Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Ankara’daki İsviçre Kızılcahamam
  • Facebook da Paylaş
Ankara’daki İsviçre Kızılcahamam
  • 23-08-2016
  • 0 yorum
  • 5764 okunma
Ankara Ticaret Odası (ATO), son yıllarda sağlık turizminde adından söz ettirmeye başlayan Kızılcahamam ilçesinin tanıtımı amacıyla 20-21 Ağustos tarihlerinde doğa gezisi düzenledi.

Ankara ticaret odası, şifalı suları, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle keşfedilmeyi bekleyen kızılcahamam ilçesi’nin tanıtımı için gezi düzenledi. Kızılcahamam’ı “Ankara’nın İsviçresi” olarak tanımlayan Bezci, “iyi bir tanıtımla Kızılcahamam’ın yıldızının önümüzdeki yıllarda parlayacağına inanıyorum” dedi.

 Ankara Ticaret Odası (ATO), son yıllarda sağlık turizminde adından söz ettirmeye başlayan Kızılcahamam ilçesinin tanıtımı amacıyla 20-21 Ağustos tarihlerinde doğa gezisi düzenledi.

ATO ve Atlas Dergisi iş birliğiyle düzenlenen geziye İstanbul ve Ankara’dan çok sayıda basın mensubu katıldı. Katılımcıların ilk durağı, 15-18 milyon yıl önce lavların ormanı kaplaması sonucu oluşan “fosil ağaçlar”ın yer aldığı Soğuksu Milli Parkı oldu. Milli Park içerisindeki Melih Gökçek Parkı’nda verilen yemek molasının ardından ekip, yaylalar ve dağ köylerinin içinden geçerek Mahkemeağacin Köyü’ne ve Abacı Peri Bacaları’na ulaştı. 11-16 milyon yıl önce volkan patlaması sonucu yöreye çökelen tüflerin 100 bin yıl önce aşınmaya başlamasıyla oluşan Abacı Peri Bacaları, fotoğraf severlerin ilgisini çekti. Yavaş soğumayla ortaya çıkan bir püskürme ile oluşan Güvem Bazalt Sütunları Jeosit Alanı gezinin ilgi çekici yerlerinden biri oldu. Gezinin son durağı ise Kızılcahamam-Çerkeş sınırında yer alan Işık Dağı’nın güney yamacındaki Karagöl oldu. Gezi ekibi, yöreyi bilen kampçıların ve doğa severlerin gözdesi olan Karagöl’de bol bol fotoğraf çekme imkanı buldu. Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız ve Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, tanıtım gezisi katılımcılarıyla yakından ilgilenerek, ilçe hakkında detaylı bilgi verdiler.   

 Gezi sonrası ATO Başkanı Salih Bezci tarafından yaptırılan Ayşe Bezci Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin Müdürü Handan Arslan, Ankara ve İstanbul’dan gelen gazetecileri misafir ederek, ikramlarda bulundu.

 -BEZCİ: KIZILCAHAMAM’IN YILDIZI PARLAYACAK-

 Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, dağlar ve çam ormanlarıyla çevrili Kızılcahamam’ın doğal güzelliklerinin yanı sıra pek çok hastalığa iyi gelen şifalı suları ile ünlü olduğunu söyledi. Kızılcahamam’ı “Ankara’nın İsviçresi” olarak tanımlayan Bezci, “İyi bir tanıtımla Kızılcahamam’ın yıldızının önümüzdeki yıllarda parlayacağına inanıyorum” dedi.

ATO olarak Ankara’nın adını sağlık turizminde de duyurmayı hedeflediklerini kaydeden Bezci, şunları kaydetti:

 “Kızılcahamam, keşfedilmeyi bekleyen bir doğa cenneti… Şifalı suları ile sağlık turizmine, yeşil çam ormanları, yaylaları ve temiz havasıyla doğa turizmine elverişli olan Kızılcahamam’da tarihi zenginlikler de mevcut. Türkiye’nin saklı hazinelerinden biri olan ve Sümela Manastırı’na benzerliğiyle dikkati çeken Alicin Manastırı keşfedilmeyi bekliyor. Doğru bir tanıtımla Ankara’ya bir saatlik mesafede yer alan Kızılcahamam ilçemizi hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı haline getirebiliriz.”

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın