Ana Sayfa  /    /  Anavatan ya grup ya meydan diyecek
  • Facebook da Paylaş
Anavatan ya grup ya meydan diyecek
  • 04-04-2007
  • 0 yorum
  • 5619 okunma
Anavatan Partisi Gaziantep Milletvekili Ömer Abuşoğlu’nun ani ölümü parti içinde büyük üzüntü yaratırken, Meclis’te grubun düşmesi ise paniğe yol açtı.

Anavatan Partisi, önümüzdeki günlerde parti yetkili kurullarını toplayarak, “Ya Meclis’te yeniden grup, ya da meydanlara inelim” kararını verecek. İki alternatif üzerinde duran Anavatan Partisi’nin, Abuşoğlu’nun üzüntüsüyle yeniden grup kurma çalışmalarından vazgeçebileceği de kaydediliyor.

Anavatan Partisi Gaziantep Milletvekili Ömer Abuşoğlu’nun beklenmedik ölümü parti içinde derin üzüntü yarattı. Edinilen bilgilere göre, Genel Başkan Erkan Mumcu'nun, “Abi” diye hitap ettiği Abuşoğlu’nun ani ölümüyle, partiye geçecek milletvekillerini şimdilik askıya alındı.
AKP’ye yönelik muhalefet çıkışlarıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefi haline gelen ve partiden ihraç edilen Hatay Milletvekili Fuat Geçen ile Afyon Milletvekili Mahmut Koçak’ın, geçtiğimiz salı günü Anavatan Partisi grup toplantısında partiye katılacakları söyleniyordu ancak Abuşoğlu’nun ölümüyle katılımların gerçekleşmediği de ifade ediliyor.

PARTİ YÖNETİMİ GRUP İSTEMİYOR

Bu arada, Anavatan Partisi’nde bir grup yöneticinin, “artık meydanlara inme zamanı geldi. Meclis’te yeniden grup kurma çabalarına girmeyelim” görüşünde oldukları belirtiliyor. Mumcu’nun hafta sonu parti yetkili kurullarını toplayarak, yeni bir strateji belirleyeceği ve alternatifleri masaya yatıracağı kaydediliyor.

Bir grup parti yöneticisinin, artık grup kurma çabalarından vazgeçilmesi gerektiğini, meydanlara inme zamanının geldiği görüşünde oldukları söyleniyor. Diğer taraftan, Meclis’te grubun devam etmesi için gerekli adımların atılması ve gerekirse eski ANAP’lı Bağımsız Bayburt Milletvekili Güney’e, “ağabeylik yap” çağrısı yapılacağı da belirtiliyor.

KEÇECİLER: “DÜŞÜNECEK DURUMDA DEĞİLİZ”

Bu arada Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, partiye yeni katılımların olacağı ve grubun yeniden kurulabileceği yönündeki söylentilerine, “Böyle bir durumda grup düşünecek halimiz yok. Acımız büyük ve yeni bunları şimdilik düşünmüyoruz” dedi.

MAKAM ARABALARI VE SEKRETERLER GERİ ALINACAK

Anavatan Partisi, Abuşoğlu'nun vefatıyla vekil sayısının 19'a düşmesi sonucu Meclis'te grup olarak temsil hakkını da yitirdi. TBMM Başkanlığı yetkilileri, bununla ilgili olarak Anavatan Partisi Genel Başkanlığı'na bir yazı göndererek, TBMM İdare Amirliği ile ihtisas komisyonlarında partiye ayrılmış üyeliklerin boşaltılmasını istedi. Anavatan Partisi’ne tahsis edilen makam araçları, oda ve sekreterleri de geri alacak.

TBMM Başkanlık Divanı’nın şu anda 17 üyesi var. İki üye Anavatan Partisi’nden grup düştüğü için, Danışma Kurulu bu sayının 15’e indirilmesi çerçevesinde toplanarak oylama yapacak. Daha sonra Danışma Kurulu’nun aldığı karar Genel Kurul’da oylanacak. Anavatan Partisi’nin Meclis’te temsil ettiği İdare Amirliği de 2 Nisan Pazartesi’nden itibaren sona erdi.

Etiketler : Anavatan - ya - grup - ya - meydan - diyecek -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın