Ana Sayfa  /  Kızılcahamam  /  8.Uluslararası Türkçe olimpiyatları başlıyor
 • Facebook da Paylaş
8.Uluslararası Türkçe olimpiyatları başlıyor
 • 18-05-2010
 • 3 yorum
 • 5685 okunma
Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl ''Aynı Dili Konuşuyoruz'' sloganıyla sekizincisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 120 ülkeden 750 öğrenciyi Türkçe ortak paydasında buluşturacak.

Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl ''Aynı Dili Konuşuyoruz'' sloganıyla sekizincisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 120 ülkeden 750 öğrenciyi Türkçe ortak paydasında buluşturacak.

Türkçe Olimpiyatları Medya Koordinatörü Halit Soylu, WOW Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında, Uluslararası Türkçe Olimpiyatları çerçevesinde yapılacak bu yılki etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Soylu, olimpiyatların 26 Mayıs'ta Dolmabahçe Sarayı'ndaki açılış programıyla başlayacağını, açılışta çeşitli ülkelerden gelen 150 kadar öğrencinin 1,5 saatlik bir sahne performansı sergileyeceklerini söyledi.

Olimpiyat öncesi ön elemelerin Ankara Kızılcahamam Asya Termal'de yapılacağını belirten Soylu, etkinliklerin 29-30 Mayıs'ta öğrencilerin kendi ülkelerinin stantlarında kültürlerini tanıtacakları Altınpark Kültür Şöleni ile devam edeceğini bildirdi.  

Bu yıl Galler, Danimarka-Grönland, İspanya, Lüksemburg ve Venezüella'nın katılımıyla katılımcı ülke sayısının 120'ye ulaştığı olimpiyatlarda şarkı, şiir ve halk oyunları gibi 12 kategoride dereceye girenlere ödüllerin verileceğine işaret eden Soylu, olimpiyatların halk oyunları finalinin, 31 Mayıs'ta Bursa Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nda; şarkı finalinin, 1 Haziran'da İstanbul Ataköy Sinan Erdem Spor Salonunda, şiir finalinin de 3 Haziran'da Konya Mevlana Kültür Merkezinde yapılacağını duyurdu. 

15 bin kişilik Ataköy Sinan Erdem Spor Salonunun, ilk kez şarkı finali etkinliğine ev sahipliği yapacağını ifade eden Soylu, bu yıl olimpiyat etkinliklerinin Trabzon, Samsun, İzmir, Malatya, Erzurum, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kayseri, Antalya ve Manisa gibi 14 büyük şehirde yayılacağını ifade eden Soylu, hazırlanan 60 kişilik turne ekibinin şehirleri gezeceğini ve performanslar sergileyeceğini söyledi.

-ÖDÜL TÖRENİ, 5 HAZİRAN'DA-

Türkçe Olimpiyatları Medya Koordinatörü Halit Soylu, ödül törenin Emel Sayın ve Sinan Çetin'in sunumuyla 5 Haziran'da Ankara Arena Kapalı Spor Salonunda gerçekleşeceğini, geçen yıl törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımını da beklediklerini belirtti. 

Katılımcı öğrencilerin, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden halk dansları ile oluşturulan bir sahne performansı sergileyeceklerini kaydeden Soylu, hayranlık uyandıran güzel sesiyle Türkmenistan uyruklu öğrenci ile güldüren fıkralarıyla Papua Yeni Gine'li kız öğrencinin olimpiyatların bu yılki yıldızlarından olduğunu ifade etti.

Öğrencilerin Türkçe bilgisinin derecesine ilişkin soruyu yanıtlayan Soylu, bütün öğrencilerin, Kızılcahamam'da Türkçe yeterlilik sınavına gireceğini, olimpiyatlarda ailesinde Türk olanlar ile başka uyruklu ailelerin çocuklarının ayrı kategorilerde değerlendirildiğini bildirdi.

Başka bir soru üzerine, katılımcı 120 ülkeden yaklaşık 100'ünde 1000 civarında Türk okulunun bulunduğunu, diğer ülkelerde de Türkçe merkezleri ve kursları olduğunu kaydeden Soylu, ''Olimpiyatlar, ileride Türkiye'nin dünyada daha iyi tanınmasında diğer ülkelerle daha yakın ilişkiler kurmasında önemli bir misyon üstleniyor'' diye konuştu.

 

Foto Galeriye ulaşmak için küçük resimin üzerine tıklayın

 
 
YORUMLAR
 • berrin baloglu   25-05-2010 20:56

  bu Türkce Olimpiyatlari ruhumu aciyor.kimlerin emegi gecmisse var olsunlar. yasain Türkiye yasasin türkce...

 • fahri   22-05-2010 18:40

  Bu buyuk organızasyonlarda emegı gecen tum vatan sevdalılarını kutluyorum , ve beledıye baskanımızı bu buyuk olayı kızılcahamam lılar ıcın bır fırsata donusturdugu ıcın tesekkur edıyorum.... Ayagımıza kadar gelen ve turkıyenın en prestıjlı yarısmasını ve gelecekte eurovızyonu gerıde bırakacak bu organızasyonu bızlere tanıttıgınız ıcın tesekkur edıyorum.

 • yeşim    19-05-2010 13:52

  emeği geçen herkezden ALLAH razı olsun.

Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

ANKET

YENİ HUKÜMETİ HANGİ PARTİLER KURMALI

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın