Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Heran 1800 Euro ceza alabilirsiniz
 • Facebook da Paylaş
Heran 1800 Euro ceza alabilirsiniz
 • 01-06-2013
 • 4 yorum
 • 5504 okunma
Almanya'da bir Facebook kullanıcısına panosunda paylaştığı bir linkteki resim nedeniyle 1800 Euro ceza verildi. Ceza Facebook kullanıcıları arasında endişe yarattı. İlk kez yaşanan bu durumun emsal olacağını belirten hukukçular, benzer cezaların artacağı uyarısını yapıyor

Almanya'da bir Facebook kullanıcısına panosunda paylaştığı bir linkteki resim nedeniyle 1800 Euro ceza verildi. Ceza Facebook kullanıcıları arasında endişe yarattı. İlk kez yaşanan bu durumun emsal olacağını belirten hukukçular, benzer cezaların artacağı uyarısını yapıyor.

Almanya'daki Facebook hesabı olan bir kişinin panosunda paylaştığı bir link pahalıya maloldu. Linkle beraber otomatik olarak ortaya çıkan ön izleme resminin telif ücretine tabi olması nedeniyle, Facebook kullanıcısına yaklaşık 1800 Euro para cezası geldi. Ceza Almanya'dakiFacebook kullanıcıları arasında endişe yarattı. Cezayı normal bulan hukukçular, Facebook ve benzeri paylaşım sitelerindeki paylaşımlar konusunda herkesin dikkatli olması gerektiği uyarısında bulundu.

İZİNSİZ KULLANIM CEZASI

Verilen bilgiye göre, Berlin'deki bir avukatlık bürosu serbest çalışan bir fotoğrafçının talebi üzerine, ticari amaçlı Facebook sayfası olan kişiye 1746,69 Euro para cezasını haber veren mektup gönderdi. Kullanıcının paylaştığı linkin yanında beliren küçük boyutlardaki resmin,başvuruyu yapan fotoğrafçıya ait olması nedeniyle, izinsiz kullanım cezaya neden oldu.Facebook kullanıcısından telif ve izinsiz kullanım için 1200 Euro, avukat masrafı olarak da 546,6 Euro istendi.

GEÇMİŞE DÖNÜK PAYLAŞIMLARI DA KAPSIYOR

Hukukçular cezanın emsal olacağını belirterek, yakın zamanda bu tür cezalarda artış olacağını belirtiyor. Özellikle çocuklar ve gençlerin böyle sorunlarla karşılaşabileceği belirtilirken, ailelerinbu konuda çok dikkatli olması gerektiği kaydediliyor. Paylaşımı yapılan ön izleme resimli linklerin şu anda silinmiş olması da cezayı engelleyemiyor. İstenildiği takdirde arşiv sistemi üzerinden eski paylaşımlara da ulaşılabiliyor. Uzmanlar bu yüzden, "Facebook sayfanızı sadece kendi arkadaşlarınızın görmesini sağlayın. Link paylaşımlarında ön izleme resimlerini kullanmayın. Yaptığınız paylaşımın telif haklarıyla ilgili bölümlerine dikkat edin. Link paylaşmak yerine, eğer varsa ilgili sayfadaki Facebook ya da diğer paylaşım siteleriyle ilgili bir 'Beğen'(Like) tuşunukullanın" şeklinde uyarılarda bulunuyor.

Etiketler : Heran - 1800 - Euro - ceza - alabilirsiniz -
YORUMLAR
 • sadettin simser   07-01-2013 22:51

  face i de tükettik...her geçen gün önemini yitiriyor twiter kaptın liderliği..bye bye face...hoşca kal...görüşmeyiz artık..

 • Midas   07-01-2013 21:23

  Facebook'u resmileştiren zihniyetinize hayranım. Sitede herhangi bir yasal bilgi istenmemesi sebebiyle sahte hesaplar ya da başka birinin adına hesaplar açılabiliyor ve bunu saçma sapan cezalarla böyle resmileştirmek sadece aptallıktır. Ayrıca benim adıma açılan bir hesabın kullanıcısının ben olduğum anlamına gelmez.

 • isimsiz dost   07-01-2013 14:12

  anam vay hemen kapaatcam

 • Vatandaş   07-01-2013 13:35

  bundan sonra facebookda bişi paylaşmayacağım arkadaşlarımla sohbet edip çıkacam Gardaşş =)

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın