Ana Sayfa  /  Gezelim Görelim  /  Çengeller Kalesi Doğa Yürüyüşü
 • Facebook da Paylaş
Çengeller Kalesi Doğa Yürüyüşü
 • 01-01-1970
 • 10 yorum
 • 10313 okunma
Kızılcahamam haber ve Kızılcahamam Doğa Dostları Derneği tarafından her ay gerçekleştirilen Doğa yürüyüşünde geçtiğimiz hafta yürüyüş güzergâhımız Kızılcaören köyü Çengeller Kalesi ve bölgeyi kapsayan bir güzergâhta yürümek üzere yola çıktık.

Kızılcahamam haber ve Kızılcahamam Doğa Dostları Derneği tarafından her ay gerçekleştirilen Doğa yürüyüşünde geçtiğimiz hafta yürüyüş güzergâhımız Kızılcaören köyü Çengeller Kalesi ve bölgeyi kapsayan bir güzergâhta yürümek üzere yola çıktık.

Her zaman olduğu gibi ekip sabah lale pastanesinde kahvaltıda bir araya geldik. Her zaman olduğu gibi kahvaltıyı yaptıktan sonra Mehmet Gürsoy ve Osman Gökalp öğle yemeği için alışveriş yapıp geldikten sonra yola çıktık

Kapalı bir havada hiç gitmediğimiz bir rotayı belirleyip yola çıktık, araçlarımızı askerlik şubesinin hemen arkasına çekip sırt çantalarımızı alıp Kemalpaşa mahallesi istikametinde yürümeye başladık. Kemalpaşa mahallesine geldiğimizde mahalle muhtarını havyaları ile uğraşırken, Emine teyze ile yolda karşılaştık Hüseyin abi emekliliğin verdiği bir keyif ile sabah güneşine karşı arıları ile uğraşırken onlara bir selam ve ufak bir sohbetin ardından yolumuza devam ettik.

Kemal paşa mezarlığında bulunan asırlık çam ağacına geldiğimiz de bir mola verip yüzyıllara meydan okuyan bu ağaçların gölgesinde bizden önce gölgelenenler gibi bizde biraz dinlendikten sonra yolumuza devam ettik.

Ekip liderimiz Bayram Arslanoğlu, Mehmet Gürsoy, Zekai Tekin, Osman Gökalp, Muzaffer Eker, Mustafa Özdemir,  Eyüp Odabaşı’nın bulunduğu ekibimiz dere boyu zirveye tırmanmaya başladık. Öğleye Çengeller Kalesine ulaştık gerçekten Kızılcahamam’ın hemen yanı başında harika bir manzara sağına bakıyorsun Kızılcahamam soluna bakıyorsun alabildiğine bir vadi, Kızılcaören ve Özbeklere kadar uzanıp giden bir doğa, insan gezmeyince göremiyor bu güzellikleri

Çengeller kalesi ismini alan zirvede aslında bir kale yok, ama zamanında burada gözetleme kulesi gibi yeler sığınaklar yapılmış, taş duvarları hala duruyor, tabi hazine avcıları buralarda da boş durmamış kazmışlar etrafı. Zirvede her zaman olduğu gibi bazlama ve sucuktan oluşan öğle yemeğini yerken yağmur bastırdı. Hafif ıslasa da çabuk geçti yemek sonrası yolumuza devam ediyoruz. Osman dede tepesini takip ederek çevre yoluna çıktık ama burada geçtiğimiz arada yol yok ve zor bir parkuru yürümek durumunda kaldık, çevre yoluna çıkınca gerçekten çok sevindik Bakacak mevkii, yanık sırtı ve kent ormanını takip ederek araçlarımızın yanına geldik.

 Son 15 dakikada yağmur iyi bastırdı ve bizi ısladı, yürüdüğümüz bu bölgede su yok burada yürümek isteyenler yanına fazla miktarda su alırlarsa bizim gibi susuz kalmazlar.

Yeni Program:

Nisan Programı: Kızılcahamam doğa dostları derneği olarak Nisan ayının sonunda çevre yolunu yürüyeceğiz, Lalelerin çiçek açma mevsimi onları bulup Fotoğraflarını çekip 16 km lik çevre yolunu yürümeyi planlıyoruz. Katılmak isteyenlere duyuruyoruz.

Mayıs Ayı Programı: Mayıs ayının sonu veya Haziran başında ise şehir dışına program yaptık, kaz dağlarına iki günlüğüne bir doğa yürüyüşü düzenliyoruz. Programın detayları henüz netleşmedi katılmak isteyenler için Kızılcahamam haber den duyuru yapacağız.

Etiketler : Çengeller - Kalesi - Doğa - Yürüyüşü - -
YORUMLAR
 • mustafa   05-05-2013 18:30

  gezilerin tarih ve saat bilgilerini eklerseniz sevinirim,

 • özbeklerli   24-04-2013 00:33

  taaa eskilerden beri köyümüzde şöyle bir söyleniş vardır bakacak da dananın alası kadar kar kalsa ne zaman o kar erir o zaman havalar ısınır çayın suyu durulur.

 • hasan   23-04-2013 18:46

  Güvem bölgesi ve köylerine doğru gezi yapıp fotolar gönderebilirsin mustafa bey..

 • Veysel BAYRAM   23-04-2013 00:24

  Fehat kardeş tüm dileklerine katılıyorum ama gel bu ekibe ve proğramlarına beraber imrenelim.

 • Makiya toz kaçmış :)   22-04-2013 21:50

  gezi güzel fotoğraflarla dahada güzel fakat maknaya toz kaçmış ona taktım :))

 • Ferhat ÜNAL   22-04-2013 19:11

  Mustafa abi bu dünya da işin iyi öbür dünyada bilmem.... Şaka bi tarafa abi harikasın bir de şu KAHVEHANELERDE boşa zaman geçiren genç kardeşlerimiz de keşke sizi örnek alsalar. HAYDİ GENÇLER DOĞAYA.........

 • ali   22-04-2013 12:09

  Adamsın mustafa abi bize böyle güzel görsel şov hazırlıyorsun teşekkür ederim.

 • Has Ankaralı   22-04-2013 11:11

  Bebe gibü goca adamın çıktuğu yere bak hele . Düşebilün mü bakiimm??

 • ismet   22-04-2013 09:22

  yuh artık 10 kişisiniz 15 bazlama var. temiz hava çok acktırıyor galiba

 • yasin   22-04-2013 08:48

  Bu geziler çok anlamlı,insanın uçup gidesi geliyor.Gezi planının verilmesi çok iyi olmuş gelmek için zaman planlaması yapılır

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın