Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  ASKİ su damarlarımızı boşaltıyor../..Foto Galeri
 • Facebook da Paylaş
ASKİ su damarlarımızı boşaltıyor../..Foto Galeri
 • 25-01-2010
 • 22 yorum
 • 5501 okunma
Kızılcahamam bünyesinde bulundurduğu 3 tane baraj ile Ankara’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan önemli su depolarından bir tanesi olan Kızılcahamam’ın bütün su akan dereleri ASKİ tarafından kanal içerisine alınıp barajlara aktarılması bölge insanı ve Kızılcahamamlıların tepkisini çekiyor.

Kızılcahamam bünyesinde bulundurduğu 3 tane baraj ile Ankara’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan önemli su depolarından bir tanesi olan Kızılcahamam’ın bütün su akan dereleri ASKİ tarafından kanal içerisine alınıp barajlara aktarılması bölge insanı ve Kızılcahamamlıların tepkisini çekiyor.

 

ASKİ tarafından şimdiye kadar suyu alınan

 • Çağnı deresi
 • Koçer (avdan deresi, bardakçılardan yanık köye kadar)
 • Ayvacık Deresi,
 • Kızılcaören köyü, Ciğirler yer altı kuyuları
 • Kirmir çayı üzerinde bulunan yüzey suları
 • Azap hane deresi
 • Kınık (çeltikçi) köyü (bayındır barajına alınıyor)
 • Gökdere vadisi baraja alınıyor

ASKİ Kızılcahamam’da bir su damlası görse önüne boru döşemeye başladığı günümüzde DSİ tarafından kendisine verilen su ile ilgili tam yetkiyi kullandığını dile getiriyor.2010 yılında Kızık ve Kızılcaören köylerinde yapılan dere ıslahı ile gündeme gelen ASKİ ye köyler tepki gösteriyor. Gökdere vadisi Kızılcahamam’ın nadir güzelliklerinden bir tanesi olması dolayısı ile bünyesinde bulunan suların alınması ve yapılacak tahribata kızan köylüler ASKİ ye ateş püskürüyor.

Bu derelerin aktığı Kirmir çayında bulunan bütün  suları yer altı kuyuları ve yüzey pompaları ile zaten toplayan ASKİ derelere müdahale etmesi ile doğal hayata ve araziye de büyük zarar veriyor.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
 • kızılcaören hastası    09-02-2010 14:46

  selam inanılmaz katliam ben ce dünyanın engüzel yerini yok ediyolar bu kadarmı duyarsızlaştık aski hertarafı yıkmış izin alma bile yok yüzlerce ağacı kesmişler o vadi yok olmuş o güzelim dere yok olmuş okadar yüzsüzlük adamlar tapulu arazideki ağacları bahçeleri yerle bir etmişler dur diyen yok kızılca hamamın son güzellikleride yok etmişler belediyenin acil durdurması lazım bunu

 • Aydın   04-02-2010 00:13

  Apak ilçenin durumunu ve gidişatı çok güzel özetlemissin. Agzına gönlüne sağlık.

 • apak   03-02-2010 10:48

  sayın belediye başkanımız coşkun beyin seçimden önce en çok diline doladığı ve oy avcılığı için yem olarak kullandığı konulardan biri de bu kızılcahamam'ın suları meselesiydi.duyan da zannederdi ki coşkun gelecek k.hamamın sularını büyükşehirden koparıp alacak?!...ve öyle de oldu .benim saf kzılcahamamlım bunlara kandı ve emaneti bunlara verdi.yaptıkları ne?10 aydır iğneyle kuyu kazır gibi k.hamam'ıntopu topu 2 caddesinin yolunu yapmayı bir marifet gibi millete yaygaralarla anlatıyorlar..biz de inanıyoruz!sayın başkan asıl görev vakti şimdi .kaldırımla yol yapmakla belediye başkanlığının olmayacağını bebeler bile biliyor artık.kuru lafları ,yandaşlara nasıl koltuk çıkarımların hesabını yapmayı bırakın da emanete sahip çıkın...

 • Aydın   02-02-2010 00:37

  Borular döşeniyor, sondaj vuruluyor kimseden ses seda çıkmıyor. Bu ilçenin Kaymakamı, Belediye Başkanı, Siyasetçileri nerde. Hani o seçim zamanı Kızılcahamamlı olduğu aklına gelen siyasetçillerimiz vardı nerde acaba bu kişiler. Muhtarlar yukarıda saydığım kişilerden anlaşılan fayda yok. İs sizlere düşüyor. Boş köyleri beklemekle muhtarlık olmaz. Toplanıp Ankaraya gidin. Çeltikçinin en uç köyünden başlayıp Kirmir Çayı güzergahındaki Barajın altındaki son köy olan Bulak Köyüne kadar olan köylerde muhtarlık yapan sayın muhtarlarımız konuya biraz duyarlı olun. Bu köylerin kuruluşu bu Kirmir Çayı üzerine kurulmuştur. Bu su bu köylere asırlardır hayat olmuştur. Bu suyun alınması demek atalarımıza büyük saygısızlıktır. Zaten yüzeyden akan su daha önce Akyar Barajı ile alınmıştır. Sondaj uygulması ile yeraltı taban suyu da alınacak ve bütün doğal denge bozulacaktır. Dere yatağında tek bir canlı kalmamıştır.Yaz gecelerindeki kurbağa sesleri bile duyulmaz oldu artık. Taban suyu sayesinde sadece yaşça büyük ağaçlar derin kökleri sayesinde hayatta kalmayı başarabilmiştir.Sondajdan sonra malesef bu asırlık ağaçlarda kuruyacaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi içme suyundan ziyade Ankarayı yeşertme çabasındadır. Bir yeri yeşertirken biryeri kurutmak, fakirin fukaranın ekmeği ile oynamak hangi akıl ve mantığa sığar. Sen burdan suyu alıp Ankaranın Kuğulu Parkına, Gençlik Parkına havuzlar şelaler yaparsan sırf göze hitap için bunun hesabını Allah sorar adama. Kızılcahamam denildiğinde akla ilk gelen SU'dur ki festivaller düzenlenir su adına. Birlik olalım suyumuzu vermeyelim. Duyarlı Kızılcahamamlılara güveniyoruz. Özelllikle Kirmir Çayı üzerine kurulu köylerde yaşayan yaşamayan ama bu köylere mensup kişiler konuyla ilgilenelim lütfen. Gerekirse imza toplayalım. Hiç olmazsa yeraltı suyumuza dokunmasınlar. Barajların doluluk seviyesi fazlası ile yeterli, Büyükşehir suyu tasarrufla kullansın, şelaleler, havuzlar yapmasın bu su onlara fazlasıyla yeter. Sevgiler saygılar.

 • çevreci vatandaş    01-02-2010 17:13

  kızılcahamamı sahipsiz bulmuslar allah onların belsını versin inşallah

 • çevreci   29-01-2010 09:34

  özbeklerli şimdiye dek cevreci kimliği ile tanınmış ve ekolojik tahribatların şiddetle önünde duragelmiş bir duyarlı olarak tavrında gayet haklıdır. Bu işin mevzuatını bilen biri liderliğinde bu katil projenin gerçekleştirilmesinin önüne geçilmelidir.

 • Aydın   29-01-2010 01:01

  Yok yani belki birileri balık yetiştiriciliği yapma planları kuruyor ama yer altında su yok. Sazan da susuz yetişmez ki :)))

 • özbeklerli   28-01-2010 12:02

  Bu gidişe bir dur demeli artık. Ciğirler köyünün önünü gören yokmu? Dere yatağındaki ağaçların çoğu kurumuş. Burdan Askiye sesleniyorum yazıktır yapmayın. önce israfı önleyin, başka çarelere bakın. Yerin altındaki suyu çekerek bu iş çözülmez. Yağmuru yağdıracak ağaçlara bitkilere zarar veriyosunuz. Güzelim doğayı mahvediyosunuz. Baraj yapılmadan önce benim çocukluğumda çayda balık bolluğu vardı. Bizim çocukluğumuz bu çayda balık tutarak, yüzerek geçti. Şimdi ne balık kaldı nede çay. kalan bir kaşık suyuda almayın. Yerin altındaki suyu almayı ise çevre katliamı olarak görüyorum. Dere yatağındaki köylüleri ve bütün kızılcahamamlıları bu konuyla ilgili sonuna kadar mücadele etmeye çağırıyorum. Başta Melih Gökçek olmak üzere Askiyi ve bütün ilgilileri insafa davet ediyorum.

 • Aydın    26-01-2010 15:05

  Özellikle bu konudan senin köyünden de muzdalip. Lütfen göreve.

 • Aydın   26-01-2010 15:02

  Nerde bu ilçenin Kaymakamı, Belediye Başkanı, Siyasetçileri. Ankarada sosyete için şelaleler, fıskıyeler yapsınlar burda köylünün abdest alacak suyunu bırakmasınlar. Bu ilçe sahipsiz arkadaşlar. Herkes bunu böyle bilsin. Yüzeyden akan sular yetmedi alttan akan suyu süngerle çekmeye başladılar.Kirmir çayı üzerinde muhtarlık yapıp muhtarız diye geçinenenler toplanıp gitsenize ne duruyorsunuz. Dere yatağında alttan akan su alındın mı asırlık kavaklar söğütler dahi kuruyor. O kadar derinden alıyorlar. Kaymakam ve Belediye başkanı Büyükşehire suyu veriyorsunuz. Karşılığında sizi metrepole ilçeler arasına mı aldılar. Ne hizmet gördünüz. büyükşehirden şu güne kadar. Günde kaç sefer yapıyor ego kızılcahamama. Muhtarlar burda iş size düşüyor. Öyle boş köyleri beklemekle muhtarlık yapılmıyor. Hadi biraz aldıınız oyları hakedin. Toplanın. Gerekirse imza toplayın bir damla suyumuzu vermeyelim. Sayın Melih Gökçek şelaleri biraz azaltsın. Abdest alacak su bırakmadılar dere kenarında.

 • Has Ankaralı   26-01-2010 14:56

  Geçen yıllarda Ankara'da kuraklık olduğu zamanlarda Belediye Başkanı İ.Melih GÖKÇEK ne demişti; Ey Kızılcahamam'lılar! Yağmur az yağıyor, barajlar, ormanlar sizde... Bol bol yağmur duası yapınız... Dua sizden, yağdırması Allahtan... Eeeee..... Sonuç; Su damarlarınızı da keserler, Şah damarınızı da.... Kimselere artık güvenmeyelim. Gelin birlik olalım İlçemizi avuçlarının içlerine almaya çalışanlara karşı....

 • YILLARIN İHMALİ   26-01-2010 14:51

  ASKİ Kızılcahamam'ın su yataklarından aldığı içmesuyu karşılığında Kızılcahamam'a yatırım yapmalı. Gerek geçmişte, gerekse şimdi bu bölgelerde sulu tarım yaparak ailesinin geçimini sağlarken bugün işsiz duruma düşürülen binlerce aileye iş imkanı sağlanmalı. Geçmişten gelen ihmaller devam etmemeli ve iş imkanları elinden alındığı için köylerimizde geçim sıkıntısı çeken hemşerilerimize Devletimiz tarafından gerekli iş destek ve yatırım imkanları sağlanmalı. Bu konuda bir araştırma yapılarak, bölgesel kalkınma için projeler hazırlanması ve uygulamaya geçirilmesi dileğimizle selam ve saygılarımızı sunarız. Durmuş KARATAŞ Kızılcahamam Akçaören Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 • ALİHAN   26-01-2010 09:17

  Arkadaşlar her ne sebepten olursa olsun ASKİ nin İlçemizin bütün bölgesine açtığı su kuyularını hepimiz görmekteyiz, köylerimizin suyunu bile çektiler, ne kışın ne yazın içmeye su bulamaz duruma geleceğiz çok yakında bu na bir dur diyen yokmu nereye kadar gidecek bu durum köyümüze gittiğimizde akan çeşme varmı diye bakıp duruyoruz, bu olay çok acı verici burdan yetkililere ve ilçe halkımıza sesleniyorum lütfen kamuoyu oluşturup acil bir çözüm bulmak gerekiyor. Allaha emanet olun, yarın tüh demektense bugün bu işe bir çare bulmak gerekiyor.

 • Vurqundur   25-01-2010 23:05

  bu kızılcahamamın halı bu ıste bıRi yer bıRı bakaR.. Yapacak bısey yok mecburr

 • ercan    25-01-2010 18:24

  kimse neden ilgilenmıyor kardeşım bununla kızılcahamamın doag güzellıklerını yawas uawas yok edıyorlarr 1 degıl ıkı degıl hepsı alınır halkım buna duyarsız kalmasın

 • kacak   25-01-2010 17:01

  Bir alman gelmiş kızılcahamama ve şöyle demiş; su akar bu kızılcamamlı bakar..!

 • Kıccamamlı   25-01-2010 15:11

  kolaymıydı öyle alırsınız siz suyu

 • HABİB AKBULUT   25-01-2010 13:11

  Bizim oranın uşağı biribirine dutgun olmaz. Hadi toplanalım desek iş işden geçmiştir. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az. Musa Koçak saygılarımla,

 • kızılcahamamlı   25-01-2010 10:38

  Kızılcahamam Belediyesi Niye Uyuyorsun Uyan Artık Hep Göz Önünde Görünene Çalışma... Birde Böyle İşlere Çalış.....

 • MUSA KOÇAK   25-01-2010 10:21

  Aski tarafından daha önce 2007 yılından itibaren kendi köyüm Ciğirler ile Kızılcaören Köyü arasında dere yatağı üzerine kurulan büyük su pompaları ile Ankara nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacayla Akyar Barajınının alt kısmında kalan derelerden gelen suları (Göçer Köy Deresi,Ayvacık Deresi ,Azap hane deresi ve Gökdere) kurulan boru hattına toplayarak Eğrekkaya Barajından Ankara ya su gönderen hatta aktarılmaktaydı. Bizler Ciğirler Köyü Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği olarak kurulan su pompalarının yaz aylarında da çalıştırılması halinde köyümüzde doğal yaşamın biteceğini ve Tarım ve Hayvancılığa büyük zarar vereceğini gerek Aski yetkililerine gerekse ilçede yetkili merciilere müracaat ederek durumu bildirdik. Konu ile ilgili olarak Aski yetkilileri ile gerek yüzyüze yaptığımız görüşmeler gerekse yaptığımız yazışmalar netinecesinde su pompalarının yazın belli aylarında ve belirli saatlerinde su pompalama işlemini yapılmaması konusunda uzlaşma sağlanmıştır.Ama bu uzlaşma sadece sözde yazılı bir metin yoktur.Her ne kadar Aski ile uzlaşma sağlanmış olmasına rağmen yapılan uzlaşmada tam manasıyla derelerden gelen sudan yararlanma konusunda daha önceki gibi istenilen düzeyde olmamıştır. Kirmir çayı dere yatağı üzerinde köyümüz sınırları içerisinde mevcut Söğüt ve Kavak Ağaçlarımızın % 60 civarında kurumuştur.Ayrıca köyümüzdeki Elma Bahçeleri de yeteri kadar sulanmadığından &70 civarındaki ağaçlarımız kurumuştur.Köyümüzde suya dayanan tarım işleri bitme noktasına gelmiştir.Son yıllarda köyümüzde yetiştirilmekte olan çilek bahçeleri ise can çekişmektedir.Ayrıca dere yatağı üzerindeki doğal yaşam tamamıyla yok olmuşturBu konuda örnekler çoğltılabilir. Bu konu ile ilgili olarak daha önceleri bu sitede yorum yazmıştım,ayrıca köylülerimiz ve aşağıda isimlerini belirtiğim köylüler ile görüşmelerimde bu konudaki hassasiyetimi dile getirmiştim.Ama gerek bu siteyi ziyaret gerekse aynı dereden akan sudan yararmanan Kızılcaören',Yanıközbekler,Bulak köyünde ki vatandaşlarımızdan gerek İnternet ortamında gerekse diğer şekilde herhangi bir herhangi bir şekilde bizlere desteklerini görmedim.Ama eski bir atasözü vardır KESER DÖNER SAP DÖNER BİR GÜN OLUR HESAP DÖNER Şimdi hesap döndü ;Sıra Dere yataklarına geldi. Aski tarafından Kirmir çayı üzerinde akan sulardan sonra bu çaya su veren Gökdere den akan sular alındığını duyuyoruz sırada Göçerköy Deresi var daha sonra Ayvacık Deresi Azap Hane Deresi var şimdi ne olacak çok merak ediyorum. Yine de iş işten geçmeden Kirmir Çayı üzerindeki sudan yararlanan Bulak Köyü Muhtarlığı ve Derneği,Yanık Özbekler Köyü Muhtarlığı ve Derneği ,Kızılcaören Köyü Muhtarlığı ve Derneği ile Ciğirler Köyü Muhtarlığı ve Derneği yöneticilerinin bir an önce bir araya gelip bu işe kesin bir çözüm bulunulması konusunda gerek Aski ile İlçemideki yetkili merciiler ile bir an önce görüşmelirinin Köylerimizin ve köylülerimizin menfaatine olacağı kanaatindeyim.Ayrıca İlçemizin İçme su yu konusunda ileride mağdur duruma düşmemesi bakımından konunun Kızılcahamam Belediye'si ile de görüşülmesi kanaatiyle saygılarımı sunarım.

 • yakakayalı   25-01-2010 08:13

  Bu konuda sivil toplum örgütlerine ve çevrecilere büyük iş düşüyor.Çok önemli bir konu acilen tetbir alınmalı ve bu gidişe bir dur denmeli. Doğaya müdahale demek kızılcamamın yaşanmaz hale gelmesi demektir.derelere müdahale etmek ekolojik dengyi buzuyor.Haydi Kızılcahamam birşeyler yap ses ver doğal hayata sahip çıkmak kendi yaşamımıza sağlıgımıza sahip çıkmaktır.

 • vatandaş   25-01-2010 07:24

  Kızılcahamam sahipsiz mi arkadaşlar.Neden hiç kimse bu konuyla ilgilenmiyor.Büyükşehir Kızılcahamam'a ne veriyorda bütün su kaynaklarını kendine yönlendiriyor.Uyumayın Kızılcahamam'a sahip çıkın.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın