Ana Sayfa  /  Gezelim Görelim  /  Bu hafta değişik bir güzergahta yürüdük
 • Facebook da Paylaş
Bu hafta değişik bir güzergahta yürüdük
 • 01-10-2013
 • 5 yorum
 • 10130 okunma
Her ay birbirinden güzel parkurlarda Pazar günlerimizi değerlendirirken Kızılcahamam’ı çevresini, güzelliklerini de görme fırsatı buluyoruz.

Her ay birbirinden güzel parkurlarda Pazar günlerimizi değerlendirirken Kızılcahamam’ı çevresini, güzelliklerini de görme fırsatı buluyoruz. Kızılcahamam haber ve Kızılcahamam doğa dostları derneği tarafından her ay düzenlenen doğa yürüyüşlerinde bu haftaki güzergâhımız İsmet paşa Mah, Aşağı çanlı, Bayır ve Kır köyü içerisine alan bir güzergâhta muhteşem doğadan yürümenin keyfini çıkarttık. Sabah her zaman olduğu gibi Lale Pastanesinde buluşan ekip burada, sıcak çay ile kahvaltımızı yaptık, daha alışverişimizi yaptıktan sonra 08.30 gibi yola çıktık. Araçla yolculuğumuz bu kez çok kısa sürdü, Perihan Erdoğan ilköğretim okulunun bahçesine araçlarımızı park edip, çantalarımızı ve fotoğraf makinelerimizi alıp yola çıktık.

İsmet paşa mahallesini takip ederek yol boyu Aşağı Çanlı köyünü geçtikten sonra dereye indik ve çay boyu yürümeye devam ettik. Burada irili ufaklı birçok şelale ile karşılaştık, hepsi birbirinden güzel olan bu şelaleleri takip ederek yürüyüşe devam ettik. Sekiz kişiden oluşan ekip öğleye doğru bayır ve kır köy sınırı olan köprünün yanında mola verdik.

Havanın kış etrafın da yaş olması dolayısı ile Mehmet Gürsoy ateş yakmakta biraz zorlansa da sonunda takviye kuru ağaç parçaları ile başardık. Doğa yürüyüşümüzün vazgeçilmezi haline gelen Bazlama ve sucuk bu haftada öğle menümüzü oluşturdu. Sucuğun yeni yapılmış ve yaş olması haricinde yöresel damak keyfimiz ile öğle yemeğimizi yedik.

Daha sonra kır köy yolunu takip ederek devam ettik. Burada Kızılcahamam’ın en büyük alabalık çiftliği var, ilçemizdeki birçok tesisin balık ihtiyacını karşılayan bu tesisi de sizlere tanıtmak istemiştik fakat işletme sahiplerinden kimseyi bulamayınca yolumuza devam ettik.

Biraz yorucu yokuş bir güzergâhta yürüyerek Kır köyün içerinden devam ederek köyün çıkışında bulunan gölette biraz fotoğraf molası verdik. Köy ve göl kenarındaki evlerin göle yansıması sonucu oluşan harika görüntüleri çektik.

Kırköy girişinde doğa çöplerle kirletilmiş

Günlerin kısa olması dolayısı ile çok fazla beklemeden yürüyüşe devam ettik Kır köyden Kızılcahamam istikametine gelirken köyün hemen yakınında gördüğümüz manzara karşısında şok olduk. Doğada yürüdüğümüz sürede doğayı kirletmemeye çok özen gösteren bir ekip olarak köye girişte adete güzelim doğanın çöplüğe çevrilişini görmek bizi çok üzdü. Kendisinin de çevre dostu olarak bildiğimiz köy muhtarı Mustafa Kadercan’nın buna nasıl müsaade ettiğini, birçok hizmet almada başarılı olan bu köy muhtarımızın köy girişindeki bu çöp yığınını kaldırmak için hiç bir şey yapmamış olması bütün ekip arkadaşlarımızı ve bizleri üzdüğünü buradan belirterek istedik. Muhtarımızın buradaki çöplerin kaldırılması ve bu çirkin görüntünün giderilmesi konusunda gerekli girişimleri yapacağını umut ediyor. Bir sonraki yürüyüşte doğanın çöplerden arınmış olmasını umut ediyoruz.

Kartal kaya tabiat parkının etrafı neden tel örgüyle çevrilmiş?

Yürüyüş güzergâhı üzerinde kartalkaya tabiat parkına uğradık içerisinde iki tane doğa göl bulunan bu parkın etrafı km lerce uzanan tel örgü ile çevrilmiş doğrusu neden çevrildiğine bir anlam veremedik. İçerisinde korunacak bir bitki ve doğal güzellik bulunmayan bu alandan çıkmakta bir hayli zor bizde bayağı zorlandık tellerin üzerinden atlayarak çağnı deresine indik vadi boyu gelirken ilçemizin tuzcusunu gördük çalışmayan motoru iterek çalıştırdık buradan yolumuza devam edip kıl çadırda mola verip çay içtikten başladığımız noktada yürüyüşümüzü bitirdik.

 

Etiketler : Bu - hafta - değişik - bir - güzergahta - yürüdük -
YORUMLAR
 • erdem    17-01-2013 19:03

  elinde ağzında sigara ile doğa yürüyüşü yapan çevre dostu! arkadaşları ve bunları bu şekilde resimleyen editörü tekdirinize bırakıyorum....

 • Ali   12-01-2013 17:51

  dalda yaprak yok sen elma alıyon arkadaşım o nasıl oluyo

 • yolcu    11-01-2013 08:31

  merhaba, Gezi çok güzel,yöremizin bu güzelliklerini görmek resimlerlede olsa bize haz veriyor.Bu doğa güzelliğini bize sunan bayram beye yürekten teşekkürler.

 • berrın baolglu   10-01-2013 12:59

  sayın yetkılıler bu tur yuruyusler daha kapsamlı yapılamz mı? gencler ve cocuklarında kaıtlımı saglanamz mı? reimler harıka hele hel en son ekmeklı pıknık muthıs..

 • ramazana aksoy   10-01-2013 11:31

  Çok güzel bir etkinlik bende bundan snr ki etkinlige katılmak istiyorum bir doğacı olarak yardımcı olursanız sevinirim

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın