Ana Sayfa  /    /  Amerika dan Barzani ye uyarı geldi
  • Facebook da Paylaş
Amerika dan Barzani ye uyarı geldi
  • 10-04-2007
  • 0 yorum
  • 5519 okunma
ABD Dışişleri Bakanlığı, ''Türkler, Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız'' diye konuşan Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin açıklamasına tepki gösterdi...

ABD Dışişleri Bakanlığı, ''Türkler, Kerkük'e karışırsa biz de Diyarbakır'a karışırız'' diye konuşan Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin açıklamasına tepki göstererek, bu tür sözlerin, Türkiye-Irak işbirliğinin gelişmesi ve terör örgütü PKK'ya karşı mücadele konularında ''yardımcı olmadığını'' bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, günlük brifinginde, Barzani'nin sözlerinin hatırlatılması ve ABD'nin görüşünün sorulması üzerine, ''Biz, bu tür açıklamaların gerçekten yardımcı olmadığını düşünüyoruz ve bunlar, kesinlikle ortak kaygı duyulan konularda daha fazla Türkiye-Irak işbirliği sağlanması amaçlarına hizmet etmiyor. Bu amaçlara, Türkiye'ye sınır ötesi saldırılar düzenleyerek masum Türk sivillerini öldüren PKK ile savaşma konusu da dahil'' dedi.

McCormack, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda ABD'nin, Iraklıları ve Türk hükümetini bir araya getirme yönünde yoğun çaba gösterdiğini anlatarak, ''dolayısıyla, belirttiğim gibi, Bay Barzani'den hafta sonunda gelen ifadeler, yardımcı olmuyor. Iraklı liderlerin, bütün Iraklıların ülkesi olan istikrarlı, güvenli ve toprak bütünlüğü korunan bir Irak'a ilişkin ortak çıkarları ileriye götürme yönünde, Türk hükümetiyle birlikte nasıl yakın çalışabilecekleri konusunda yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.

Sözcü McCormack'in, açıklamasında, taşıdığı ''Kürt bölgesel hükümeti başkanı'' sıfatından dolayı Amerikalı yetkililerin genellikle ''başkan (president)'' diye bahsettiği Barzani'den bu defa ''bay (mister) Barzani'' diye söz etmesi, ''Kürt'' kelimesini kullanmaması ve Irak'ın toprak bütünlüğüne vurguda bulunması dikkati çekti. McCormack, ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi Joseph Ralston'un, Türk ve Irak tarafları arasında, terör örgütü PKK konusunda güvenin artırılması ve PKK'nın sınır ötesi saldırılarının önüne geçilmesi yönünde pratik önlemler bulunması konularında hem Türkiye, hem de Iraklılarla çalıştığını söyledi.

Etiketler : Amerika - dan - Barzani - ye - uyarı - geldi -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın