Bu Gidiş Nereye
ABDURRHMAN DİLİPAK VAKİT
[email protected]
.
Bu İran’a olduğu gibi, Irak Şiası’na da bir mesaj..
ABD, Irak’a 21.500 asker daha gönderiyor. 15.000 de peşmerge görevlendirilecek Bağdat’ta. ABD'nin Irak'ta halen 132 bin askeri bulunuyor.
Bunun anlamı açık. Kürtlerle Saddam yanlıları, yani bir kısım Sünni Araplarla Irak Şiası’na karşı açık bir tavır sözkonusu.
Bunu Iraklı Şii kardeşlerimin ve Sünni kardeşlerimin görmesi gerek. Kürt,  Arap ve Türkmen kardeşlerimin de. Sizi ancak birbirinize karşı kullanır. İşiniz bittiğinde de başınıza gelecek olan Saddam’ın başına gelenden farklı olmayacaktır..
Zalimlere yardımcı olursanız, Allah onu sizin başınıza musallat eder!
Öyle anlaşılıyor ki, Bush yönetimi elini çabuk tutmak istiyor.. Bağdat’tan eli boş dönmek istemiyor.. Onun için de bir şeyler yapması gerek.
İran Kürdistanı’nda silahlı direniş grubları örgütlüyor. Huzistan, Belücistan, Azerbaycan’da yeni ayrılıkçı hareketler peşinde ve bu arada bir yandan da Halkın Mücahidlerini İran içinde operasyonlara hazırlıyor..
Çok geçmeden Suriye ile ilgili de birtakım gelişmeler olursa şaşmamak gerek.
Somali’yi dün yazdım..
Bu arada Irak’a Türk işçilerini taşıyan Moldova uçağının Amerikan askeri üssünden atılan bir füze ile vurulduğu iddiası da mide bulandırıcı.. Ege’de ABD donanmasından atılan füze ile vurulan zırhlımızın adı Muavenet mi idi?! Yeni bir Muavenet sorunu yaşıyor olmayalım sakın.. F-16’lardan oluşan bir filonun İncirlik’e gelmesi ve burada göze çarpan yoğun hareketliliği de bir kenara not edelim.
Tam da böyle bir zamanda MİT Müsteşarının açıklamaları da gerçekten dikkate değer.. Bazı şeyleri yeniden düşünmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Türkiye zaman kaybediyor.. Kendi içine dönük, kendi sorunları ile başedemeyen, herkesle sorunu olan bir ülke görüntüsü Türkiye’nin misyonu, vizyonu ile örtüşmüyor..
Rejim tartışmaları, halkın, inancı, tarihi, kültürü üzerinde oynanan oyunlar, kışkırtmalar, hayali tehdit algılamaları yüzünden ülke kan kaybediyor..
Irak’taki gelişmeler ABD’nin yeni Ortadoğu planında Türkiye’nin devre dışı olduğunu gösteriyor.. Kürt meselesi ve Kerkük sorunu ABD’nin yeni ittifakları, denge ve hesapları açısından Türkiye’nin dışlanmasına sebeb olmuş gibi gözüküyor.
Bana kalırsa İsrail’in Türkiye üzerinden İran’ı vuracağı gibi iddialar, İran’dan önce Türkiye’yi vurmaya, yalnızlaştırmaya yönelik bir soğuk savaş takdiği. Bu iddialarla aslında vurulmak istenen ülke Türkiye’nin kendisidir.. İsrail Türkiye’yi yalnızlaştırmak için Türkiye’nin dostları ile arasını açmak istiyor.. Osmanlı-Safevi çatışmasının gündeme gelmesi ile de bu olaylar üst üste gelmiş bulunuyor..
ABD yönetiminin yeni planı tam anlamı ile bir macera, çılgınlık, kumar!.. Bush kararlılık ve güç göstermek istiyor.. ABD, barış adına Irak’ı cehenneme çevirecek..
ABD’nin yeni planı, bölgede İsrail’in de aktivitesini artıracak.. Bölgedeki hassas ve kırılgan dengeler bir kez daha sarsılabilir.. Bu da bir anda çatışmanın tüm bölgeye yayılmasına sebeb olabilir..
Kuşkusuz bu gelişmeler olurken Rusya ve Çin; Hindistan, Japonya ve İngiltere dışındaki AB ülkeleri gelişmelere sessiz kalmayacaklar..
ABD çok hızlı hareket ediyor ve bir emrivaki siyaseti izliyor.. Bu durum İngiltere’de de ciddi siyasi tartışmalara sebeb olacak gibi gözüküyor..
İngilizler gelişmelerden kaygılı. İngiliz The Guardian, Bush’un açıklamaları için ABD, İngiltere ve Ortadoğu’yu bir “kâbusa sürükleyen” yanlış bir girişimde “son zarının atılması” benzetmesi yaptı ve macera olarak nitelediği planın editörlerini “hayalci” olarak niteledi..
ABD’nin Eski Bağdat Büyükelçisi olan ve BM temsilciliğine atanan Zalmay Halilzad’ın, Başbakan Erdoğan’ın Kerkük konusunda söylediklerini, “dikkate almadıklarını” söylemesi de ABD’nin bu süreçte Türkiye’yi devre dışı bıraktığının bir başka göstergesi gibi. Bush’un yeni Ortadoğu planında Türkiye’den hemen hemen söz etmemesi ve Ankara’nın uyarılarını dikkate almaması da bu durumun bir başka kanıtı gibi.
Bush diyor ki; “Hemen çekilirsem Irak parçalanabilir.. Başarısızlık ABD için felaket olur” "Şimdi geri çekilmek, Irak hükümetinin çöküşü, ülkenin parçalanması ve daha önce görülmemiş boyutta kan dökülmesi anlamına gelir. Böyle bir senaryo, askerlerimizin Irak'ta daha uzun süre kalmasına ve daha ölümcül bir düşmanla karşı karşıya gelmesine neden olur." Başkan'ın konuşmasına ilk tepki Durbin'den geldi. “Bush'un Amerikan halkının taleplerini gözardı ettiğini“ savunan Demokrat Senatör Dick Durbin, "20 bin Amerikan askeri Irak'ta devam eden iç savaş için çok az, ancak zaten kaybettiğimiz Amerikalılar'ın üstüne, riske atmak için çok fazla" dedi.
Bush, İran ve Suriye'nin Irak'ta koalisyon güçlerine karşı tavrını 'düşmanca' olarak nitelendirirken, bu suçlamaya dayalı olarak kendi de bu ülkelere karşı düşmanca planları içinde olacağının ipuçlarını vermeye çalıştı açıklamalarında.. Zaten yeni gönderilecek askerler de herhalde Irak’a safari için gelmiyorlar..
Ortadoğu’da sular hızla ısınıyor.
Ve biz bu bölgede yaşıyoruz. Burada yükselen ateş bütün bölgeyi, hatta dünyayı vurabilir.
Çılgın kovboy son zarını atıyor. Beyaz Saray’ın cadısı Rice ve büyücübaşı Bush, Irak halkını, savaş putuna kurban etmek için savaş büyüsü için kan kazanını kaynatmaya başladılar bile..
Birilerinin, bizim bu çılgına artık dur demesi gerek..
Selâm ve dua ile..
13-01-2007 01:25
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın