Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Çiftçi ye hayvan başına 400 lira destek yaplacak
  • Facebook da Paylaş
Çiftçi ye hayvan başına 400 lira destek yaplacak
  • 29-04-2008
  • 0 yorum
  • 5652 okunma
Kızılcahamam İlçe Tarım müürlüğünden yapılan açıklamaya göre 2008 yılı içerisinde çiftçiye hayvan başına 35 ile 400 YTL arasında para yardımı yapılacak.

Kızılcahamam İlçe Tarım müürlüğünden yapılan açıklamaya göre 2008 yılı içerisinde çiftçiye yapılacak destekleme yardımları geçtiğimiz hafta Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Konu ile ilgili bi raçıklama yapan ilçe Tarım Müdürü Mehmet Kuzdere şunları söyledi. " Köylerimizde hayvancılıkla geçinen çiftçilerimiz yetiştirdikleri hayvan başına devletten 35 YTL ile 400 YtL arasında para yardımı alacaklar tabi bu desteklemeyi çiftçilerimizin alması için bazı evraklar doldurması gerekiyor ilçe tarım müdürliğine gelmeleri halinde  biz kendilerine hertürlü yardımı yapacağız"dedi.

 

Bu yıl yapılacak destekleme ile ilgili kalemler ve ödenecek ücretler

 

Kaliteli kaba yem üretmek amacıyla yem bitkileri ekilişi yapan üreticilere, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yayımlanacak tebliğde belirlenecek kriterler çerçevesinde, üretim yaptıkları Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı arazileri üzerinden, yapay çayır-mera ve çok yıllık yem bitkisi ekilişlerinde ilk yıl için, tek yıllık yem bitkileri ekilişlerinde ise üretim yaptıkları yıl için, ürünü hasat etmeleri kaydıyla dekar başına aşağıda belirtilen birim miktarlarda ödeme yapılır.

 

1

Yonca

115 YTL/dekar     

2

Korunga

  75 YTL/dekar  

3

Yapay çayır, mera

  75 YTL/dekar     

4

Tek yıllık

  30 YTL/dekar   

5

Silajlık tek yıllık yem bitkileri ve silajlık mısır

  45 YTL/dekar

 

             (2) Kültür ırkı ve kültür ırkı melezi sığır yetiştiren üreticilere, Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında kayıtlı, tanımlanmış ve Soy Kütüğü/Ön Soy Kütüğü sistemlerine de kayıtlı olmak şartı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yayımlanacak tebliğde belirlenecek kriterler çerçevesinde, saf ırk, melez ve hastalıklardan ari işletmelerdekilere farklı olmak üzere, anaç sığır başına, ayrıca anaç manda başına aşağıda belirtilen birim miktarlarda doğrudan ödeme yapılır.

 

1

Melez ırklar

300 YTL/baş

2

Saf ırklar

350 YTL/baş

3

Hastalıklardan ari işletmeler

400 YTL/baş

4

Manda

300 YTL/baş

 

             (3) Damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan üreticilere, Damızlık Kayıt Sistemine kayıtlı olma şartı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yayımlanacak tebliğde belirlenecek kriterler çerçevesinde, damızlık niteliğinde olan anaç koyun ve keçi başına 10 YTL doğrudan ödeme yapılır.

             (4) Arı yetiştiriciliği yapan üreticilere, Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olma şartı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yayımlanacak tebliğde belirlenecek kriterler çerçevesinde, kovan başına 5 YTL ödeme yapılır.

             (5) Su ürünleri yetiştiriciliği yapan üreticilere, Su Ürünleri Kayıt Sistemine kayıtlı olma şartı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yayımlanacak tebliğde belirlenecek kriterler çerçevesinde aşağıda belirtilen birim miktarlarda su ürünleri yetiştiriciliği destekleme primi ödenir.

 

1

Çipura ve levrek üretimi için

85 YKr/kilogram

2

Alabalık üretimi için

65 YKr/kilogram

3

Yeni türlerin üretimi için

  1 YTL/kilogram

4

Midye üretimi için

10 YKr/kilogram

5

Denizlerde ve iç sularda su ürünleri yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere yavru alanlara ve kendi işletmesinde büyütmek üzere yavru balık üretenlere

  5 YKr/adet

 

 

             (6) İpekböceği yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve üretiminin arttırılması için yaş ipekböceği kozası üreticilerine ücretsiz dağıtılacak ipekböceği tohumunu sağlayan Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Kozabirlik)'ne tohum bedeli ve ürettiği yaş ipekböceği kozasını Kozabirlik'e ve/veya kooperatiflerine satan üreticilere aşağıda belirtilen birim miktarlarda destekleme primi ödenir.

 

1

Tohum kutu 

21 YTL/kilogram

2

Damızlık koza  

14 YTL/kilogram

3

I. Sınıf koza 

10 YTL/kilogram

4

II. Sınıf koza 

  9 YTL/kilogram

5

III. Sınıf koza 

  8 YTL/kilogram

6

Çepez

  6 YTL/kilogram

 

             (7) Tiftik keçisi yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve tiftik üretiminin artırılması için üretmiş oldukları tiftiği, Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Tiftikbirlik)'ne ve/veya kooperatiflerine satan üreticilere aşağıda belirtilen birim miktarlarda destekleme primi ödenir.

 

1

Oğlak tiftiği 

10 YTL/kilogram

2

Ana mal (ince, iyi, sıra, hafif)

  9 YTL/kilogram

3

Tali

  7 YTL/kilogram

 

             (8) Hayvan gen kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca uygulanan programa katılan çiftçilere büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda farklı olmak üzere hayvan başına, arı için kovan başına aşağıda belirtilen birim miktarlarda doğrudan ödeme yapılır.

 

1

Büyükbaş hayvan 

360  YTL/baş

2

Küçükbaş hayvan 

  65  YTL/baş

3

Geliştirme amaçlı küçükbaş

  35  YTL/baş

4

Arı

    5  YTL/kovan

 

Etiketler : Çiftçi - ye - hayvan - başına - 400 - lira - destek - yaplacak -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın