Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Eğerli Kuzören ve Eğerli Dereköy'de su Sıkıntısı
  • Facebook da Paylaş
Eğerli Kuzören ve Eğerli Dereköy'de su Sıkıntısı
  • 07-10-2017
  • 2 yorum
  • 2427 okunma
Varlıkta yokluk çekiyorlar, Kızılcahamam Eğerli Dereköy ve Eğerli Kuzören köylerinde depodaki sorunlar bir türlü çözülmüyor

Köydeki su deposunun çatlak olması nedeniyle yaklaşık 2 yıldır su verilemeyen Kızılcahamam Eğirlidere köyü sakinleri taşıma suyla yaşam mücadelesi veriyor

BAŞKENTİN kaplıcaları ile ünlü ilçesi Kızılcahamam'a bağlı Eğirlidere köyüne yaklaşık 2 yıldır köydeki su deposunun çatlak olması nedeniyle su verilemiyor. Su ihtiyacını köy çeşmesinden bidonlarla evlerine taşıyarak gideren köy sakinleri, suyun verileceği günün hasretiyle yaşıyor. Köydeki su sorunu köy sakinlerinin huzurunu da kaçırdı. Büyük çoğunluğu yaşlılardan oluşan 150 nüfuslu köyde yaşayanlar, her gün su taşımaktan yorulduklarını belirterek bir an önce su sorununun giderilmesini istiyor. Yaşlı oldukları için su taşımakta zorladıklarını söyleyen köylüler, artık eşler arasında su taşıma yüzünden kavgalar yaşanmaya başladığını da belirtiyor.

DİLEKÇE VERDİK
ASKİ'ye sorunun çözülmesi için çok sayıda dilekçe verdiklerini belirten Muhtar Mustafa Yılmaz, "Depodaki çatlak nedeniyle köyümüze yaklaşık 2 yıldır su verilemiyor. Çok sayıda dilekçe verdik ama sularımız hala akmıyor. Hala yapılmasını bekliyoruz. 2 yıl içerisinde ise günlük yarım saat su verilebiliyor. Buda işimize yaramıyor. Bu yarım saatlik akan su bile köydeki bazı evlere geliyor. Alamayanlar ise taşıma usulü ile köyün çeşmesinden su taşıyor eve... Günlük akan su ile bir çamaşır makinesi bile açamıyoruz. Evlerimizdeki makineleri kullanamıyoruz" dedi.

BÜYÜK SORUN
Kendisinin yaşlı olduğunu ve eşinin de rahatsız olması nedeniyle her gün su taşımak zorunda kaldığını dile getiren 70 yaşındaki Abdulmuttalip Bedir, "Evlerimize suyun randımanlı gelmemesinden dolayı evimdeki çamaşır makinesi bozuldu. Mecbur yenisini almak zorunda kaldım. Biz depomuzdaki çatlağın biran önce giderilmesini istiyoruz. Biz yaşlı insanlarız. Her gün eve su taşımak bizi oldukça yoruyor. Eşlerimizle su taşıma işini sıraya koyuyoruz ama artık köyde su taşıma işi bir sorun haline geldi. Benim hanımım rahatsız suyu ben kendim getiriyorum" diye konuşurken eşi Fadime nine ise suyun yolunu gözlediklerini söyledi.

EŞİMLE KAVGA EDİYORUZ
Eğerlidere'nin her tarafından su geçtiğini ifade eden Ahmet Bayırlı ise, "İki yıldır suyun yolunu bekliyoruz. Köyün her tarafından su geçiyor. Kızılcahamam'ın en kalabalık köyü burası. En çok suyu olan köy de burası. Ancak su yokluğu çeken de biziz. Taşıma usulü ile su zor oluyor. Bunun kışı var" diyerek ASKİ'nin sorunu biran önce çözüme kavuşturmasını istedi. Eşiyle sürekli su taşıma yüzünden tartışdıklarını anlatan Yaşar Alver de, "Eşim de ben de 70 yaşındayım. Bana her gün 'Su getir' diyor. Ben nasıl getireyim suyu? Çamaşır makinesi aldım yorulmasın diye ama su akmayınca o da bir işe yaramıyor. Her gün su taşımaktan tükendik. Çok yoruluyorum. Bu yüzünden dövüşüyoruz eşimle her gün. Susuzluk büyük sorun oluşturmaya başladı. Yetkililer bu çilemizi görüp bir çare bulsun" diye konuştu.
YORUMLAR
  • dereköylü   08-10-2017 07:45

    ama yolumuz asfalt

  • GÖRMÜŞ GEÇİRMİŞ    08-10-2017 00:48

    KÖYLERDE ASKİ DENETİMİ OLMADAN YANİ SUYUN İÇİLEBİLİR OLMASI YADA KALİTESİ, İNSANLARA SU İÇİRİLİYOR AMA İŞ FATURALANDIRMAYA GELİNCE TIKIR TIKIR HER ŞEY KIZILCAHAMAM GİBİ BİR YERDE 6-7 TON SU HARCADIĞINIZDA 50-60 TL ARASI SU FATURASI GELİYOR. AMA ÖRNEĞİN BENİM YAŞADIĞIM YERDE SU NEREDEYSE 150 KM DEN GELİYOR YAKLAŞIK 36 TON SUYA 50 TL ÖDÜYORUZ. SİZDE BU ADALET Mİ ?

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

Instagram
ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın