Ana Sayfa  /  Köylerimiz  /  Çekül'den Kızılcahamam'a örnek hizmet
  • Facebook da Paylaş
Çekül'den Kızılcahamam'a örnek hizmet
  • 18-04-2007
  • 1 yorum
  • 5758 okunma
Doğal kaynakları", "kültürel mirası" ve "insan"ı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi korumak için "kent-havza-bölge-ülke" ölçeğinde projeler geliştirmekte kızılcahamam içinde böyle bir proje

"Doğal kaynakları", "kültürel mirası" ve "insan"ı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi korumak için "kent-havza-bölge-ülke" ölçeğinde projeler geliştirmektedir.

 

 

Bunları hayata geçirmek için "kamu-yerel-sivil-özel birlikteliği" nin önemine inanan Çekül Vakfı, "gönüllülük" esasına dayalı sivil girişimlerini, "doğa", "kültür", "eğitim", "tanıtım", "örgütlenme" dallarında sürdürmektedir.

 

Bu amaçla ülkemizde; Doğal Çevre projeleri, Kültürel Çevre Projeleri ve Eğitim projelerini hayata geçiren Çekül Vakfı ayrıca “Köyler Yaşamalıdır” almayışı ile kültür mirası taşıyan köylerimizde de iyileştirme çalışmaları yapıp, bölge kalkınmasına da katkı sağlamaktadır.

 

Özellikle genç nüfusun göçü ile yalnızlaşan ve büyük ölçüde boşalan köylerimizdeki kültürel miras varlıkları tehdit altındadır. Bu mirasın gelecek kuşaklara aktarmak için köylerin ayakta kalması sağlanmalıdır.

İnsanın suyla buluştuğu, köklü medeniyetlerin temellerini attığı, emek ekip kültür biçtiği bu ” köyler  yaşamalıdır “

 

Şehirlerdeki ciddi nüfus yoğunluğu, ileride köye dönüşü zorunlu hale getirebilecektir. Hem köyün, hem de şehrin yararına olan bu dönüş için köylerimizin, mesken sorunun halledilmesi yanında yeni ekonomik açılımların da hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Özellikle genç nüfusun bu ekonomik faaliyetlere mutlaka katılması sağlanmalı, bunun için alternatif kaynaklar değerlendirilmelidir.

 

Bu güne kadar ki çalışmaları arasında; Kelkit Havzası Ekolojik Tarım ve Yerel STK'ların Doğa Koruma Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi / Niksar Ekolojik Tarım Çalışması (NET), Bahçesaray Cevizlerini Yaşatalım, Çoğaltalım Projesi, Küçük Menderes Havzası Koruma Çalışmaları, TEM Otoyolu Ağaçlandırması gibi Doğal çevre projeleri,

 

Kendini Koruyan Kentler Projesi, Sinan'a Saygı Projesi gibi Kültürel Çevre projeleri ve

 

Kentler  Çocuklarındır Projesi,Çevre Eğitimi Çalışmaları,Çevre seminerleri,Okullarda Çevre Eğitimi,Yaz Okulları,Önemli Günler

Kent Belgeselleri gibi eğitim projelerini hayata geçiren Çekül Vakfı;

 

Yukarıda genel çerçeveleri çizilmiş hedef ve amaçlarla Ankara İli Kızılcahamam İlçesinde  örnek çalışmanın başlatılacağı köylerin belirlenmesi  amacıyla Çekül Ankara Temsilcisi Mimar Faruk SOYDEMİR ve Çekül Ankara Çalışma Grubundan Mimar Vedat AĞCA bölgede Sayın Kaymakamın nezaretleriyle bir çalışma başlatmıştır.

Bu amaçla 13 Nisan 2007 tarihinde ilçemiz Taşlıca, Mahkeme Ağacin ve Y.Kise köyü Seyhamamı Mahallesi taranmış olup, çalışma ve öneriler bir rapor haline getirilerek,  pilot çalışma için uygun bir köy belirlenecektir.

YORUMLAR
  • HÜSEYİN ARIÖZ   24-02-2008 10:12

    ÇEKÜL VAKFI NA KIZILCAHAMAM İLÇESİ NDE BAŞLATACAĞI KÖYLER YAŞAMALIDIR PROJELERİNDE TAŞLICA KÖYÜNÜ BİRİNCİ SIRADA ELE ALACAĞINDAN DOLAYI SAYIN MİMAR FARUK SOYDEMİR VE ANKARA TEMSİLCİSİ MİMAR VEDAT AĞCA,YA SONSUZ TEŞEKKÜR EDER BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM .AYRICA KAYMAKAMIMIZA BU PROJENİN BAŞLATILMASINDA YARDIMCI OLDUĞU İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın