Ana Sayfa  /    /  CHP'li Koç: Arınç örtülü kampanya yürütüyor
  • Facebook da Paylaş
CHP'li Koç: Arınç örtülü kampanya yürütüyor
  • 12-02-2007
  • 0 yorum
  • 5625 okunma
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Bülent Arınç’ın, cumhurbaşkanlığı adaylığı için örtülü kampanya yürüttüğünü, her platformu, seçim platformuna dönüştürdüğünü savunarak, "Bu makamı boşaltın, çok daha rahat siyaset yarışına katılın" dedi.
Koç, Arınç’ın dün bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalara ilişkin, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.
Arınç’ın, cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça, "TBMM Başkanı" sıfatını kullanarak, her platformu, bir seçim platformuna dönüştürmeye başladığını savunan Koç, "Bunu yaparken de kendi kişisel ikbali için ülkede yeni kutuplaşmalara, gerginliklere neden olmaktan çekinmeyecek bir yapı sergiliyor. Bu gerginliklerden kendisine pay düşüneceğini umduğunu sanıyoruz" diye konuştu.
Koç, "Arınç, TBMM Başkanı mı yoksa AKP Grup Başkanvekili mi?" şeklinde kafasında bir karmaşa oluştuğunu ifade etti.
Arınç’ın, konumu gereği tarafsız, sadece iktidar partisinin değil, grubu olan, olmayan bütün partilerin başkanı olması gerektiğini belirten Koç, ancak Arınç’ın, "iç ve dış siyasi olaylarda AK Parti penceresinden yorum yaparak, tarafsızlığına sürekli gölge düşürdüğünü" öne sürdü.

"BUNLARI HATIRLIYOR MUSUNUZ?
Koç, "Siz Arınç’ın, TBMM Başkanı olarak milletvekillerinin yasama ve denetim haklarının Parlamento çoğunluğu tarafından gasp edilmesi konusunda konuştuğunu, temel yasa dayatmasının antidemokratik olduğunu söylediğini, soru önergelerine yanıt veremeyen yürütme kanadını bir kez bile uyardığını, daha demokratik bir Meclis için çabası olduğunu hatırlıyor musunuz?" sorularını yöneltti. Haluk Koç, bunların hatırlanmadığını ancak Arınç’ın Parlamento Başkanlığı sıfatı adı altında "karşı devrim bayraktarlığını yapan 23 Nisan konuşmasının, Danıştay saldırganını meczup ilan etmesini, Japonya gezisinde Japonları hak dinine davet etmesinin" hatırlandığını söyledi.

AMPUL AMBLEMLİ AÇIKLAMALAR
CHP Grup Başkanvekili Koç, Arınç’ın, cumhurbaşkanlığı adaylığı için örtülü kampanya yürüttüğünü her fırsatta kendisinin bu konum için biçilmiş kaftan olduğunu dolaylı olarak gündemde tuttuğunu, tutmak istediğini iddia etti.
Koç, Arınç’ın görevini tarafsız olarak sürdürmediğinin ortada olduğunu, AK Parti sözcüsü gibi davranan, taşıdığı makamla siyasi tatmin bulamayan bir görüntü çizmesinin herkesin dikkatini çektiğini öne sürdü.
Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın, 1957 seçimlerinde Demokrat Parti amblemli bastonla yaptığı seçim kampanyasına işaret eden Koç, Arınç’ın da "ampul amblemli açıklamalar yaptığını" ifade etti.
Koç, cumhurbaşkanlığı makamının Arınç için de bir hak olduğunu, aday olabileceğini ancak bulunduğu makamdan çekilerek bu konuda yorum yapmasının daha saygın ve tutarlı bir davranış olacağını kaydetti.

"CUMHURBAŞKANLIĞI ATEŞİ"
"Cumhurbaşkanlığı ateşinin, AK Parti içerisinde tedavisi zor bir hastalık haline geldiğini" savunan Koç, "Adı geçen üst düzey AKP yetkilileri, sanki ’Başbakan da bu iş pişer, bize de düşebilir’ bekleyişindeler" dedi.
Başbakan, TBMM Başkanı ve cumhurbaşkanlığı beklentisinde olan diğerlerinin, güçleri yetiyorsa Mayısta seçimleri yenilemesini isteyen Koç, "Bulun 276’yı hanginiz cumhurbaşkanı olacaksanız olun" diye seslendi.
Arınç’ın, "Meclise müdahale etme arzusunda olan kurumlar, bizi kuşatmak istiyor" sözüne açıklıklık getirmesi gerektiğini de belirten Koç, "Bu kuşatmayı yapan kurumlar hangileridir? Sayın Cumhurbaşkanı mı, yargı organları mı? Yoksa Arınç başka adresleri mi tarif ediyor?" diye sordu.
Koç, "Sayın Arınç, bu çabalarınız sizi yüceltmez, cumhurbaşkanlığına yakınlaştırmaz. Aynı tutumu sürdürecekseniz, kalan süre içinde bu makamı boşaltın, çok daha rahat siyaset yarışına katılın" diye konuştu.

"MİLLETİ SEVMEK, HİZMET ETMEK BU MU?"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP ile uğraşmaya devam ettiğini öne süren Koç, Erdoğan’ın, "Milleti sevmek, millete hizmet etmekle olur" dediğini ancak farklı davrandığını söyledi.
Koç, "Bush ile kapalı kapılar ardında Türk pancar üreticilerini Cargill firmasına pazarlamak mı, yabancı petrol şirketlerine imtiyazlar vermek mi, IMF ve Dünya Bankası ile oturup Türk çiftçisini bitirmek mi, bankacılık sektörünün yabancılaşmasını teşvik etmek mi, 60 bin ABD askerini Türkiye topraklarına davet etmek mi milleti sevmek, hizmet etmek?" sorularını yöneltti.
Haluk Koç, "Arınç ve Erdoğan’ın, siyasi mevta olarak gelecek dönemlere g
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın