Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Cumhuriyet İlkokulu Su Tasarrufu ile ilgili çalışma başlattı
 • Facebook da Paylaş
Cumhuriyet İlkokulu Su Tasarrufu ile ilgili çalışma başlattı
 • 07-03-2018
 • 5 yorum
 • 8137 okunma
Cumhuriyet ilkokulu tarafından ülkemiz ve ilçemiz için önemli bir konu hakkında farkındalık yaratmak ve insanları bilgilendirmek için çalışma başlatıldı

Kızılcahamam Cumhuriyet İlkokulu tarafından hazırlanan ve bir Sosyal Sorumluluk Projesi Olan ''Su Tasarrufu'' ile ilgili yapılacak birçok etkinliğin tanıtımı İlçe Milli Eğitim Müdürü,Belediye Başkanlığı ve İlçe Kaymakamlığına yapılan ziyaretler ile yapıldı.

 

Haziran ayına kadar kademeli olarak ve tüm okullarımızda kapsayan etkinlik çok beğeni kazandı.

Su Tasarrufu için neler yapmalıyız 

 

1) Musluğu açık bırakmayın 
Annelerimiz bize o lezziz sebze yemeklerinden yapmadan önce onları güzel güzel yıkıyorlar. Sebzeler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanırsa, çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda 18 ton su kurtarabilir. 

2) Bulaşıkları elde değil makinede yıkamak hem temizlik açısından hemde su tasarrufu açısından önemlidir 
4 kişilik bir ailenin bulaşığı elde yıkandığı zaman 80 ile 120 litre su kullanılır. Oysa bulaşık makinası aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Buda yılda 26 ile 40 ton suyun kurtarılması demektir. 


3) Dişerinizi fırçalarken, suyu kapatın 
Diş ve ağız sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Diş fırçalarken musluğu kapatara kullanmadığımız su gideri, yılda kişi başına ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir aile için bu rakkam, 48 tondur. 


4) Daha sık duş alın 
Temizliğimize de özen göstermeliyiz. 5 dakikalık bir duşta ortalama 60 litre su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika kısaltırsa, yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız. 


5) Duş başlığınızı değiştirin 
Yeni model, gayet ekonomik, suyu daha iyi püskürten su başlıklarından alın. Böylece daha az suyla daha tazikli duş alabilirsiniz. 


6) Muslukları tamir ettirin 
Evdeki tüm muslukların su kaçırmadığından emin olmalıyız. Bozuk musluk gördüğümüzde anne-babamızı onları tamir ettirmek konusunda yönlendirmeliyiz... Her saniye bir damla su akıtan musluk yılda bir ton su harcar. 


7) Sifona plastik bir şişe yerleştirin 
Sifonunuzun içersine içi dolu bir pet şişe koyarsanız, her sifonu çekişinizde o pet şişenin kapladığı hacim kadar su tasarrufu sağlamış olursunuz. Sadece bu basit önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz. 


8) Gereksiz yere sifon çekmeyin 
Tuvaleti çöp olarak kullanmamalısınız. 
4 kişilik bir ailenin her ferdi, sifonu günde bir kez amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcanmış olur. O yüzden lütfen tuvalete çöp ve tuvalet kağıdından başka birşey atmayın. 


9) Çamaşır makinasını ekonomik kullanın 
Evde, çamaşır makinası konusunda yapacağınız aile fertleri arasındaki iş birliği ailenizin büyük miktarda su tasarrufu yapmasını sağlayacaktır. Bir çamaşır makinası tek çalıştırmada 176 litre su harcar. Makinayı tam doldurmadan çalıştırmazsanız su tasrrufu için büyük bir katkıda bulunmuş olursunuz. Makinanızı yılda bir kez daha az çalıştırırsanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız. 


10) Su kaçaklarını engelleyin 
Bu iş hernekadar sizin göreviniz olmasada evinizdeki eskiyen su borularının yenileri ile değiştirilmesi yada tamir ettirilmesi de faydalı olabilir. Eski tip borular tonlarca su harcar. 

YORUMLAR
 • Çalışan öğretmen   08-03-2018 12:13

  Devlet kanunlarla yönetilir. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Öğretmenin görevleri toplumsal sorunlarla ilgilenmek ve öğrencilere her konuda tasarruflu olmayı öğretmektir.

  0

  0

  • EMEKLİ   13-03-2018 20:56

   ANLAŞILAN AŞAĞIDA YAPILAN YORUM DOKUNMUŞ

   0

   0

 • alibey   08-03-2018 08:24

  ASKİ sayesinde biz zaten ister istemez su tasarrufu yapıyoruz.80-100 lira fatura gelince tuvalete bile az gidiyoruz.sayenizde öğrenmiş olduk

 • Atanamayan öğretmen   07-03-2018 23:10

  Ne yapacaklarını şaşırdılar, Allah aşkına okulla alakalı bir projemi bu, bence sosyal sorumluluk projesi yapacaklarsa tez emekli olup yerlerini gençlere bıraksınlar, millet KPSS sınavına giriyor yüksek puan alıp atanamıyor.

  0

  0

  • Ayşe   08-03-2018 08:26

   10 numara 5 yıldız

   0

   0

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın