın yakın dostu olduğunu da dile getiren ünlü sanatçıya kızılcahamamlıların büüyük ilgi gösterdi.

Şimdiye kadar 60 Sinema filmi çeken ünlü sanatçı İsviçrede çalışmalarının devam ettiğini belirterek önümüzdeki yıllarda yeni bir film ile sinemasevenlerin karşısına çıkacaklarını dile getirdi.

İlyas Salman Kimdir?

Sinema, tiyatro, müzik sanatçısı ve aynı zamanda şiirler de yazan İlyas Salman 1950 yılında Malatya'nın Arguvan ilçesine bağlı Asar köyünde doğdu. On bir kardeşin en büyüğüdür. İlkokulu on kilometre uzaklıktaki komşu köyde bitirir.

İlk tiyatro deneyimini ilkokulda, bir piyeste "Öksüz Ali" rolüyle edinmiş. Ortaokulu Malatya'da okuyan Salman, okul çıkışlarında muhtar çakmakları için benzin satmış. Liseden sonra Malatya'da "Umut sahnesi" adlı amatör bir tiyatro grubu kurmuş. "Svayk Hitler'e Karşı" adlı filmle sinemaya merhaba diyen Salman, bir yandan filmler çevirirken, bir yandan da tiyatro oynamaya devam etmiş.

1977'de Avni Dilligil Tiyatro Yarışmaları'nda, yılın en iyi tiyatro oyuncusu, 1992'de Ankara Film festivali'nde, en iyi erkek oyuncu ödüllerini almış.

Bugüne kadar "İnadına Türküler", "Doğdukları Yerde Doymayanlar", "Yaram Sızlar" adlı üç türkü-şiir kaseti yapan Salman, "Hasretim Sansürlüdür", "Ben Tarafsız Değilim" adında iki de şiir kitabı yayınlamış. Ayrıca yakında "Geliri İle Aydınlara Mum Alınacaktır" adlı yeni bir şiir kitabı daha yayınlanacak.

1994 yılında Ankara Birlik Tiyatrosu sahibi Zeki Göker'le tanışan İlyas Salman, o günden beri Ankara Birlik Tiyatrosu ile birlikte oynuyor.

"Sanat hayatıma kuzuların, oğlakların arkasında türkü söyleyerek başladım. İlkokulda 'Öksüz memet' adlı bir oyun sahneye konmuştu. Orada 'Öksüz Memet'i oynayarak başladım. Lise dönemimde eğitimime bir yıl ara vererek 'Umut Sahnesi' adlı bir tiyatro kurdum. Haşmet Zeybek'in 'Irgat'ını, Aziz Nesin'in 'Toros Canavırı'nı ve başka bir iki oyun oynadım. Ama baktım ki, eğitimsiz bu iş olmuyor. Onun için Ankara Devlet Konservatuarı'na kaydımı yaptırdım ve bitirdim.

Devamında devletle anlaşamayacağımı gör?nce, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladım. 1973 yılından 1987 yılına kadar da bir fiil sinema ile uğraştım. 1986'da yobazlar Şan Tiyatrosu'nu yakınca, tiyatro yapma olanağımız kalmadı.

1989'dan sonra ilerici-demokrat çevrelerin düzenlediği gecelere şiir okuyucusu, türkü söyleyicisi ve konuşmacı olarak katılmaya başladım. 1999 yılında Ankara Birlik Tiyatrosu ile birlkte oynamaya başladım, hala devam ediyorum.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın