Ana Sayfa  /  Köylerimiz  /  Çeştepe Köyü'nü hiç merak ettiniz mi ?
 • Facebook da Paylaş
Çeştepe Köyü'nü hiç merak ettiniz mi ?
 • 01-11-2014
 • 11 yorum
 • 7785 okunma
Kızılcahamam Haber olarak Köy tanıtımlarına başlıyoruz Çeştepe ilk köyümüz

Kızılcahamam Haber olarak köylerimizi tanıtmaya başlıyoruz, bundan böyle haftada iki köyümüzü www.kizilcahamamhaber.com sayfamızdan tanıtacağız. Köy ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. Köy tanıtımlarının ilkine ilçemiz Çeştepe köyünden başlıyoruz.

Çeştepe Köyü Ankara’ya 59 km, Kızılcahamam’a ise 19 km uzaklıkta Ankara E-5 Karayolu üzerinde Pazar yol ayrımının karşısında bulunuyor. Köy Muhtarı Hüseyin Çınar 2014 yılında yapılan seçimlerde ilk kez muhtar oldu. Köy isminin ilginç bir hikayesi olan köy sakinlerinin büyük çoğunluğu Kuyumculuk yaparak hayatlarını idame ettirirken, köyün bu dönem bir de milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisinde görev yapıyor. MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mustafa ERDEM bu köylüdür.

İŞTE ÇEÇTEPE KÖYÜNÜN HİKÂYESİ

Tarihi: Köyümüz adını rivayetlere göre "Çeş" isimli tepeden almaktadır. Sözlük anlamı Çeş: "Tahıl yığını" dır. Rivayetlere göre insanlarımız yerleşmeye başladıkları zamanlarda topraklarımız çok verimli ve bereketliymiş. Buğdayın bereketli olduğu bu zamanlarda, köyümüzde insanlar zenginleşmiş. İşte bu zamanlarda köyün zenginlerinden bir adamın öyle çok buğdayı, öyle çok mahsülü varmış ki; bakınca sanki tepeye benzetilirmiş. işte boyle bir zamanda köye bir dervişin geldiği söylenir. Derviş köye geldiğinde görmüş ki, insanlar bolluk içinde yaşıyorlar. Köyün girişinde bu adamı, buğday tepesinin (Çeş) yanında görmüş. Derviş: "Çok açım Allah rızası için biraz buğday verde aş edip yeyim." demiş. Adam dervişe bakmış (tabi derviş olduğunu büyük bir zaat olduğunu bilmiyor) elbisesini yamalı, eski görünce dervişi dilenci sanmış zannedersem, sözlerine itibar etmemiş. Adam: "Haydi git işine. Bende sana verecek buğday yok." demiş. Derviş: "Bak ne kadar çok buğdayın var Allah daha çok versin. Bana birazını ver de aş edip yeyim." demiş. Adam: "Git başkasından iste. Buğday vermem sana. " demiş. Derviş adamın böyle cimri böylesine malını sever görünce Derviş: "Malın tozla toprak olsun!!!" demiş. Adamın mahsülü o anda tozla toprağa; topraktan bir tepeye dönüşmüş. Köyümüzde dilden dile dolaşanlar bunlardır.

MEHMET DEDE TÜRBESİ

Mehmet Dede türbesi ilçeye 18 km. uzaktaki köy mezarlığı içinde bulunuyor. 10 m² lik türbenin duvarları taş ve kiremitle kaplı çatının üstünde de bir âlem bulunuyor. Türbenin içinde Mehmet Dede’nin sandukası ile kendisine ait olduğu belirtilen bir asa var. Asanın bir ucuna demir bir parça geçirilmiş ve diğer ucunda ise bakır bir âlem parçası var. Köyün kurucularından olduğu söylene bu zatın türbesine, eskiden bilhassa frengi hastalığına yakalananlar başta olmak üzere, diğer birçok hastalıktan şikâyetçi olanlar tarafından ziyaret edilmekte idi.

BABA KIBEL TÜRBESİ:

Çeştepe köyünün 2 km kadar ilerisinde Yukarı Çeştepe denilen yerdeki eski bir yerleşim yerinde bulunuyor. Kıbel Baba, Klâsik Osmanlı döneminde gelip geçen yolcuların barınması ve yemek yemesi için bir zaviye açmıştır. Türbesi bu gün köy halkının kervansaray olarak tabir ettiği harabenin yanındadır. Fakat bu türbenin üstü açıktır ve içinde mezar vs. olduğuna dair bir emare yoktur. Sadece Baba Kıbal’e ait olduğu söylenen bir mezar başlığı, duvara monte edilmiş. Mezarın hemen bitişiğindeki camiin girişinde, Bizans devrine ait olduğu anlaşılan bir sütun başlığı sağ tarafında ise üzerinde Osmanlıca bir ibare bulunan mermer taşlar var.

Etiketler : Çeştepe - Köyü'nü - hiç - merak - ettiniz - mi - ? - -
eta saat
eşya depolama
YORUMLAR
 • Mehmet Ali   24-08-2017 00:57

  Atatürk'ün köylüsüyle sohbet ettiği köydür. Tabi bu da bizim için şereftir :)

 • Aylin okur   05-11-2014 22:37

  Seme salak anlaminami geliyor???

 • hakkkı   05-11-2014 16:08

  gorsel olarak her köy guzeldir geçmiş hikayeleri kötu olabilir isim değişir heerşey unutulur

 • ziya   03-11-2014 22:28

  Herkesin köyü güzeldir tabikide köylerimizin hepsi güzel Semeler Köyünün tarihi Hiçte hoş anlatılmıyor bence tanıtılmasın Ağaçları yağlayıp öküzlerle ağaçlar uzatılmak istenip yani kısa gelen ağaçlar yağlanıp uzatılmak istenmiş köprü ağacı kısa gelmiş tarihinde köprü yapma olayı var

 • vahıd   03-11-2014 16:44

  en qüzel koy semeler koyü

 • Has Ankaralı   03-11-2014 11:19

  Ne güzel yermiş ya.Beğendim.

 • ahmet   03-11-2014 10:59

  1950 lerden bu yana belediye başkanı çıkaran ÖZBEKLER KÖYÜNÜ de mümkünse tanıtın ve bu işi elinizdeki imkanlar doğrultusunda yarıda bırakmayın. Güzel bir uygulama düşünmüşsünüz madem yarıda kalmasın. Hatta Nizamettin Öztürk ün KBRT Köylerimiz Köylülerimiz Programlarını tekrar yayınlayabilir misiniz. O sohbet edilen yaşlıların birçoğu vefat etmiştir. Onları tekrar görmeyi bütün ilçe halkı ister bence.

 • iğdirli   02-11-2014 22:26

  iğdir köyünü tanıtmayı unutmayın

 • Ali   02-11-2014 18:44

  Semeler Köyünüde tanıtın küçük Şirin köy.

 • semer köyü   01-11-2014 11:56

  Geç kalınmış bir çalışma tebrik ederiz bizim köye gelmeden bu dizi sona ermesin hep sona kalanlardan olduk canımız sıkılıyor ilgililere duyurulur.

 • uhud   01-11-2014 05:00

  köyleri halkımıza tanıtmanız güzel birşey eski tarihçesi ile halkı bilgilendiriyorsunuz yanlız mehmet dede türbesi diyoruz kimse bilmiyor çünki harabe içinde ve her yerinden su akıyor kışın.Böyle tanıtırken ufakda tadilatlar yapılsa sizce iyi degilmi belediyeden izinsiz tadilat yapılamıyor çünki

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

Instagram
ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın