Ana Sayfa  /  Spor  /  Bir tarih böyle yazıldı ../..Foto Galeri
 • Facebook da Paylaş
Bir tarih böyle yazıldı ../..Foto Galeri
 • 16-05-2010
 • 7 yorum
 • 5796 okunma
Lig'de 2009-2010 sezonunun en büyüğü belli oldu. Fenerbahçe Trabzonsporla tek kale oynadığı maçta 1-1 berabere kaldı ve şampiyonluktan oldu...ŞAMPİYON BURSASPOR

Futbolun efendi kralı: Ertuğrul Sağlam
Ertuğrul Sağlam, bugün bize eski bir şeyi, başarıyı yeni bir dille, yeniden anlatıyor

Bursaspor’un şampiyonluğu Özal sonrası Türkiye’sinin seyir defteri açısından önemli mesajlar içermektedir. Kuşkusuz otoriteler gelinen noktayı sadece spor tarihi açısından değil çok farklı boyutları ile ayrıntılı inceleyeceklerdir.

Bunun yanında 16 Mayıs 2010 sadece Türk spor tarihi açısından değil, dünya spor tarihi açısından da kayıtlara geçecek önemli ilklere, hesaplaşmalara ve inanılmaz heyecana şahit oldu.

Öyle maçlar oynandı ki, birbiri ile karşılaşan her takımın sadece sportif anlamda değil, spor sosyolojisinin ilgi alanına giren çok farklı açılardan da rekabetini içeren ilginç yanları oldu. Üzerinde durulması gereken ve psiko-sosyal boyutları olan anlar yaşandı. Bunları ana hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

Beyefendilik demode olmadı...

Ertuğrul Sağlam, bu başarısıyla beyefendiliğin zaferini ilan etti. İnanmanın gücünü gösterdi. Araştırmalarda, “Dinimi değiştiririm, takımımı değiştirmem” cevabının bile verildiği bir toplumda, sırf beyefendilik taçlansın diye, takımı şampiyon olması istenen sevgi eksenli bir hale oluşmasını sağladı. Fatih Terim’in tavan yapan kibiri az da olsa sürtülsün diye milli takımın mağlubiyetini kabullenebilir bulan toplum, tevazu ödüllensin diye, takımlarının rakibi olmasına rağmen Ertuğrul Sağlam’ın takımının şampiyon olmasını içselleştirebildi.

Kapatılan defterler...

Şampiyon Bursaspor’un teknik direktörü olan Ertuğrul Sağlam, Beşiktaş’ın teknik direktörü iken kovulmaktan beter edilmişti. Halbuki 7 Kasım 2007’deki Juventus yenilgisi hariç Beşiktaş’ın ligdeki durumu kötü değildi. Ertuğrul Sağlam daha takımın başında iken kulüp yönetimi yeni teknik direktör arayışlarına girince, Ertuğrul Sağlam şerefi ile görevinden istifa etti. Takımın başına Mustafa Denizli getirildi. Ertuğrul Sağlam, Mustafa Denizli’li Beşiktaş’ı dün gece net bir skorla geçerek şampiyonluğa ulaştı. El mi yaman bey mi gösterdi. Bir devrin hesabını görmüş oldu.

Aynı kader....

Tarih 5 Mayıs 1996. Lider Trabzonspor, takipçisi Fenerbahçe ile ligin bitimine iki hafta kala tarihi bir maçta karşı karşıya geldi. Trabzonspor kazanırsa 12 yıl sonra çok yaklaştığı şampiyonluk yolunda en önemli engeli aşmış olacaktı. Fenerbahçe o maçta Trabzon’u kendi seyircisi önünde şampiyonluk yarışının dışına itti. Tam 14 yıl sonra Trabzonspor dün gece o maçın intikamını aldı. Fenerbahçe’yi son haftaya lider girdiği maçta önüne takoz koyarak şampiyonluğunu engelledi. 5 Mayıs 1996’da kendi seyircisi önünde yaşadığı üzüntüyü, kendi seyircisi önünde Fenerbahçe’ye yaşattı.

Üstelik o zaman da Trabzonspor’un teknik direktörü Şenol Güneşti. Hem Ertuğrul Sağlam, hem de Şenol Güneş geçmişte kalan ama hayatlarında iz bırakan iki hadise ile hesaplaşmış oldu.

Şenol Güneş 10 gün önce Şanlıurfa’da yapılan maçta F. Bahçe’nin 27 yıllık Türkiye kupası hayaline de engel olarak, 10 günde 2 defa Fenerbahçe’ye hezimet yaşattı.

Anadolu, Anadolu’nun önünü açtı...

Trabzonspor dün gece Bursaspor’un şampiyonluğunun önünü açarak, Türk futbolundaki ''ikinci Anadolu ihtilalinde'' de adeta başrolü oynadı. 6 kez lig şampiyonluğu yaşayan ve bugüne kadar İstanbul'un 3 büyük kulübü dışında bu başarıyı elde eden tek Anadolu kulübü olması nedeniyle ''Anadolu İhtilalini'' gerçekleştiren kulüp olarak tanınan bordo-mavililer, Fenerbahçe karşısında dün akşam aldığı sonuçla, 26 sezon sonra bir başka Anadolu takımı Bursaspor'un da şampiyonluk yolunu açmış oldu. En son 1983-1984 sezonunda şampiyon olan Karadeniz ekibi, böylece kendisi dışında ilk kez bir Anadolu takımının şampiyonluğuna katkı sağladı.

Kendi gelirini azaltma pahasına...

Trabzonspor dün gece F. Bahçe’nin şampiyonluğuna engel olmakla, maçların yayın gelirinden kendi payına düşen rakamın azalmasına da gözyummuş oldu.

2005 yılına kadar, geçmişte şampiyon olmuş dört büyükler, yayın gelirinin yüzde 50'sini alıyorlardı. 2005'te sistem değişti. Şimdiye kadar Fenerbahçe ve Galatasaray 17'şer, Beşiktaş 11, Trabzonspor ise 6 kez şampiyonluk ipini göğüsledi. Yeni ihale rakamına göre bu kulüplerin şampiyonlukları başına alacakları para yaklaşık 750 bin dolar. Bursaspor şampiyon olduğu için o da artık bu parayı alacak. Ayrıca, Yeşil-Beyazlılar şampiyonluk priminden her yıl pay almaya devam edecek. Fenerbahçe şampiyon olsaydı 4 büyüklerin gelirinde bir azalma olmayacaktı. Artık 5 büyük var. Trabzonspor dün akşamki sonuçla, masaya Bursaspor için de bir tabak konulmasının önünü açtı.

Omuzlardan ayaklar altına...

Dün gece F. Bahçe seyircisi insan tabiatının iki uç noktasını birkaç dakika içinde yaşadı. Bilimadamlarının bu tabloyu analiz etmesinde yarar var.

Maçın bitimine saniyeler kala Bursaspor maçının berabere bittiği yönündeki yanlış yapılan bir anonsla, ‘Fenerbahçe şampiyon oldu’ diye takımı ve yöneticileri omuzlamak için sahaya fırlayan seyirciler, Bursa’nın maçı galip bitirdiğini ve şampiyonluğun kaçtığını öğrendikten sonra yöneticileri ve oyuncuları ayaklar altına almak için köşe bucak aramaya başladılar. Yoğun güvenlik çemberi nedeniyle bunu başaramayınca da öfkeden stadı ateşe verdiler.

Birilerini omuzlarda taşımak için harekete geçen insanların, birkaç saniye sonra aynı insanları cezalandırmak için köşe bucak araması nasıl bir psikolojiye karşılık gelmektedir? Bu nasıl bir imha anlayışıdır? Bu nasıl, ‘iyi günde kötü günde birlikte olmak’ düşüncesidir? Az önce size doyasıya sevinç yaşatma imkanı verdikleri için takdirlerinizi sunmak için beklediğiniz insanları, az sonra tekdir etmek için kovalamak nasıl bir duygu kırılmasıdır? Kitle psikolojisinin ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini dün gece görmüş olduk

Daum’un kaderi...

2005-2006 sezonunda Christoph Daum yönetiminde deplasmanda Denizlispor ile 1-1 berabere kalarak şampiyonluğu son maçta kaybeden Fenerbahçe, bu kez Trabzonspor karşısında seyircisi önünde lider başladığı son hafta maçında yine 1-1'lik beraberlikle şampiyonluğu kaçırdı. F. Bahçe bu tablo ile, lige son hafta lider girdiği halde şampiyonluğu kaçıran ilk takım olmakla kalmadı, aynı kaderi iki defa yaşayan tek takım oldu.

F. Bahçeli olmama rağmen bu sene Bursaspor’un şampiyon olması için özel dilek ve temennilerim oldu. 8 Nisan’da bu köşede “Bursaspor'a şampiyonluk getirecek şifre” başlıklı yazı kaleme alarak, Bursaspor’lu oyunculara bu tarihi yükün altından nasıl kalkabileceleri yönünde tavsiyelerimiz oldu. 15 Nisan’da gazetedeki köşemizde de takıma bazı önerilerimiz oldu ve son maçın psikolojisini anlattık. Nasıl hazırlanmaları gerektiğinin altını çizdik.

Bursaspor’un şampiyonluğunun yankıları uzun zaman sürecektir. Bursaspor’u candan tebrik ediyoruz.

Bursa şampiyon oldu herkes sevindi

Fenerbahça şampiyon olsa sadece fenerliler sevinecekti.Bursa şampiyon oldu birçok fenerli dahil herkes sevindi.Bunun en büyük nedeni ise Ertuğrul Sağlam'ın efendiliği ve sporseverlerin ona karşı olan sevgisi

PUAN DURUMU-

kullan


 

Bursaspor-Beşiktaş maçında tribünlerden renkli kareler / 1

 

Etiketler : Bir - tarih - böyle - yazıldı - ../..Foto - Galeri -
YORUMLAR
 • şççç   22-05-2010 16:21

  bilimadamlarının analiz etsin demene gerek yok çünkü sen yeterince analiz etmişsin.fenerbahçe ye yeteri kadar ön yargılı yaklaşmışsın.sadece kınıyorum...fener şampiyon olursa sadece fenerliler sevinecekti bursa şampiyon oldu herkes sevindi sözünüz aziz yıldırımın fenerbahçe ve diğerleri sözüne ne kadar çok benziyor.

 • ankara k hamam   18-05-2010 12:10

  hak aradığını buldu helal sana ertuğrul yakışır

 • gurbet   18-05-2010 09:08

  oh su fener sampiyon olamadi ya, iyi olmus, ohhhhh. bursaspor tebrikler

 • Rıfat ZENGİN   18-05-2010 01:20

  Bir fenerli olarak şampiyon olmadıgımıza üzülmedim.Bilakis Bursa Şampiyon oldugu için çok sevindim. Çünkü Bursa anadolu takımı, Kaynaklar sınırlı 3büyüklerin 2 veya 3 sporcusunun maddi degeri Bursa SPORUN ilk 16 sına eşittir diye düşünüyorum. İstanbulun 3 büyükleri kupalara ,başarılara yurt içinde doymuşlar.Keza sporcularıda başarılara,paraya,eve,arabaya Gece hayatı artı birde takımlarda inanç ve ruh yok. Antronerleride doyuma ulaşmışlardır. Pek fazla yetenekli gençlerede deger vermiyorlar. Tıransferlerde verimsiz.Ünlüleri ,ve yaşlıları tıransfer ediyorlar seyirci çekebilmek için buda başarısızlıgı getiriyor. ERTUGRUL hoca Başarıya aç kendini kanıtlamak zorunlulugu var. Birde BJK külübünden erken ayırdılar buda hocamda hırs yapmıştır. Kendini takımına adamış gece gündüz çalışmış. Takımıda motife etmiş ki şampiyonlugu başardılar. Helal olsun hocam ve ögrencilerine. Bir hocanın takım üzerindeki etkisi yanlış hatırlamıyorsam 100 de 25-30 civarında biliyorum. Hocam 100de 25-30 performansın üzerine çıkmıştır. Buda artık türk hocaların başarabileceginin kanıtıdır. Federasyonumuz ve milletimizde halkın içinde ne cevherler çıkacagını o kör gözleri görsün. İnsanına güvensin. Yabancı hayranlıgını bıraksınlar. Çok paraları varsa kendi i hocalarına vererek dövizlerin dışa gitmemesini önlesinler. Hocalarının stanlarını yükseltsinler. Ülke ekonomisi kazansın. Bunları yazmamın sebebi Kızılcahamamımızdada bu hatalar yıllardır yapılmakta yapılmayada devam edilmekte. İnşallah ERTUGRUL HOCA VE TAKIMI GİBİ halk kahramanlarını içlerinden çıkarılar. şuan derinlere dalmayacagım ileriki haftalarda kızılcahamamda spor ve işleyişlerini Yönetilmesini maliyetlerini ZİHNİYETİ SORGULAYACAGIM. İYİ GECELER. KIZILCAHAMAM ÜÇBAŞ SPOR KÜLÜBÜ KURUCU BAŞKANI. Rıfat ZENGİN.

 • BEŞİKTAŞLI HASAN   17-05-2010 17:53

  BU FENERE MUSTAHAK.HAKSIZ YERE FEDERASYON İLE ŞAMPİYON OLAMAYACAKLARINI ANLAMIŞLARDIR HERHALDE.HELAL OLSUN BURSA,HELAL OLSUN ERTUĞRUL SAĞLAM.BEŞİKTAŞLI OLARAK SİZLERİ TEBRİK EDİYORUM...

 • kadir   17-05-2010 14:52

  iki gündür yok fenerbahce yok bursa spor sanki memleketin başka sorunları yok futbolcular parayı götürür bizim millette üzerini başını yırtar allah akıl fikir versin

 • BursAnkara   17-05-2010 10:54

  Hazımsızlığı olanlara ULUDAĞ GAZOZ içmesi önerilir... İstanbul

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın