Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Bayramınız mübarek olsun hayırlı bayramlar
 • Facebook da Paylaş
Bayramınız mübarek olsun hayırlı bayramlar
 • 01-01-1970
 • 3 yorum
 • 5846 okunma
Mübarek Kurban Bayramının İslam Alemine ve Kızılcahamamlı hemşehrilerimize hayırlar getirmesini diliyoruz

Mübarek Kurban  Bayramının İslam Alemine ve Kızılcahamamlı hemşehrilerimize hayırlar getirmesini diliyoruz

                                                               Hayırlı Bayramlar

Kurban Bayramı Nedir?

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

Istılahta, yani bir İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir.

Kur'an 'da Hac Suresinde geçen şu ayet, kurbanın islam inancındaki yerini özetler:

"Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir."

Kurban Bayramı ile ilgili  bayram mesajlarını yayınlıyoruz.

 

 

 

 

 

Etiketler : Bayramınız - mübarek - olsun - hayırlı - bayramlar - -
YORUMLAR
 • Kızılcahamamspor taraftarları   14-10-2013 23:58

  Sayın editör çağrıda bulunun Kızılcahamamspor yönetimine ve pazar günü oynanacak olan Kızılcahamam-Ankaragücü maçı Kızılcahamamda oynansın.Ankarada oynamak mantıksız.Yorum yayınlansın diye yazmıyorum.Siz haber yapıp çağrıda bulunun diye yazıyorum.Kızılcahamamspor taraftarı maçın burada oynanmasını istiyor.

 • AKP   14-10-2013 20:34

  Cümleten iyi bayramlar

 • hayırlı bayramlar   14-10-2013 18:55

  türk islam alemi ney ya türk olmayanınki kutlu olmasın mı. bayramlar birleşmak yakınlaşmak zamanı değil mi. belki haddimi aşıyorum ama bu bence çok yanlış bir kelime seçimi. kurban türklere özgü değil başta müslüman olmak şart değil mi. herkese tüm insan-islam alemine hayırlı bayramlar.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın