AİLE İÇİ İLETİŞİM
MEHMET TOPÇU
.

Evlilik bağı çok kıymetli bağlardan biridir ve bu kıymete binaen bir takım sorumluluklarıda beraberinde getirmektedir Malum olduğu üzere gerek ülkemizde gerekse diğer müslüman ülkelerde evliliklerin büyük bir bölümü daha bir kaç yılı geçmeden boşanma ile sonuçlanıyor.

Bu boşanmaların geneli ilk yıllarda olsada on yıl ve daha fazla evli kaldıkları halde,birbirlerini çok iyi tanıdıkları haldede bazı evlilikler boşanma ile sonuçlanıyor Muhakkakki evlilikte bir takım problemlerin olması kaçınılmazdır,eşlerin birkonuda farklı duygu ve düşüncede olması normaldir.Aralarında fikir ayrılıkları olabilir.önemli olan birbirlerinin görüşlerine saygı duyup,orta yolu bulmaya çalışmaktır.hz peygamber bile eşleri ile ilişkilerinde bir takım sıkıntılarla karşılaşmıştır,ancak dimimizin çok önem verdiği ve kutsal saydığı aile yapısını korumak biz müslümanların asıl görevlerinden birisidir.

Bu korumayı ve aile içinde çıkan problemleride yine dinimize göre çözmek zorundayız.Eşler genelde evlilikler de çıkan problemleri Allah'ın emirlerine göre değil,başka şekilde çözmeye çalışıyorlar.Dolayısıyle çözüm yolları başarısız oluyor.Erkek olsun kadın olsun eşlerin,yaratılış ve yetkinlik bakımından birbirlerine karşı yapmak zorunda olduğu görevleri elden geldiğince yapılmaya çalışılmalı,eksik kaldığı durumlardada idare edebilme mekanizması devreye girmelidir. Ailenin devam edebilmesi için o ailede sevgi olmalı,rahmet olmalı,muhabbet olmalı,bütün bunların olabilmesi içinde hoşgörü olmalı.

Acaba birbirimize karşı hoşgörülümüyüz? Yada kastedilen hoşgörü nasıl olmalı? Eşler birbirine karşı iyi niyetli olmalı ,suizan beslememeli ve birbirleri hakkında şeytanın oyununa gelip kendi kendini doldurmamalı. Ailenin temelini kuvvetli kılan bazı sebeplerden bir kaç tanesini sayalım; aile içi yardımlaşma büyük önem taşımaktadır,günümüze kadar ulaşan rivayetlerde peygamber efendimiz sav kendi söküğünü diktiği,hz Ebubekir'in ra süt sağıp komşularına dağıttığı bilinmektedir.aile içi yardımlaşma aradaki ülfeti ve muhabbeti artıracak sebeplerdendir. Eşler birbirlerinin değerlerine,kişiliklerine saygı duymalıdır.

Erkek hanımını bir meta olarak görmemeli,hanımının ailesinide kendi ailesi gibi görmelidir.kadında kocasına aynı şekilde yaklaşmalı ve sıkıntıyı paylaşmalıdır. eşler,empati kurup kendilerini birbirlerinin yerine koyarlarsa birbirlerini anlamaları daha kolay olur,nasıl konuşmaları gerektiğini,nasıl davranacaklarını dikkat edip öğrenirlerse,birbirleriyle nasihatleşirlerse ,birbirleri ile istişare yapabilirlerse sorunların üstesinden daha kolay geleceklerdir.Rabbim cümlemizi aile saadetini koruyabilen,vatana millete faydası olacak çocuklar yetiştirebilen ve nesline sahip çıkanlardan eylesin Amin.

18-03-2017 15:02
YORUMLAR
  • besim   15-07-2017 00:28

    maalesef kardeşim.kimsede hoşgörü kalmadı.herkes benim dediğim diye diretir oldu.kimse kimseyi dinlemez oldu.komşuluk bitti akrabalık bitti

    0

    0

Diğer Yazıları
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın