Ana Sayfa  /    /  Çubukcu,dan cinsiyet ayrımına tepki
  • Facebook da Paylaş
Çubukcu,dan cinsiyet ayrımına tepki
  • 27-01-2007
  • 0 yorum
  • 5515 okunma
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Merkez Bankası'nın "erkek evrak memuru alınacaktır" ilanına tepki göstererek çalışmak üzere insan aranırken cinsiyet ayrımı yapılmaması gerektiğini söyledi...
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, "erkek evrak memuru alınacaktır" ilanı veren Merkez Bankası Başkanlığına bir yazı göndererek, işe alımlarda cinsiyet ayrımcılığı yapılmamasını istedi.

Çubukçu, Merkez Bankası İdare Merkezi ile Banknot Matbaası Genel Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere "erkek evrak memuru" ve "erkek teknisyen" alınacağına ilişkin ilan üzerine Merkez Bankası Başkanlığına bir yazı gönderdi.

"Erkek aday" ifadesinin, AB müktesebatına uyum çerçevesinde 2004'de Anayasa'nın 10. maddesinde yapılan değişiklikle getirilen "kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir, devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür" hükmüne aykırı olduğunu belirten Çubukçu, şunları kaydetti:

"Bu ifade, Anayasamızın 48. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen 'herkesin dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetine sahip olduğu' hükmüne, 49. maddede yer alan 'çalışma herkesin hakkı ve ödevidir, devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır' hükmüne ve 70. maddede vurgulanan 'her Türk'ün kamu hizmetlerine girme hakkına sahip olduğu, hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilmeyeceği" hükmüne aykırıdır.
Etiketler : Çubukcu - dan - cinsiyet - ayrımına - tepki -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın