ETİYOPYA VE BİR ÜTOPİA
ABDURRHMAN DİLİPAK VAKİT
[email protected]
.

Ülkenin asıl adı, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti (Ityopp'ya Federalawi Demokrasiyawi Ripeblik). Komşuları Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda'dır. Tarihte bu ülkeler arasında bugünkü sınırlar yokmuş. Başkenti Addis Ababa, yüzölçümü 1.127.127 km, nüfusu 65.3 milyon. Eritre 1993'te bir referandum sonrasında Etiyopya'dan bağımsız bir ülke haline geldi. Böylece Habeşistan’ın Kızıldeniz’le bağı koptu.. Okyanusla arasında Somali var.. M.Ö. 1237 yılında kurulmuş, Afrika'nın ve dünyanın en eski bağımsız uluslarından. 1936-1941 yılları arasında İtalya'nın işgali dışında hiçbir ülkeye bağımlı olmamış. Ülkenin adı Eski Ahit'teki Hz.Süleyman ve Saba Kraliçesi olayında geçmesi yanında, Hz. İsa’ya ilk inanalar arasında bu topraklarda kurulan Aksum Krallığı'nın olması ve İslâmiyet'in doğuşunda Bilal-ı Habeşi'nin buralı olması, ilk Müslümanlardan bazılarının Habeşistan'a hicret etmesi Etiyopya'nın üç büyük dinin tarihinde de önemli bir yer kapladığını göstermektedir.

Dilerim bir gün bu aşılmaz sınırlar kalkar.. Dilerim kimse, bölge dışından güçlerle işbirliği yaparak kimsenin toprağını işgale kalkışmaz.

Ne var sanki bu 6 ülke kendi arasında bir birlik kursa.. Hatta Yemen’i de aralarına alsalar.. Biliyorum 2 Yemen bile kendi arasında anlaşamıyor.. Zor ama ben bunun için dua etmeye, o günleri hayal etmeye devam edeceğim.

Somali aslında Osmanlı’ya ilk katılan ülkelerden ve son ayrılan ülke..

Somali bize sanıldığı kadar uzak değil.. Ya da Etiyopya, ya da Eritre, Cibuti, Kenya ne bileyim ben..

Buraları ne çabuk Amerikalılara, İngilizlere, Fransızlara, İtalyana, Ruslara terk ettik..

İşadamlarımız gözlerini Avrupa’ya dikmiş durumdalar.. Turizm firmaları ha bire AB ülkelerine turlar düzenliyorlar.. Bu zengin ve muhteşem tabiat manzaralarının bulunduğu ülkelere seyahat etmeyi de düşünelim..

Yoksulluk, bu halkların vahşi şekilde soyulmasından kaynaklanıyor.. Yoksa onların tarihine baktığınızda muhteşem bir geçmişleri var.. Müthiş zengin medeniyetler kurmuşlar. İlkel, vahşi, cahil ve yoksul bir halk değil Afrika halkları.. Amerikalıların kovboy filmleri ile Kızılderili imajını nasıl bir vahşetle özdeşleştirdi iseler. Kara derililerin de başına gelen bundan farklı değil.. Asıl barbarların, vahşilerin kimler olduğunu biliyoruz artık. Montaigne’nin dediği gibi Afrika’ya, Asya’ya açılmalarının sebebi uygarlık dürtüsü değil, yağmaydı. Elde ettikleri zafer ise, patlar silahların, makine gücünün sağladığı aşağılık bir zaferdi.. Sahip oldukları servet ve gücün yağmadan kaynaklandığını biliyoruz artık.. ABD ve AB’nin zenginliği Afrika’nın yoksulluğu kadar büyük.. Ve onlar bizim kanlarımız ve gözyaşlarımız üzerine kendilerine iktidar ve servet üretiyorlar..

Erdoğan’ın, Afrika birliği toplantısı vesilesi ile Etiyopya’ya yaptığı bu seyahati çok anlamlı buluyorum.. Etiyopya Somali’yi işgal etti diye kızabiliriz, bunu sorgulayabiliriz. Bu tamam, ama sorunu çözmek için ilişkilerimizi geliştirmek zorundayız. Bizim bile ABD’ye direnme şansımızın ne derece de olduğunu tartışırken, yoksul bir halk olan Etiyopya hükümetinin direnmesini beklemek hayalcilik olur..

Ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel ilişkilerimiz gelişirse bu sorunu daha kolay aşarız..

Erdoğan bir adım attı, şimdi sıra işadamlarımızda, STK’larımızda.. Bu ilk adım, doğru yönde ileri doğru atılmış, önemli bir adımdı.. Büyük hedeflere yönelik, küçük bir adım..

Biliyorum dini, etnik, ideolojik, politik, ekonomik ihtilaflar var bu ülkeler arasında.. Aşılmaz sınırlar bu sorunların çözümüne hizmet etmiyor. Her şeye rağmen bu sınırları geçilir kılmak gerekiyor.. Eritre ya da Cibuti’nin bağımsız olması tamam. Ama bu kendi aralarında ekonomik ve siyasi bir birlik kurmalarına mani değil.. Mesela neden Benelüx (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) ülkeleri gibi bir çatı altında buluşmuyorlar.. Neden kendi aralarında kültürel, siyasi, askeri alanda işbirliğine gitmiyorlar da birbirlerinin başlarına bela oluyorlar..

Küçük küçük bir sürü devletçik.. İsterlerse 40 parçaya bölünsünler. İsviçre bir sürü kantondan oluşuyor, ama yine de kendi aralarında birlik içindeler.. Yeterki aralarında adaleti sağlasınlar, hukuku korusunlar. El ve gönül birlikleri güç birliğine dönüşsün.. Bereketi yakalasınlar.. Dilleri, dinleri, ideolojileri farklı olabilir.. Kavga etmeden, farklılıklarımıza rağmen barış içinde bir arada yaşayabiliriz..

İnanın bunu Etiyopyalılara anlatalım derken biz kendi sorunlarımızla yüzleşip, onu çözmeyi öğreniriz..

Erdoğan’ın Etiyopya ziyareti son günlerin en anlamlı, sevindirici gelişmelerinden biri idi..

Sadece İslâm Konferansı, Türk dünyası değil, Karadeniz, Akdeniz, Arap ve Afrika ülkeleri konferanslarına da etkin ve aktif bir şekilde katılmamız gerek. Balkanlarda Avrupa ve Asya’da da varolmamız gerek.

Bize yakışan, olması gereken de budur. Allah bize ondan fazla ayette “yeryüzünü dolaşın” der. Unutmayın Allah sizin ellerinizle zalimleri cezalandırmak ve mazlumlara yardım etmek ister.. Kederler paylaşıldıkça azalır, mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır. Karanlık aydınlığın yokluğudur. Unutmayın Allah sizi yeryüzünün varisleri kılmak istiyor.. O zaman ne duruyorsunuz..

Selâm ve dua ile..

YORUMLAR
  • ayşegül çakmak   03-04-2008 20:49

    çok anlamlı bir yazı ve tam da söylemek istediklerimi dile getirmişsiniz.SÜPERSİNİZ

    0

    0

Diğer Yazıları
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

Instagram
ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın