Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  İl ve ilçelerde artık bir işlevi kalmayan muhtarlık uygulamasına artık son verilmeli...
  • Facebook da Paylaş
İl ve ilçelerde artık bir işlevi kalmayan muhtarlık uygulamasına artık son verilmeli...
  • 19-02-2019
  • 2 yorum
  • 3445 okunma
Muhtarlık uygulamasına artık son verilmeli. Yıllık 1,6 milyar TL'lik maaş ödemesi yapılıyor.

Yine bir seçim dönemindeyiz. 31 Mart 2019 seçimlerinde, sadece il ve illerdeki belediye başkanlarını seçmeyeceğiz, ayrıca muhtarlık seçimi de yapılacaktır.

Ancak, muhtarlık müessesesinin eskiden varolan etkinliği artık kaybolmuştur. Nüfus cüzdan sureti, ikametgah gibi bir çok belge artık Nüfus müdürlüklerinden verilmektedir. Adreste bulunmayan tebligatların PTT'den alınmasının sağlanması halinde, muhtarların işlevi bütünüyle ortadan kalkacaktır.

Diğer taraftan, ülkemizde 18 bini köylerde olmak üzere tam 50 bin 300 muhtarlık bulunmaktadır.

Her bir muhtara aylık 2.007 TL maaş ödenmektedir. Ayrıca muhtarların sigorta primleri de Devlet tarafından yatırılmaktadır. Dolaysıyla brüt bazda muhtarlara 2700 TL'lik maaş verilmektedir.

Muhtar maaşlarının bütçeye aylık yükü 2700*50.000 = 135 milyon TL, yıllık yükü ise 1 milyar 620 milyon TL'dir.

Dolaysıyla, 31 Mart 2019 seçimlerinde son kez muhtarlık seçimi olmalı, sadece belirli bir nüfus sayısını geçen köyler hariç olmak üzere, bir sonraki yerel seçimlerde muhtarlık seçimleri artık yapılmamalı, 1,6 milyar Devlet bütçesinde kalmalıdır.

YORUMLAR
  • Ali   04-12-2019 19:43

    Muhtarlik islevi turkiyede bitti edevlet ihtiyacı karsiliyor kavgalı ölümler butceye yuku oy kaydirmalar 8 katrilyon butcede kalmali

  • TÜRK MİLLETi   22-02-2019 20:50

    Çok doğru,muhtarlık sistemi tamamen kaldırlmalı,çağ elektronik çağı,muhtarlara verilen maaş vs.ile Türkiye'mizde başka yatırımlar yapılabilir.Veya Muhtarlar İl Valisi ile Kaymaklar tarafından atanmalıdır.En doğru olan iki şık var,birinci şık daha uygun gibi görünüyor,köylerimizde kışın 2 kişi oluyor,Muhtar ve İmam,Muhtara hiç gerek yok.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın