Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  Ankara'da son 10 yılın en sıcak günü
 • Facebook da Paylaş
Ankara'da son 10 yılın en sıcak günü
 • 08-02-2010
 • 3 yorum
 • 5598 okunma
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, dün Ankara'da hava sıcaklığının 40 derece olarak ölçüldüğünü, bunun son 10 yılın rekor sıcaklığı olduğunu bildirdi.

Çağlar, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine uygun olarak, 31 Temmuz ve 1 Ağustos'ta ülke genelinde yüksek sıcaklıkların kaydedildiğini, bazı merkezlerde rekor değerlerin ölçüldüğünü söyledi.

Mehmet Çağlar, dün hava sıcaklığının Ankara'da 40, Şanlıurfa'da 45, Kilis ve Kahramanmaraş'da 44, Karabük'de 43, Batman'da ise 41 derece olarak ölçüldüğünü belirterek, bu hafta da sıcaklıkların mevsim normallerinin 6-8 derece üzerinde seyretmeye devam edeceğini ifade etti.

Ankara'da en yüksek hava sıcaklığının en son 2000 yılında 40 derece olarak kaydedildiğini hatırlatan Çağlar, "Ankara'da dün sıcaklık 40 derece olarak ölçüldü. Bu son 10 yılın rekor sıcaklığı" dedi.

Hafta sonuna kadar, İç Anadolu Bölgesi'nde 36-40, Ege ve Akdeniz'de 38-41, Güneydoğu Anadolu'da 40–44, Karadeniz kıyılarında 28-32 derece sıcaklık beklediklerini bildiren Çağlar, Karadeniz'in iç kesimlerinde ise 36-40 dereceye varan sıcaklıkların tahmin edildiğini kaydetti.

Çağlar, sıcaklık ölçümlerinin Dünya Meteoroloji Teşkilatı'nın belirlemiş olduğu kriterler gereği yer seviyesinden 2 metre yükseklikte ve gölgede yapıldığını sözlerine ekledi.

Sıcak konusunda en şanslı ilçelerden bir tanesi olan Kızılcahamam'da ise durum bukadar vahim değil.Yeşil ve doğayla iç içe olan ilçede hava sıcaklığı son bir kaç gündür insanları bunaltsada bir kaç saat sürmesi dolayısı ile bunaltıcı olmuyor.Akşamı serinliğinde kızılcahamamlılar ve gelen misafirler serin vakit geçiriyor.

Bu durumu fark eden star haber geçtiğimiz günlerde ilçemiz soğuksu milli parkından canlı yayın yaparak Kızılcahamam'ın bol oksijenli serin havasnı ve doğasının güzelliğini Türkiye ile paylaştı.Yalnız sıcaklık derecesi konusunda yanlış bilgilendirme verdi.Ankara ile Kızılcahamam arasında sıcakık farkı 3 derece olarak bilirtildi.Oysa soğuksu ile şehir merkezinde sıcaklık farkı 3-4 derece, Ankara ile durum fadklı en az 10 derece fark olduğuna inanıyoruz.

 

Etiketler : Ankara'da - son - 10 - yılın - en - sıcak - günü - -
YORUMLAR
 • ismail aytekin   12-08-2010 02:11

  iste bunlar kızılcahamama turist getirir gereken şeryler oluyor kızılcahamamda ne kadar çok turist kızılcahamama gelirse belediye ve yerel halk kalkınır

 • aydın   09-08-2010 02:06

  Soğuksu bile esmiyor eskisi gibi. Çok sıcak çok

 • berrin baloglu   02-08-2010 21:24

  eskiler derlerdiki bu iccaklar vaaaya nemis be aga yahu....... buraalara biraz sicak lazim ancak olmuyor burada ilcemizde sicakta güzel gecer serin serin eser simdi soguksu. hollanda

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın