Ana Sayfa  /  Gezelim Görelim  /  Akçakese ve Yıldırım Bölgesi Doğa Yürüyüşü
 • Facebook da Paylaş
Akçakese ve Yıldırım Bölgesi Doğa Yürüyüşü
 • 02-07-2013
 • 3 yorum
 • 10087 okunma
Kızılcahamamhaber ve Kızılcahamam Doğa Dostları tarafından her ay yaptığımız doğa yürüyüşünde bu ayki rotamızı yine ilçeye yakın ve daha önce hiç gitmediğimiz parkurlardan olan Akçakese köyü bölgesini seçtik.

Kızılcahamamhaber ve Kızılcahamam Doğa Dostları tarafından her ay yaptığımız doğa yürüyüşünde bu ayki rotamızı yine ilçeye yakın ve daha önce hiç gitmediğimiz parkurlardan olan  Akçakese köyü bölgesini seçtik.

Yürüyüşümüz her zaman olduğu gibi Pazar sabahı Lale pastanesinde sabah kahvaltısı ve sıcak bir çay ile başladı. Grup liderimiz Bayram Arslanoğlu hocamız Ankara’dan bizlerden önce pastanedeki yerini almış bizleri bekliyordu. Diğer arkadaşlarımız Zekai Tekin, Osman Gökalp, Muzaffer Eker, Eyüp Odabaşı ve Mustafa Özdemir doğa yürüyüşüne katılan arkadaşlarımızdı. Mehmet Gürsoy bu hafta işleri dolayısı ile katılamadı.

Saat 09.00 da hazırlıklarımızı tamamlayıp yola çıktık. Aracımızı Perihan Erdoğan İlköğretim Okulu bahçesine park ettikten sonra çantalarımızı alıp yola çıktık. Yaklaşık 20-25 km lik bu parkurda bir günü geçirmek güzel manzara ve doğanın içinde bir gün geçirmek üzere yola düştük.

İsmetpaşa Mahallesinden geçerek TOKİ konutlarının arkasından Esköy Yolu mevkiini takip ederek yolumuza devam ederek Yillice Mevkiinden Botaş tarafından Çerkeşten Kızılcahamam’a doğalgaz boru hattı döşenen hat üzerinden yürümeye devam ettik.Yükseklere çıktıkça 15-20 cm donmuş kar üzerinde ilerledik.Hat üzerinde dik rampalardan ilerledik depealan mevkiine geldiğimizde kayak merkezilerinde gördüğümüz atlama rampalarına benzeyen bir Gökçe Çukur mevkiine inen bu dik yokuşta tek poşetmiz ile kayak yaptık, gerçekten güzel bir gündü.

Öğle yemeği yine her zaman olduğu gibi yöresel bazlama ve sucuk bu kadar zahmetin adından insanı dinlendiren bir yarım saatlik molaya sığdırdığımız bu iştah açıcı olayın ardından yürümeye devam ettik. Kale mevkiine çıkan dik ve karlı yokuşu çıkmak biraz zorlasa da devamında muhteşem orman içerisinde yürümek gerçekten güzeldi. Bu bölgede kar üzerinde ayı izlerine de rastladık. Saat: 14.30 da ormanlık alandan Çukurca köyü yolunun biraz altından yıldırım grup yoluna ulaştık.

Bu bölgeye bir metreye yakın kar yağmış karlı yolu takıp ederek acısu deresine indik. Bizi ilk karşılayan terk edilmiş yıllar önce bakkal ve market raflarında yerini alan fakat yıllardır kaderine terk edilmiş As-Koop maden suyu fabrikasına geldik fabrika artık yıkılmak üzere yıllardır bir yatırımcı bulunamamış, geçtiğimiz günlerde bir yatırımcı ile anlaşılmak üzereyken yine cayılmış, suyu boşa akan fabrikası çürüyen ilçenin kanayan yaralarından birini bu halde görmek bizleri üzdü.

Bu fabrikanın biran önce bir yatırımcı ile buluşmasını ümit ederek yolumuza Çamlık maden suyu fabrikasından ilerleyerek köy hizmetleri binası ve şıh çayırı takip ederek başladığımız noktaya geldik.

Güzergah 

Etiketler : Akçakese - ve - Yıldırım - Bölgesi - Doğa - Yürüyüşü - -
YORUMLAR
 • Muzaffer Eker   08-02-2013 23:48

  Teşekkür Ahmet Gökmen enişte... köye geldiğinde seninle bir Hotulca yapalım, hazır gel ona göre...

 • Ahmet Gökmen   08-02-2013 19:24

  Muzaffer gezinizi izledim çok güzel. Bazlama sucuk ve horon beni aldı 1967 yılına götürdü. Askerlikte Akcaabat ta jandarma idim. Kadırga yaylasında sizin yaşadığınız ortama benzer günler geçirdim. Çok güzel bir gezi. Ekibinizle beraber daha çok gezileriniz olsun. Hepinize iyi günler selamlar. Ahmet Gökmen

 • Vatandaş   07-02-2013 11:54

  Arkadas o kadar niyetleniyo bı bız gıdemedik super bışey

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın